Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Finantare masina noua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Iulia1
vreau sa cumpar o masina (cred ca un Renault Clio) si cum nu am toti banii acum va trebui sa recurg la finantare.
Ce optiune este mai buna - credit sau leasing? unde pot afla mai multe informatii/ alternative?
Referitor la masina: care este cea mai buna alternativa la o suma de aprox 9000 Euro? (eu as vrea o masina mai mica, usor de condus si de parcat).
Multumesc frumos pentru orice informatie.
Lucian5
Salutari,
Masina vrei sa o cumperi pe persoana fizica sau persoana juridica?
Daca doresti sa o cumperi pe persoana fizica trebuie sa cunosti faptul ca indiferent prin finantarea pe care o alegi (banca sau societate de leasing) venitul familiei trebuie sa fie minim dublul ratei.
Daca o cumperi pe persoana juridica sar putea sa te avantajeze un leasing (deduceri, recuperari de t.v.a.) Societati de leasing sunt cel putin 50 asa ca, ar fi bine sa aduni mai multe oferte si sa le compari (costuri totale - nu cele din oferta, adica asigurari, servicii, etc.)
Cel mai greu lucru este sa te decizi asupra bunului pe care doresti sa-l achizitionezi. S-ar putea ca acest bun sa nu-l schimbi la anul si daca faci o alegere mai putin fericita sa te autoinvinovatesti de fiecare data cand se intampla ceva cu masina aleasa.
Ce masina vrei? in trei usi? in cinci usi? diesel? pe benizna?
Poti sa-ti aduci si o masina la mana a doua (second) din Germania care este mult mai dotata si mai ieftina, dar nu are garantie si are maxim 50.000 km.)

O zi buna,
Lucian Durdun
lucian.durdun@masini.ro
Iulia
Referitor la masina: nu am preferinta pentru un anumit numar de usi, dar as vrea un monovolum sau un sedan mai mic (de aceea spuneam un Renaul Clio).
Il voi lua pe persoana fizica.
Ma gandeam la o masina noua din doua motive: siguranta calitatii masinii (mi-e teama de defecte la masini second pe care nu le-as putea afla la timp) precum si valoarea de re-vindere (ma gandeam ca o masina second se depreciaza ca valoare mai repede). Evident, dat fiind nivelul meu minim de cunostinte in ce priveste masinile, prezumptiile astea ar putea fi gresite.
Pentru masini din Germania: as fi interesata sa aflu mai multe. Exista firme care ma pot ajuta? Unde aflu mai multe detalii? Cat ar costa un WV Golf din 2000 sau un Vectra de prin 98?
Multumesc de raspuns
claudiu
Este recomandat sa cumperi o masina cu provenienta garantata. Ar trebui sa consulti o societate de leasing daca vrei o masina de import pentru ca fata de credit ai si facilitati financiare la vama. Problema care apare la o masina second hand este: cum se face plata externa.
iulian4
Iulia, un sfat prietenesc , tine legatura cu Lucian cel care ti-a raspuns la intrebare este un tip super competent si pe deasupra este si director in cadrul unei societati de leasing din ro , asa ca ai toate motivele. Salut pe Lucian cu respect de la Hyundai cta.
Sorin1
Iulia in aceeasi situatie am fost si eu, dispuneam de 9000Euro si vroiam sa ma infig la o masina noua.Leasing sau rate nu prea merita.La BCR au mai nou un sistem avantajos de creditare pt. achizitionarea de masini noi, creditul e in valuta, dobanda de 8-9% si e de pana la 5 ani.Gasesti informatii pe pagina lor.Sau poti proceda ca mine: ia una second din Germania, sunt destule firme care aduc la pret super-avantajos.Eu m-am mai "scremut" de 1000 si am luat la 10000 un Seat Toledo TDI de "mor dushmanii" vorba manelistilor Daca te hotarasti la un second si vrei sa mergi prin piete, alege targurile din Ardeal ca au preturi mai bune...la CJ sunt cele mai mici preturi din ce am observat eu.La Golf eu zic sa nu te arunci pt. ca acum e inca scump, in jur de 9500-10000 si la vara apare Golf 5 si vor cadea tare preturile la Golf4...mi-au zis rudele de dincolo. O Vectra din 98 diesel la CJ gasesti pe la 7500-8000...da' io tot la una adusa direct de dincolo inclin...daca te intereseaza, te pot pune in legatura cu firma ce mi-a adus mie
Lucian5
Salutari Iulia,

