Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf III sau Vectra B ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cosmin12
Salutare la toata lumea !
Imi fac si eu intrarea pentru prima data in acest forum cu o intrebare legata de achizitionarea unei masini second hand.
Dispun de vreo 6000E si nu sunt decis ce masina ar fi mai potrivita pentru mine, caut sa aibe un design atractiv,fiabilitate, usor de condus si un consum rezonabil. Va intreb pe voi, ce ati alege, ce ma indrumati...golf III sau vectra B ?
Mihai17
Salut,
Nu am condus Golf 3 dar conduc de 6 luni un Vectra A 1.7TD din 95.
Pot spune ca sunt indragostit de masina asta.
Nu cred ca as schimba-o decat pt un alt Opel mai nou.
Este usor de condus, consuma ffff putin(4.5 afara si 6 in oras) este spatioasa si foarte usor de intretinut.
Conteaza lucrul asta ca fiind o masina second o sa mai fie nevoie de mici chestii.
Eu nu iti recomand Opel pt ca nu am Condus Golf 3 ca sa iti pot spune diferentele.
Iti pot spune doar ca este un raport pret--calitate excelent.

Spor la cumparaturi!!

P.S. Daca iti iei cumva Opel ia-ti culoare metalizata!!
Cosmin12
mihai, iti multumesc pentru raspuns, am sa tin cont de spusele tale, mai multe persoane mi-au recomandat vectra. nu ma atrage f. mult aspectul lor, dar mai important este sa mearga bine. astept totusi si pareri despre golf, poate se incumeta vreun posesor sa imi dea ceva sfaturi. bye-bye.
Radu_
salut!

sincer eu as alege golful, cunosc bine masinile astea - sunt printre cele mai fiabile masini, si mie imi place f mult aspectul

dar inca ceva - cred ca la 6000 euro, poti gasi multe masini faine - s-a mai discutat pe forum despre o masina la pretul asta... citeste asta:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?m...forum=1&start=0

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-18 11:18 ]
Cosmin12
pana acuma este 1-1. sa vad totusi inspre ce va inclina balanta. radu, am vazut acea discutie mai veche dar nu am citit nimic despre golf si de aia am zis sa lansez totusi discutia.
Sorin17
eu as opta pentru golf . am avut un golf 2 de care am fost foarte multumit. acum am un seta toledo, construit pe paltforma golfului 3 si functioneaza impecabil. colegii mei care au opel vectra sunt cam nemultumiti din cauza suspensiilor si a tablariei, aripile si pragurile ruginesc neasteptat de repede, mai ales daca nu-ti tii masina in garaj.
Rai
eu as opta pentru golf e oricum mai bun mai ales ca opel in perioada respectiva a avut probleme stiute de mai toti.
Radu_
daca iti iei, ia-ti varianta cu motor diesel - 1.9 tdi
......
am fost o perioada in italy si am lucrat acolo intr-o reprezentata la iveco - avea un mecanic de acolo un golf iii, avea cu el deja 135.000 km, si nu facuse la el nimic (schimbase placutele de frana, uleiul, si punea motorina ) - e adevarat ca acolo sunt alte drumuri, dar aici doar suspensia ar avea de suferit, dar probleme la motor sau cutie nu apar; si in plus, cum s-a mai zis, tabla e mult mai reusita ca la opel...
mai ramane dezavantajul ca golf e mai mica, dar nu asa mica cum pare, e destul de incapatoare, si exista si varianta golf variant
Cosmin12
am mai citit tot pe aici pe undeva ca motorina de la noi e f. proasta si ar putea afecta tinuta de drum a masini si in timp apare si uzura.as vrea totusi sa am si un pic de demaraj cu ea, ori motorina limiteaza chestia asta.
Radu_
nu mai este motorina "proasta" mai ales de cand s-a introdus motorina euro, si nu te forteaza nimeni sa alimentezi de la orice peco - alege omv si nu ai sa ai probleme

si cu un motor de 1.9 tdi pe un golf, treci usor pe langa un golf cu motor benzinar (daca nu ma insel, kilometrajul la golf v diesel e pana la 260, pe cand la varianta benzina pana la 220 - nu stiu exact, dar parca asa am vazut)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.