Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OPEL CORSA 1.0 - motorul tzacane ca un disesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Liviu54785
Salutare

Am un CORSA 1.0 la care i-am skimbat uleiul cu destul de multa intarziere. Am pus Elf 10W40. Motorul se aude ca un diesel veritabil ( asta si inainte si dupa skimbul de ulei ).
Diversele pareri care le-am auzit pana acum au fost majoritatea legate de tacheti. Ca ar fi hidraulici si unu e dezamorsat, ca sunt mecanici si ca trebuie reglati, ca bate axa cu came, ca mai shtiu eu ce....
Sonda de noxe imi aprinde beculetul in bord ceea ce poate avea ca motiv arderi incomplete sau bube/nesincronizari in timpii de aprindere. Cu tachetii ma poate lamurii cineva? Ce natie sunt pe motorashul asta??
Am vazut ca cineva a mai avut problema asta si a rezolvat-o cu ulei Valvoline. Eu am pus si aditiv pe baza de teflon ( cica sa amorsez tachetu ala buclucash ...dar .. nimik ).
Vreo idee??

Multumesc anticipat
Meditatorul
liviu, motoarele moderne nu se mai compara cu motoarele de dacie la care toata lumea umbla si le repara dupa ureche.

de ce nu incerci la un service sa afli o parere avizata?
Liviu54785
Poi ashtia care ishi dau cu parerea cica sunt mecanici de meserie...Nu am avut timp sa ma uit la motor la modul " operatie cu deskis pacientul ". Aha ca tot ce s-a concluzionat a fost dupa simptomele din exterior. Citind un post pe aceeasi tema am crezut ca poate cineva sa imi explice si mie cauza...

Si inca ceva .. CORSA C 1.0 2001 are tacheti hidraulici???
Demeter72279
Buna,

Am masinuta exact ca al tau. Si eu am avut nelamuriri fata de zgomotul diesel al motorasului. Eu am ajuns la concluzia dupa multe pareri ascultate ca este datorita celor trei cilindri. Are alt sunet cu ce tre sa ne obisnuim. Daca mergi la un service si aia vad ca nu stii o sa gaseasca tot soiul de probleme si o sa te coste aiurea.
Asta prima parte cu zgomotul de motor.

Ulei am pus si eu Valvoline 10W40 si este ok.

Cat despre beculete aici nu stiu....
Liviu54785
Ok .. multam mult ..

Am pus ulei ELF tot 10W40. Am bagat si aditiv pe baza de teflon si tind sa cred ca a inceput sa nu mai se auda asha de tare. Cu beculetul de noxe nu mai am probleme. Am facut un plin cu benzina de 98 si am pus un curatator de injectoare ( banuiam eu ca era buba cu arderle incomplete ) si s-a stins.

Multam din nou ..
dan80819
Daca nu ma insel corsa de 1.0 are motor Ecotec in 3 cilindri.
Toate motoarele Ecotec 1.0 fac ca un diesel avind tot timpul un mers de parca este sta sa moara, cu un tacanit gen tacheti si ralanti foarte mic.
Numai cele cu motor de 1.2 au un mers mai rotund si putere mai mare.
Nu umbla la motor!
15000km ulei+filtru
45000km bujii
Kilometrajul se da inapoi de regula la cele de ocazie deci schimbi toate consumabilele si incepi sa le tii socoteala. Ca sa vezi kilometrii reali te uiti la: volanul, schimbatorul, semnalizarea, claxon... cit sunt de lustruite, incuietorile - te uiti la toate si vezi care portiera a fost mai folosita, discurile de frina cit sunt de uzate..... si tot asa...
Ulei dupa cum este specificat xxWyy nu altceva preferabil sintetic, vezi ca gasesti chiar opel daca nu eu la agila pun penzoil.
Daca motorul este ecotec, vezi ca scrie sus pe el, distributia este pe lant si se scimba la 120.000 dar daca stii sa circuli lejer 150.000

Succes
bivol82554
salve,
tocmai mi-am luat si eu o corsa din 2001 si din pacate imi trebuie niste piese pt ea: sonda de ulei si burduful de la o planetara (asa au decretat mesterii).. are cineva idee de unde imi pot lua si eu la un pret rezonabil si de calitate... ca cei de la Erebus zicea cineva pe forum ca au adaosuri nesimtite de 200%
multam
ROBERT83551
QUOTE(bivol82554)
salve,
tocmai mi-am luat si eu o corsa din 2001 si din pacate imi trebuie niste piese pt ea: sonda de ulei si burduful de la o planetara (asa au decretat mesterii).. are cineva idee de unde imi pot lua si eu la un pret rezonabil si de calitate... ca cei de la Erebus zicea cineva pe forum ca au adaosuri nesimtite de 200%
multam

www.autokarma.ro. Incearca la ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.