In ceea ce priveste un VW Golf IV, personal nu sunt un fan al acestei masini si consider ca pretul la second hand este mare (platindu-se renumele producatorului si nu produsul in sine care lasa de dorit) si de la Golf II (care a fost varful de lance) Golful nu a mai impresionat pe nimeni. Dar poate fi un avantaj la revanzarea masinii.
Un Renault Clio Symbol in 3 usi, cu un motor de 1.2 ABS, clima, 2 Air Baguri putem sa-ti aducem la un pret de 6.250-6.500 EUR (pret CIP) in cazul in care doresti sa-l achizitionezi in leasing. Daca doresti sa-l achizitionezi in rate printr-o banca atunci mai ai de adaugat la pret TVA-ul din vama (max. 1.100 EUR).
Daca vrei un Peugeot 206 in 5 usi diesel din 2001, 2 Air baguri, ABS, etc iti putem oferi unul la 9.750 EUR (pret DDP)
In ceea ce priveste Opelul se stie ca piesele de schimb sunt mult mai ieftine decat la celelalte auto de import. Din gama autoturimselor mici se poate importa cu EUR 3 Opelul Agila sau Opelul Corsa C. Pretul cip al acestora variaza intre 6.000-7.250 EUR in functie de vechime, nr. de km, dotari etc.

Cu stima,
Lucian Durdun
sorinela
Buna Iulia,
Sfatul meu este sa-ti iei masina noua si daca tot vrei o masina nemteasca te-ai gandit la o Skoda? Fabia pe benzina, cu aer, geamuri electrice, ABS, in 5 usi, este la 8.545 Euro, iar daca vrei in leasing rata e de 135 euro cu TVA si asigurare casco inclus, pe o perioada de 48 luni. Este cea mai ieftina din grupul VW si fiind clasa mica se conduce usor crede-ma ca am si eu Fabia si sunt foarte multumita. Daca vrei mai multe informatii
suna-ma la tel.0740-193191, viziteaza www.skoda.ro
Augustyn
mie nu-mi plac skodele
ce zici insa de un pegeot 306?
sau 206
eventual motorizat disel
consuma in medie 4,5 la 100
[addsig]
bogdan8
draga iulia,
asa cum au spus si cei de mai sus:
daca vrei sa cumperi pe persoana fizica,trebuie sa stii ca venitul tau trebuie sa fie de cel putin de 2 si jumatate mai mare ca rata.
decat credit mai bine leasing.
de ce?
daca e pe firma,finantarea leasing e mult mai avantajoasa.
exista dealeri care practica 2 tipuri de leasing:
1. leasing financiar-prin interemediul unei banci(este avantajos si pe persoana fizica dar si juridica);
2.leasing operational-prin intermediul importatorului de obicei(foarte avantajos pentru persoanele juridice).
ca marca si model,o masina pentru tine:cred ca ar fi potrivit un Fiat PUNTO,o masina de clasa mica, dar spatioasa cu 3 sau 5 usi si care are un pret care pleaca de la 7444,7645 euro pret CIP(adica pret fara taxe vamale, accize si TVA) sau un Fiat SEICENTO care este o masina si mai mica decat PUNTO,doar cu 3 usi si care are un pret incepand de la 5880 euro,pret CIP.
Eu sunt dealer autorizat Fiat in Constanta.Daca vrei si daca pot sa iti dau mai multe amanunte legate de achizitionarea unei masini,tipul ei(chiar daca nu e Fiat sau Alfa Romeo sau Maserati),contacteaza-ma la mail: robin_bg_ro@yahoo.com sau la mail-ul meu de pe masini.ro sau la telefon 0723602382.
mult succes.

