Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul grand cherokee vs toyota land cruiser
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
nita77063
salutare natiunr!
nu stiu daca a mai fost topicul asta dar nu stiu intre astea doua ce sa laeg
fac ca 30000 km pe an si circul si in oras si in afara
din tot ce am testat pina acu cam astea au ramas
si mai am o intrebare: se merita toyota lc la 36000 din 2003 cu 45000 km
cam la ce ar trebui sa ma uit in cazul in care o iau la sh


editat de moderator: ajunge daca pui bold... nu trebuie sa pui litere de-o schioapa... toti membrii forumului sunt testati regulat de oftalmolog, nu avem probleme cu vederea
nita77063
nu e nimeni care sa-mi spuna citeva idei?
daca a mai fost lansata comparatia asta unde o gasesc?
nu fac multe axcursii la munte dar dealurile din jurul iasului ma termina
ca sa inteleaga toata lumea sint agent imobiliar si ma ocup de terenuri (iar in timpul liber sint pescar ) bicycle.gif
HalbaSus
E singura optiune ? Nu o compari cu nimic , alte masini din clasa ei nu te intereseaza ?
nita77063
halba eu din cite stiu nu pre iti plac suv-urile
asa este?
pai zi tu alte variante ca eu am 1 luna de cind umblu si nu imi dau seama ce altceva se merita????????
tu ai fost singurul care ai raspuns totdeauna
astept
HalbaSus
pai daca stii ca nu imi plac suv-urile de ce ma mai intrebi ? biggrin.gif

Eu as merge pe Land Cruiser... fiabila, capacitati off-road bune... daca tot ai o matahala care e inutila pe asfalt, macar sa poti merge bine pe aratura biggrin.gif
nita77063
tu de curiozitate ce masina ai?
treaba cu matahala nu prea sint de acord dar ma rog, fiecare cu parerea lui
iar din clasa lor ce altceva mai merge?
si din curiozitate (fara sa te superi )tu ce virsta ai?????repet fara sa te superi
nita77063
nu stiu daca am dreptate dar la voi daca va intreaba cineva despre masini care depasesc 35euro toti va abtineti dar daca va intreb despre ceva in jur la 10-12 eur toti stiti cite ceva
daca grsesc imi cer scuze dar despre grand cherokee daca dai pe cautare nu gasesti decit 2 sau 3 topicuri
sint curios de ce?
HalbaSus
Masinile sunt alea din semnatura Audi A3 sportsback si A4... Dar am mai condus si masini mai mari (in familie mai avem un ML320 si un VW Sharan). Am 24 de ani... si culmea... sunt actionar la o agentie imobiliara biggrin.gif (si am si atestat de agent imobiliar, chiar daca am practicat prea putin aceasta meserie.... oricum suntem colegi oarecum)

Am explicat pe alte topicuri de ce nu imi plac SUV-urile... si de ce consider ca sunt "matahale"... pentru mine placerea de a conduce pe asfalt e prea mare ca sa o compromit pentru posibilitatea de a merge off-road...
nita77063
halba merci
eu am 30 si 120 k beer.gif de asta imi si doresc ceva mai mare
de outlanderul meu (care de fapt e f bun) m-am cam plictisit
asa ca incerc sa va citesc pe voi in fiecare zi sa pot trage ceva concluzii
ca de dealeri m-am saturat
treaba cu agentie m-ai dat pe spate
in iasi cu asa ceva te ajut oricind
la masini insa mai am de invatat multe
in seara sta nu mai pot raspunde ca plec la beer.gif dar mine raspund
pa
Otto73
Eu cred ca as merge pe Jeep deoarece as scapa de taxe deoarece din cate stiu cele pt. Europa sunt facute la Gratz Austria.
Jeepul e o masina super fiabila cam acolo unde se afla si land cruiserul
Sincer nu stiu cum sta cu service-ul marca asta in Romania.
guerilla
jeep face parte din grupul auto tiriac, care are preturile mari la service.
din pacate recomandarile la masinile off road sunt putine pentru ca sunt putini cei ce detin astfel de utilaje pe aici.
Otto73
banuiam ca face parte din grupul tiriac deoarece jeep face parte din grupul daimlercrysler
Sunt putine jeepuri in romania dar este o masina fiabila si buna in offroad
Mikidutzaa
Eu nu prea ti-as recomanda sa o iei SH decat daca o cunosti bine sau ai un expert de incredere care sa se uite la ea. Sunt foarte multi care isi iau un jipan, se dau cu el pe toate coclaurile, isi bat joc de el, nu fac intretinere si dup-aia il vand cu 40000 de km la bord.

