Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pitestiul sub "asediul" radarelor .....
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
S O R I N
Ce se auzise de mult timp, incepe sa se concretizeze usor, usor.

Iata ce am primit azi pe mail :

Vasile Blaga, ministrul Administratiei si Internelor, si chestorul Dan Fătuloiu vor veni mîine la Pitesti pentru a inaugura noul sistem de supraveghere video a traficului rutier din municipiul nostru. Noul sistem presupune un efort financiar deosebit si va fi realizat pe parcursul anilor următori.
Lista obtinută din surse neoficiale, este prezentata mai jos:
Radare fixe:
- Fratii Golesti
- Bulevardul Petrochimistilor
- Bulevardul Republicii
- Bulevardul I.C. Brătianu
- Negru Vodă
- Bulevardul Nicolae Bălcescu
- strada Depozitelor
- strada Stadionului
- Autostradă si la toate intrările si iesirile din oras.

Camere video de supraveghere pentru depistarea masinilor care trec pe culoarea rosie a semaforului:
- intersectia Bulevardul Republicii - strada Egalitătii
- intersectia strada Egalitătii - strada Craiovei
- intersectia Bulevardul I.C. Brătianu - Tîrgu din Vale
- intersectia Armand Călinescu - Bulevardul Eroilor
- intersectia Prelungirea Craiovei - Intrarea Pescarilor
- intersectia strada Exercitiu - Bulevardul Eroilor
- Intersectia Calea Drăgăsani - strada Libertătii.

Camere video de supraveghere a traficului rutier si a zonelor de risc:
- Autostradă
- Podul Viilor
- Calea Drăgăsani
- Craiovei (semafor)
- Calea Bascovului
- Finante
- Colegiul I.C. Brătianu
- Colegiul Zinca Golescu
- Piata Ceair
- Hotel Muntenia
- Piata Vasile Milea
- Rectorat
- Bulevardul 1 Decembrie
- Trivale
- Bulevardul Nicolae Bălcescu.
Radarele nu vor putea fi depistate de soferii cu sisteme antiradar, deoarece acestea se bazează pe un sistem laser si cu unde radio de ultimă generatie.


Am inteles ca ar fi in discutie (Consiliul Local al mun. Pitesti +Politia Rutiera Arges) ca pe unele artere unde nu sunt riscuri de producere a accidentelor ,sa fie majorata limita de viteza.Vom trai si vom vedea..

Cert este ca suntem (din cate stiu) primul oras din Romania unde se vor monta asemenea aparate de radar si/sau supraveghere trafic,excluzand DN1 Bucuresti -Ploiesti.
Eduard RO
Ce pot sa spun...Ati incurcat-o baieti. :thumbdown:
Care e pedeapsa pentru mersul cu masina fara numere?Pentru ca mie chiar nu imi place cum sta cu ele. biggrin.gif
Lucian55
Acelasi lucru a inceput si in Constanta , cred . Deja sunt 4 camere video si radar asculse in reclamele de pe marginea drumului.
deci , am incurcat-o.
Geroge73919
Am o intrebare : daca merg pe DN1 constant cu 100 ma iau toate radarele si mai fac si vreo neprioritate imi vin 20 de amenzi pentru fiecare camera? :ban:
tommy59961
e foarte bine ca se pun camere. prea multi " soferi profesionisti" sunt in pitesti, chiar mai multi decat in bucuresti...
S O R I N
Ai stat si i ai numarat ??? blink.gif

Buna preocupare....

La un oras precum Buc. cred ca sunt mai multi asa zisi soferi prof. cum le spui tu,decat in Pitesti care are toata populatia mai mica decat nr de masini din capitala.

Deci,hai sa ne bagam in seama...... :minigun:
eddie
Da,dar ce te faci cu aceeia care vin dintre blocuri in viteza,pe drumuri cu stop sau cedeaza trecerea in drum national si intra la intimidare ?
Si pe mine m-au cam speriat pitestenii la manevrele astea....
S O R I N
E d d i e sa nu mi spui ca nu ai vazut nici un bucurestean facand

asa....sau orice cetatean din "x" oras.....

Aici este vorba de educatie,si noi romanii in general suferim la acest

capitol.

Ca s au pus camere este un lucru in regula pt ca am observat ca se

merge mai " normal",apropo am fost zilele astea la Buc si am inteles ca

s au montat si la voi si or sa se mai monteze.....