[addsig]
Catalin7
Pentru Timisoara!

Am intrat pe site-ul respectiv dar, in afara de masinile peste 8000 EU, celelalte erau masini accidentate.....
M-ar interesa si pe mine un diesel acolo dar pina la 5000...oare as gasi asa ceva?
OMEGA
cumpar-o in rate deoarece platesti o suma cat de cat fixa iar la sfarsit nu mai platesti nimic spre deosebire de leasing unde platesti o valoare reziduala care este de cel putin 2000$
cel mai bine discuta cu un contabil care se pricepe la chestii de genu asta sau rep de unde cumperi masina daca o cumperi noua daca nu o poti lua numai in rate
Dragos4
Ai putea sa te orientezi spre Clio sau Fabia. Fabia este foarte buna (de fapt este VW asamblata in Cehia sau in tara originara Skodei) insa Clio, ca si celelalte Renault-uri iesite acum sunt produse in Turcia:<<. Parerea mea personala este ca atat botul cat si spatele arata cam aiurea la amandoua. Insa cel mai bine ar fi sa iti iei un Peugeot 206... e facut la mama lui acasa in Franta, ansamblat tot acolo si in general Peugeot fac masini rezistente, bune la preturi accesibile! Iar leasigul este iar foarte avantajos!
A Go Go
Leasingul este o pierdere de bani.
Ia credit de la orice banca si dupa 3 ani sau 4 sau 5 ,dupa ce ti-ai platit imprumutul masina e a ta.
La un leasing platesti 3 ani plus ca esti limitata la un anumit numar de km parcursi pe an si dupa aia ca s-o cumperi daca-ti place trebuie sa platesti diferenta dar numai ca este o problema : masina nu mai este noua iar diferenta trebuie platita in bani ghiata.
Singura solutie atragatoare la un leasing este sa cumperi o masina scumpa cu toate dotarile deci tu vei fi prima si unica propietara cu intentia de-a o pastra dupa expirarea leasingului, platesi ratele leasing pentru 3 ani sa zicem dupa care la sfirsit daca vrei sa-i devi propietara o re -finantezi (diferenta) printr-o banca nu de leasing dar de data asta fiindca masina este considerata deja uzata vei obtine un imprumut la o rata de dobinda mult mai atragatoare fiindca imprumuturile pentru masini uzate au rate atragatoare de dobinzi .
Asta-i modalitatea omului sarac de a-si cumpara o masinia scumpa si dotata prin leasing si apoi prin re-finantare a diferentei la sfirsitul leasingului la o rata a imprumutului foarte atragatoare.
Altfel cel mai sanatos este sa faci un imprumut prin banca pentru o masina mai mica ,la un pret mai scazut.
Vorbesc din experienta fiindca am invatat diferenta dintre leasing si imprumut pe propria piele.
valentino
Daca zici ca vrei sa-ti cumperi masina noua, intreaba la dealer daca are conventie cu Banca Tiriac. Dobanda e mica, iar daca ai cont de salarii la ei iti mai reduc rata dobanzii cu un procent. Cel mai important insa e faptul ca nu ai nevoie de giranti (iar daca nu te incadrezi numai tu, poate sa te "gireze" cineva care sta cu tine - sa stati la aceeasi adresa de pe buletin: sot, sotie, parinti, bunici, etc.). In plus, daca toate actele sint ok, si te incadrezi, in 24 h ai creditul aprobat !!! Am inteles ca decizia de aprobare se ia local (la sucursale) si nu se mai "plimba" actele pe la centrala si inapoi inutil. Singurul dezavanaj (poate din p. meu d.v.) e ca ratele sint fixe pe toata perioada de creditare ("flat"), deci dobanda nu se aplica la sold. Oricum, merita incercat...
[addsig]
A Go Go
Poti sa ne explici Valentin ca eu nu am mai auzit pina acum de rate care evulueaza lunar ?
Ratele sint fixe atit la un imprumut prin banca si de asemenea si la un imprumut de tip lease.
Cea ce nu sint fixe in anumite cazuri sint dobinzile incasate de banci in aceste imprumuturi astea depimzind de cit de bun este creditul clientului asta in retrospectiva si anume daca clientul nu a tras "tepe" sau 'tunuri" altor banci inainte de-asi lua imprumutul ptr. auto.Numai atunci ar avea nevoie de un girant sau daca nu are girant atunci daca i se acorda totsi imprumutul dobinda va fi cea mai mare maxima legala si anume 21%. asta ca banca respectiva sa-si justifice riscul.
valentino
Ideea era la alte banci (de ex. BCR) dobanda e la sold; deci daca platesti in loc de o rata o suma mai mare (2-3-4 rate) ti se recalculeaza rata lunara de plata ramasa (tre' sa faci cerere de plata mai mare). Problema e ca la BCR dureaza chiar si o luna pana iti aproba creditul; la Reiffeisen (agricola) dureaza chiar mai mult, in plus ai nevoie si de giranti care uneori tre' sa indeplineasca nishte conditii ciudate (sa nu fie din aceeasi firma, sa fie nu stiu cate semnaturi pe adeverinta de venit etc.). La "Creditul Auto" de la B.Tiriac daca nu te incadrezi cu salariul tau mai aduci "imprumutanti solidari" (asta era termenul in loc de giranti) care sa stea la aceeasi adresa cu tine - e singura banca care practica sistemul asta.