Mai bine iti iei unul mai mic dar nou cum ar fi Nissan X-Trail (http://www.channel4.com/4car/best-in-class/small-4x4s.html).
air_wolf
QUOTE(Mikidutzaa)
Eu nu prea ti-as recomanda sa o iei SH decat daca o cunosti bine sau ai un expert de incredere care sa se uite la ea. Sunt foarte multi care isi iau un jipan, se dau cu el pe toate coclaurile, isi bat joc de el, nu fac intretinere si dup-aia il vand cu 40000 de km la bord.

Mai bine iti iei unul mai mic dar nou cum ar fi Nissan X-Trail (http://www.channel4.com/4car/best-in-class/small-4x4s.html).


biggrin.gif ca sa te dai cu el "pe toate coclaurile" o masina trebuie pregatita un pic... daca pica ceva la ea costa cam cit ai lua una la sh biggrin.gif si e de preferat una care a mers pe coclauri, ca oamenii aia n-au chef sa crape si chiar baga bani in ele...
air_wolf
QUOTE(nita77063)
o intrebare: se merita toyota lc la 36000 din 2003 cu 45000 km
cam la ce ar trebui sa ma uit in cazul in care o iau la sh


pai in primul rind te uiti la axele cardanice, la reductor sa mearga, sa nu aibe zgomote dubioase, daca are MRL-uri intreaba-l daca le-a folosit... urc-o pe rampa si vezi daca e zgariata pe dedesubt. la motor te uiti degeaba, vezi sa nu aibe scurgeri de lichide si batai dubioase. vezi uleiurile cind au fost schimbate.
Catalin70285
Mai mult ca sigur ca as alege Jeep. nu de alta dar in ultimul timp cam multe Land Cruiser-e rasturnate pe la stiri.
air_wolf
QUOTE(Catalin70285)
Mai mult ca sigur ca as alege Jeep. nu de alta dar in ultimul timp cam multe Land Cruiser-e rasturnate pe la stiri.


asta pentru ca nu toti posesorii de 4x4 stiu sa si conduca o astfel de masina. am vazut si eu o gramada cu 160-170... pai la viteza aia, o manevra de evitare te face avion...
P A U L
Subscriu si eu la ce spune air_wolf. In primul rand cand ti-ai luat un off-road nu te apuci sa alergi cu peste 120-140 ca nu-i mai poti face fata la ceva neprevazut. Vrei sa alergi, iti iei masina sport sau o limo puternica. Off-road-urile sunt extrem de puternice si ajung la viteze destul de mari dar nu trebuie sa devii inconstient ca te trezesti la poarta raiului instantaneu. Vis-a-vis de topic eu personal as alege Land Cruiser ( am avut una si am fost super incantat de ea). Jeepul lasand la o parte pe cele de razboi sunt niste masini slabute. Nu vei gasi in veci un Grand Cherokee in armata americana. Astea sunt facute strict pt asfalt. Crede-ma pe cuvant. Stiu ce spun.
P A U L
band.gif Si ca sa revin on topic: cand o iei second hand te uiti intai la carnetul de revizii ( sa fie la zi), verifici transmisia (cardanele sa fie gresate- urmele sunt vizibile destul de usor si pentru un neavizat) si apoi la un second hand se merge in primul rand pe ideea vazut/placut. arigato.gif Teoretic un LC 2003 cu 36k la bord este o super masina si daca ne gandim bine abia a iesit din garantia asigurata de producator. In rest ai mai putea sa verifici eventuale pierderi la lichide si eventuale zgomote la mersul pe drumuri grele (strazi pietruite spre exemplu), bineinteles sa nu fie lovita, zgariata etc. In rest succes maxim. Nu te sfatuiesc nicicum ptr JEEP pentru ca in afara de o masina mare ptr oras/asfalt, cu un consum exagerat si o intretinere scumpa nu vei avea. Bineinteles in final TU vei fi cel care alege. Oricum ai face, BAFTA.
P.S. Priveste la Discovery, An. Planet, Explorer, Nat. Geografic si spune-mi daca ai sa vezi in reportajele din Africa sau Australia (desert, jungla,etc), alte masini in afara de Toyota, Land Rover, Nissan sau poate Mitsubishi. Jeep, niciodata. DE CE? :scratchchin: Raspunde-ti singur. Succes. :punk:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.