Dar revin nu poti trage concluzii ca soferii din x oras sunt mai necivilizati

decat altii.
eddie
Da-mi voie sa trag eu concluzia asta,din moment ce pe toata lungimea Pitestiului,in 15 minute,cand veneam de la Cluj am vazut 3 intrari de felul asta,plus o intrare pe contrasens,un accident abia evitat de un papuc la care i-au scartait franele s-a dus tare in dreapta pentru a evita accidentul...
HalbaSus
In principiu Sorin are dreptate... nu se poate generaliza... dar totusi si eu de cate ori am trecut prin Pitesti mi s-a parut circulatia mai "scary" decat in Bucuresti, Constanta, Cluj sau alte oraje mari si aglomerate.
S O R I N
QUOTE(E d d i e)
Da-mi voie sa trag eu concluzia asta,din moment ce pe toata lungimea Pitestiului,in 15 minute,cand veneam de la Cluj am vazut 3 intrari de felul asta,plus o intrare pe contrasens,un accident abia evitat de un papuc la care i-au scartait franele s-a dus tare in dreapta pentru a evita accidentul...


Ok.Eu ca pitestean get beget nu pot sa spun ca aveti dreptate,dar fiecare e liber sa si spuna parerea,si o pot accepta .Mie mi se pare ca cei din capitala sunt zmei in in urbea lor si cand trec prin provincie tupeul si smechereala dispar.

Aceasta imagine mi s a format de a lungul timpului si mi s a confirmat de "n" ori.

Concluzia mea.
eddie
Ehhh,fiecare urbe cu smecherii ei ! biggrin.gif
T u d o r
Pitestenii sunt asa pentru ca circulatia din orasul lor i-a invatat sa fie asa. Nu sunt mai rai si nici mai buni decat valcenii, spre exemplu. Eu tranzitez destul de des Pitestiul si stiu ce vorbesc. Sunt rai pentru ca altfel nu ar mai intra niciodata dintr-un drum fara prioritate pe o artera principala. Stiti desigur ca tot tranzitul se face prin centru, soseaua de centura fiind o gluma urata. smile.gif
Dar din cate stiu eu s-au demarat lucrarile la o centura moderna, care va da direct in autostrada, si atunci circulatia se va descongestiona si se vor mai rari "iesirile" de kamikaze de acum. smile.gif
HalbaSus
@Tudor, sa stii ca si eu am asociat stilul de condus cu faptul ca tranzitul se face prin oras...
S O R I N
QUOTE(> T u d o r <)
Dar din cate stiu eu s-au demarat lucrarile la o centura moderna, care va da direct in autostrada


Si va iesi direct la intersectia spre Valcea si Curtea de Arges.

Termenul pt terminarea centurii era in 2007.Din pacate am inteles ca s a

marit cu un an,deci pana in 2008.
T u d o r
Pai... ca la noi, nu? :angel:

Oricum, am zis ca primarul caree va reusi sa scoata tranzitul in afara orasului va castiga alegerile locale pana moare de batranete... si apoi ii faceti statuie in fata primariei. biggrin.gif
S O R I N
Oricum actualul primarul din Pitesti a fost reales mereu si cred ca asa

va fi in continuare.....a facut multe lucruri bune pt oras.

Hai ca am dat o in balarii............ biggrin.gif
Vlad6
Nu am nimic cu radarele fixe, am insa ceva cu faptul ca sunt ascunse Politia romana nu a aflat ca scopul lor este in primul rand sa previna si apoi sa pedepseasca. Pozitionarea lor ascunsa nu previne nimic. Prin alte tari se pun semnalizari aiurea de radar numai sa mearga lumea incet la noi insa radarele sunt ascunse ca da poti sa mergi si cu 100 km/h si sa omori un om in oras atata timp cat ti-ai luat amenda e ok . :bash:
S O R I N
Se mai si laudau cu pitirea prin diverse locuri (ghene de gunoi,panouri

publicitare,etc) pe la Constanta. :evil:
T u d o r
Deh...mentalitatea de jepcari... si cand te opresc si te invita in masina lor, parca iti zic de la obraz "hai, bah, da ceva sa scapi". Ma intreb cat personal vor trebui sa dizloce pentru a tria "masina lu' pretenu' lu' sefu' " de fazanii care este... biggrin.gif si care platesc ca prostii. :evil: Ca doar stiti bancul cu vulturul, vulpea si democratia... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.