Pt Sorin: din cate am mai citit pe aici vad ca stai prin state - nu uita ca romania e tara tuturor posibilitatilor, si sa nu te puna necuratu' vreodata sa vrei sa iei vreun credit de la vreo banca mare (BCR, Raiff., BRD) ca te saturi de umblatura si hartzogarie !!!! daca ai timp vreodata am sa-ti depan peripetiile prin care am trecut sa iau un credit pentru un aragaz (o suma de doar 11 mil. lei) prin Raiff.
[addsig]
Catalin7
Valentine, nu stiu cum ai facut tu, dar eu am luat un credit de 25 de milioane de la BRD in 2 ore. Bani in mina.
valentino
Tot pt Sorin:

In romania nu exista inca o baza de date cu debitori "tzepari" sau buni platnici - poti sa fi luat tu de la o banca mai multe credite si sa le fi platit la timp ca tot ca un client ipotetic "tzepar" te trateaza - nu se tine cont de istoricul tau !!! De ex. leasing prin Omniasig - la clienti (firme) care au luat prin ei masini (parc) nu a contat acest fapt deloc !! tot o luna a durat "analizarea dosarului" pentru o noua finantare. Si era sa uit... la mai multe banci tre' sa mai platesti si vreo cateva comisione pt "adminstrarea creditului", "analizarea dosarului" si nu mai stiu eu ce... (te trezesti ca ai doar bani de avans si iti mai trebuie in plus si pentru asa ceva). La mai toate bancile si pentru un credit de 200 $/euro iti trebuie giranti.

Oricum asta nu e un forum unde sa discutam sistemul bancar din romania (care sistem ?!?!)
[addsig]
A Go Go
Ptr. Valentin

