Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce se intampla in cu contractele de leasing ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Rares33010
Salutare!
Am si eu o curiozitate infantila, desi raspunsul il anticipez ... dupa 1 ian 2007 (daca intram in UE) ce se intampla cu contractul de leasing incheiat pt o masina care are taxe vamale?
Se zice ca dupa intrarea in UE taxa vamala pt importul auto din afara UE scade de la 30% la 10%. E! In conditiile astea cand o fi de achitat rata reziduala la masina eu ce platesc? 30 sau 10%?
Inclin sa cred ca voi plati 30% ca asa e in RO, desi teoretic cel putin ar trebui sa platesc 10% pt ca ar trebui luate in considerare taxele existente la momentul platii, nu?
Banuieste cineva, ceva?
florin55503
pai contractul semnat la valoarea de 30% atunci 30% o sa ramana. intrarea romaniei in UE nu cre sa aiba caracter retroactiv
Rares33010
In contract nu scrie nicaieri valoarea in procente a taxei vamale. Este scrisa in desfasuratorul de plati, care din cate stiu eu nu are valoare contractuala pentru ca in cazul in care ceva se modifica imediat se reflecta si in factura. De exemplu in primul an au uitat sa-mi perceapa impozitul pe masina si anul asta au facut-o. Cand i-am luat la intrebari mi-au spus ca in contract este specificat ca orice cheltuiala care intervine va fi suportata de mine. Ma gandeam ca vamuirea este o operatiune facuta la momentul inmatricularii definitive a masinii, asa ca mi s-ar parea normal sa se aplice cota existenta la momentul "tz" cand se face inmatricularea. Repet, asa mi s-ar parea normal ... acum ... suntem in tara tuturor posibilitatilor ...
Maine ma duc cu masina la revizie asa ca am sa fac aceasta intrebare si fetelor de la dep. leasing sa vedem ce zic si ele.
daniela80404
Eu lucrez la o firma de leasing si iti pot spune ca in cazul firmei noastre s-a mers pe ideea ca legislatia in Romania se schimba de la o zi la alta (asta e si adevarul de fapt), astfel incat nu s-a specificat nici un procent pentru taxele vamale. S-a specificat doar faptul ca in momentul inchiderii contractului de leasing se vor lua in considerare procentele in vigoare .....

Sper sa va fi lamurit

Dana
Cipicanu`
Of of mai Dana...

Nu se stie inca cum se vor plati taxele vamale...cert e ca la emisiunea lui Moise Guran s-a spus ca exista posibilitatea sa se plateasca la valoarea integrala a masinii...deci 10 % din valoarea integrala.
Marius43590
subscriu la cel de mai sus....

In loc de 6% se vor plati 10% taxe vamale.

Mai demult aparuse un articol pe revista presei in care se specifica invers, dar cred ca a fost o incurcatura voita (Multumim presei din romania, care este mereu impartiala si spune numai adevarul).
Octavian83394
QUOTE(Cipicanu`)
Of of mai Dana...

Nu se stie inca cum se vor plati taxele vamale...cert e ca la emisiunea lui Moise Guran s-a spus ca exista posibilitatea sa se plateasca la valoarea integrala a masinii...deci 10 % din valoarea integrala.


Salut Cipicane!!

Pai cum adica taxe vamale???? Daca Ro intra in UE atunci este "principial" considerata un stat al unei federatii (asemanatoare USA), cu alte cuvinte nu vor exista taxe vamale. In schimb romanasii nostrii o sa impuna asa numita TAXA de MEDIU care va avea o valoare diferita in functie de emisii (g-kat, E2, E3, E4) si de cilindree.
Asa se intampla in toate celelalte tari nou intrate in UE. In Cehia de exemplu pentru o masina de 8ani , 1900cm3 se platesc 500euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.