Help - Search - Members - Calendar
Full Version: viteza maxima astra caravan 20dti???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
alin67345
cine stie ce viteza maxima pot atinge cu un astra caravan 20dti?
eddie
Pai daca eu am mers cu Zafira noua cu aceeasi motorizare cu maxim 180 km/h,probabil Astra caravan poate sa mearga cu maxim 185 km/h.
alin67345
cum vine asta un motor de 1.7 dti atinge aceeasi viteza cu un motor de 2.0 dti...nu cred....oricum nu cred k motoru de 2.0 dti atinge 200km/h pe drum drept..
eddie
Nu stiu ce sa-ti zic,eu nu pot mai mult,probabil exista vreun limitator de viteza.
Altfel,vitezele celor cu motor de 1,7 DTI sunt povesti...
alin67345
sigur au limitator de viteza dar multi prieteni de ai mei au astra cu motor de 1.7 si am mers si eu cu unu (in dreapta nu la volan) a atins 180 pe drum drept asta am vazut cu ochii mei...amu nu stiu ce sa mai zic de motoru de 20 dti eu sper sa ating mai mult de 180 eu am mers doar cu 160 pt k nu o am de mult timp masina si nu am avut unde sa ii dau mai mult...
claudiu50277
QUOTE(alin67345)
cum vine asta un motor de 1.7 dti atinge aceeasi viteza cu un motor de 2.0 dti...nu cred....oricum nu cred k motoru de 2.0 dti atinge 200km/h pe drum drept..


205km/h probat smile.gif cand mashina era mai tanara shi autostrada mai buna
biggrin.gif
Cristi2
un motor de 100 de cai poate atinge relativ usor 180 km/h, reali, nu pe vitezometru. de la viteza asta mai sus e destul de greu, dar se mai poate merge spre 190 km/h, daca se cumuleaza o serie de factori.
abaterea vitezometrului poate sa mearga pana la 10%.
florin55503
abaterea asta de 20%e prea mare. eu am mers cu 190 si in spate un 530 si avea aceiasi viteza. eu zic ca abaterea la el ar trebui sa fie mai mica sau aproape nula la viteza asta avand in vedere ca are viteza maxima constructiva de 205. la 195 cam aceiasi poveste. asta de 1 mai pe A2 pe venit spre buc. deci daca abaterea era la mine era si la el

masina ajunge relativ usor la 180-185 apoi creste mai greu si in timp. dar pana la 180 se duce relatin constant daca o tii in ture inalte.

eu zic ca sare de 185 pt ca vechiul astra de 82 de cai ajungea la viteza asta fara mari probleme. pe km am ajuns la 197. pe kilometraj repet. cu golful cel mai mult am mers cu 205 tot pe kilometraj. nu stiu daca mergea mai mult pt ca mi s-a facut frica era sa ma urc pe un aro care de abia depasea si cu tot abs-ul a iesit fum din roti din cauza franei
Cristi2
abaterea e 10%, nu 20. se pare ca se practica voit o abatere din fabricatie, pentru a nu se isca controverse cu privire la amenzile radar.
VW-ul meu, de 101 cai initial, are vmax undeva pe la 187km/h, poate cu 2-3 km mai mult la varianta hatch.
viteze de peste 200 km/h sint apanajul masinilor cu peste 120 cp si o etajare corespunzatoare a cutiei de viteza.
florin55503
eu stiam de la cineva de la RAR ca abaterea e de aproximativ 6-10 km/h la viteze mari. in mom in care am mers cu astra F cu 197 pe bord aveam cauciucuri de 185 desi in talon sunt trecute de 165-175.
sorin72872
eu am prins 183 km/h cu o vectra '96, motor 16v 1.6. sincer.
danmatyas
nu contesta nimeni vitezele aratate pe vitezometru, dar daca atata arata asta nu inseamna ca e si viteza reala.abaterea e de minim 10 km/h la viteza maxima
vma
190km/h pe ceas inainte de chiptuning, 215km/h dupa chiptuning. E hatchback nu caravan.
Mihai64798
200 km/h cu o alfa 156 2.0 - 150 de cai ... si 175 km/h cu un hyundai elantra 1,6 .. numai stiu cati cai ...
eddie
Mihai,asta este un topic de Opel,restul masinilor stiu ca fug mai repede ! biggrin.gif biggrin.gif
Mihai64798
Ah ... scuze :angel: Nu se mai intampla !
Husam45488
200km/h ...cel putin atat am atins eu.
beiu56941
AM prins cu modelul 2.0 DTI astra caravan pe A2 190 km/h ...mai aveam pedala insa am considerat ca este destul..insa cred k masina ar fi ajuns la 200
gurba79905
Poti sa verifici asta in talonul masini, acolo este specificata viteza maxima constructiva, la care mai scazi cate ceva in functie de vechimea masini. Cred ca este vorba de 190km/h, dar sincer, ptr siguranta ta, nu iti recomand o viteza mai mare de 120km/h mai ales pe drumurile din Romania. Sincer iti spun ca nu merita sa mori intr-un morman de fiare, si asta este parerea sincera a unuia care a rulat cu viteze destul de mari, si a trecut pe langa moarte de 2 ori, atat de razant incat ultima oara aproape ca i-am simtit suflarea rece. Poate parea poetic ce spun, dar nu este deloc te rog sa ma crezi si iti doresc din suflet sa nu treci prin asa ceva ptr a te convinge singur. Viteza maxima cu care am rulat a fost de 250km/h la volan ( BMW X5) si 290km/h ca pasager ( Porsche Carrera BiTurbo) senzatiile sunt greu de descris, insa pot sa iti spun ca de la 120km/h nu tu esti cel care stapaneste fierul, de aici in sus simti deja ca nu mai ai control asupra masini si e deja chestie de hazard. Nu fac aici looby pro sau contra vitezei, insa mi-as dori ca toti sa ne bucuram de masinile care le avem, si viata care ne este data sa ne folosim de ele blush.gif
Cu respect,
Mircea !
Geroge73919
Cu astra kombi 2.0 200 pe Autobahn si 170 pe A 2 ca nu aveam loc
M A R K
190 km/h astra caravan 2.0 tdi pe dn1 Ploiesti - Sinaia ..decat am incercat si nu stiu daca mai mergea..mi-a fost frica mai mult.
Sustin ultima fraza a lui Mircea.
Mai bine mergem incet "sa vedem fetele frumoase si sa ne vada si ele pe noi"

Numai de bine !!!
claudiu50277
QUOTE(Geroge73919)
Cu astra kombi 2.0 170 pe A 2 ca nu aveam loc

lok de cine? ca iam dat aseara 200 smile.gif
Geroge73919
QUOTE(claudiu50277)
QUOTE(Geroge73919)
Cu astra kombi 2.0 170 pe A 2 ca nu aveam loc

lok de cine? ca iam dat aseara 200 smile.gif


yo i-am dat 170 pe A2 si 200 pe A3 (da A3 ai citit bine , fostu M3 ) pe langa Wurzburg

PS Mie tarsa sa trec cu 200 pe banda 2 pe langa Dacii care merg cu 70, asa ca ... "doar" 170 in Ro bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.