Ti-ai imagina daca bancile din Romania ar practica sistemul din US in cea ce priveste un imprumut auto citi ar cistiga din treaba asta ?
In primul rind bancile ar face foarte multe imprumuturi rapide in doua ore si nu in 3 luni din care ar cistiga dobinzi colosale ca dupa mine asta-i slujba unei banci sa traiasca din dobinzile din creditele acordate.
In al doilea rind producatorii de automobile si-ar tripla vinzarile de masini rapid avind in vedere ca lumea va fi capabila sa ia un imprumut in 10 minute ,doua ore sau max o zi in loc de o luna sa zicem, in loc sa le tina parcate pe loturi uriase care maninca bani si e chirie atit ptr masini si cit si ptr "dealeships".
In al treilea rind "servisurile" autorizate ale firmelor respective ar fi pline cu clienti astfel creeindu-se si posturi de mecanici auto calificati care sa nu stea degeaba cum stau acuma....
De asemenea companiile care se ocupa cu vinzarea pieselor auto....s.a.s.m.d !
Este un lant economic important de care ar beneficia multi in ultima instanta atit clientii cit si producatorii.
valentino
Ai dreptate Sorine, toata lumea ar avea de castigat, dar ...... pe plaiul asta mioritic nu toti bancherii (=camatarii) au auzit de asa ceva. Poate, poate de acum incepe sa se miste cate ceva...
[addsig]
Daniel3
Nu este adevarat faptul ca la leasing ai obligatoiu rata reziduala.

Eu am luat un Megane de la BCR Leasing destul de avantajos:
- 5800 avans (4800 masina + taxa dosar + prima rata CASCO)
- perioada 4 ani
- rata lunara 197 de euro cu TVA
- CASCO: 710 EURO in 4 rate
FARA RATA REZIDUALA!

Leasingul merita parerea mea daca ai disponibili cam 5000 de euro.

Bafta!

Daniel.
Marius11
Salut!
Cat este avansul minim la Tiriac? Eu stiu de Raiffeisen ca este singura banca ce are avans de 15%, ceea ce imi convine f.f. mult si in plus nu este nevoie de giranti (daca venitul pe familie este dublul dobinzii)!! Vreau sa-mi iau si eu o masina noua (exclus Dacia si Matiz) si m-am oprit momentan la Lada 111 Dunarea (versiunea 8v este ieftina, vreo 8800 Eur cu toate taxele incluse, are suspensii bune, consum decent, porbagaj incapator -ca e model combi-); voi ce parere aveti?
Laszlo
Mai bine ia un Skoda Fabia Atractiv cu de toate la 8935+TVA si la Porsche Leasing poti primi cu 15% avans pe persoana fizica.
Marius11
Pentru Laszlo:
Asta inseamna sa mai platesc inca aproape 1700 Eur pe TVA (pretul despre care vorbeam era cu TVA cu tot); edci mi se pare o varianta mai ieftina decit Skoda
bogdan8
leasing-ul nu este o pierdere de bani daca sti cum sa procedezi sau mai ales daca faci contractul pe firma deoarece iti cam recuperezi investitia.sunt de acord ca unele persoane ar spune ca iei din buzunarul stang si pui in dreptul dar cu precizarea ca deducerea si amortizarea o faci direct in interesul tau ca persoana fizica.
[addsig]
valentino
Avansul minim la Tiriac e de 20% si perioada de creditare min. 12 si max. 48 de luni. Nici aici n-ai nevoie de giranti - se ia in calcul venitul cumulat al familiei. Mai multe detalii gasesti pe saitul lor


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-16 09:16 ]
Catalin2
Daca vrei o masina mica iti recomand un VW Golf 1.6; stiu ca e mai scump putin decat Clio, insa iti pot oferi unul second:

VW GOLF 1,6 / 100 CP
Climatronic, ABS, pachet confort electric, radio Beta- 8 incinte acustice,faruri ceata. Pret CIP: 10900
Combustibil: Benzina An: 2001
Nr. km: 49900

Simulare leasing:
Avans 15% - 1.650 euro+TVA
Rate: 60x214 euro+TVA

Ce zici? Daca te intereseaza, suna-ma la 0745-937.808
[addsig]
mihai10
SUZUKI WAGON R+ leasing prin raiffeisen se poate si avans zero,7900-8500 euro,cip,3.5 m lunlime, 1.7 m inaltime. pentru detalii email:mihai@pex.ro,dealer SUZUKI
guerilla
VOLKSBANK va da credite fara giranti.
valoarea reziduala e 20% din pretul masinii. credite pana la 5 ani.
samoila1
m-ar interesa si pe mine o astfel de finanantare, leasing ptr persoana juridica mai exact, dar pentru o masina second in maxim 7500 euro. Exista cumva 206, chiar si cu mai multi km in banii astia? Sau care ar fi optiunile?
Trimiteti daca aveti vreo oferta la asamoila@csb.ro
Thx
valentino
pentru CristianT: daca e valoare reziduala nu prea mai cred ca e credit.

Poate e vorba de 20% avans.
[addsig]
guerilla
corect... era vorba de leasing. scuze de greseala. stiu ca hyundai da prin banca asta in conditii foarte bune
ivghenie74744
salut! un pont ptr cine doreste sa ia un credit de la o banca ptr achizitionarea unei masini . FARA AVANS , FARA GIRANT , (GIREZI CU BUNUL CUMPARAT ) ,trebuie sa ai de o anumita perioada deschis contul la ei , de acest lucru depinde suma ce ti o dau si de veniturile lunare . ptr iasi , brasov ,constanta , timisoara , cluj, braila (nou) si bucuresti . si ptr cei aflati la o distanta de max 100 km de aceste sedii,au operatori de cont ce tin legatura cu debitorii.PROCREDIT BANK
Meditatorul
multumim pentru informatie!
a3des
Deschid acest subiect pentru ca sunt curios cei care si-au luat masina noua pentru ce tip de finantare au optat si care au fost argumentele in favoarea ei. Probabil ca e un subiect interesant pentru cei care inca sunt la inceput de drum si cauta o finantare, niste sfaturi nu cred ca ar strica de la cei trecuti deja prin asa ceva. Stiu ca dealerii trag puternic pe finantare Porsche Bank si Porsche Leasing, dar sunt curios daca exista si alte oferte mai bune.
Butnaru71161
Un avantaj pe care il ai la Porsche e ca se ocupa ei de toate actele si au relatie directa cu dealerii (dureaza mai putin actele).Un alt avantaj ar fi asigurarea casco(care poate fi mai mica sau la oferta).
Exista o oferta la AlphaBank de credit pt masini, cu avans 0, pe maxim 7 ani, si cu comision de rambursare anticipata 0.
a3des
Si Porsche Bank are 7 ani perioada maxima dar exista comision pentru rambursarea anticipata de 2.5%.
grenouille
Porsche Leasing - pentru ca ne-a oferit o dobanda mai mica decat un credit la banca (1) si (2) ne-a scutit de o gramada de alergatura cu actele cand am cumparat/inscris masina si (3) idem, cand am avut ceva de rezolvat la casco (Tiriac) s-a rezolvat intre ei cu cateva telefoane, fara sa mai fie nevoie sa alergam noi (firma) ca bezmeticii peste tot.

Bancile au oferte de credite auto/leasinguri dar mai multa incredere am intr-o firma care e de cativa ani buni pe piata leasingului auto decat intr-o banca.
dezavantajele leasingului- masina nu e a ta; daca da proprietarul legal faliment, masina iti poate fi luata pt a acoperi alte "gauri" de-ale lor si in momentul asta din cate stiu nu prea exista nici o protectie legala a utilizatorului masinii in leasing.
Butnaru71161
sunt absolut de acord cu fortelady.
diferenta de dobinda nu justifica alergatura enorma si haotica (pt cine a alergat dupa diferite acte pt masina,case etc. stie care-i treaba)
Bogdan76299
-eu optat pt. leasing pe 60 luni, fara val. reziduala inclusa, avans 25%.
-cei de la avia (si nu numai, de fapt toti ce lucreaza cu prosche leasing) au un configurator care se incheie cu o simulare de finantare pt. masina configurata....rezulta inclusiv scadentarul cu ratele lunare.

-am studiat un pic si ofertele bancilor (unele au si ele calculator de rate) si nu am gasit variante mai bine sau mult mai bune.......mai ales ca te plimbi cu actele prin "tz"locuri....
DORU
Cred ca topicul s-ar putea redenumi si muta in aria "Financiar". Sunteti de acord?
AlexTM
Da, finantarile nu sint specifice pentru Skoda
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.