Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intram sau nu in UE in 2007?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
cosmin45741
Ce parere aveti, intram sau nu? Depinde de noi sau e independent de vointa noastra? Cum vi se par "alesii": competenti, incompetenti sau se putea si mai bine?
E o problema care ma macina tot mai acut si astept cu nerabdare parerile voastre...

P.S. moderatori, ar fi frumos daca s-ar face si un chestionar...
Meditatorul
eu cred ca cei din UE, au nevoie mai mult ei de noi decat noi de ei!

chestia asta cu intram din ianuarie sau nu stiu eu cand este o manareala politica, menita sa "creasca suspansul".

cred ca treburile astea sunt stabilite mai demult.

intratul asta in UE, va fi un soc pt romani.

se vor inchide tot felul de magazine de cartier, brutarii, fabrici de confectii care lucreaza in lohn, se elimina facilitatile acordate microintreprinderilor, patura de mijloc din Romania este ca si inexistenta.

daca stam sa ne gandim putin, din ce traiesc romanii??? unii sunt bugetari si lucreaza intr-un climat sustinut artificial de stat, companii si regii nationale. Altii in firme private si multinationale. Cu multinationalele nu am treaba. Cu firmele private o pondere mare o au cele comerciale mici (in mediul rural), magazinele sa zicem. Cele care nu indeplinesc nu stiu ce reguli impuse de UE, kaput. Ati vazut cum este in oraselele de provincie??? Sunt cateva firme ce polarizeaza forta de munca, apoi magazinele alimentare, poate niste hoteluri! Cine va suporta presiunea oamenilor ce isi vor pierde locurile de munca din cauza aderarii la UE.
Astia din UE vor impune un anumit salariu minim pe economie. Ce se va intampla cu industria textila? Stiti cat castiga o angajata la o fabrica de confectii??? Cel mai bine merg fabricile ce lucreza in lohn. Deja au inceput sa se orienteze spre Ucraina si Moldova. Adica vii tu UE si imi impui mie in tara mea sa dau un salariu. Daca nu pot face fata automat concediez n angajati. Astia unde se duc? Cine le mai suporta creditele contractate. O falsa impresie de bunastare materiala a romanilor a fost si cresterea exagerata a bunurilor imobile, terenurile si apartamentele. Unii au vandut si cu banii au inceput sa cheltuiasca pe tot felul de lucruri, asa incat sa se rididce din mediocritatea in care eram cu totii. Nu stiu cati au avut curajul sa investesca banii.

Voi chiar sunteti atat de increzatori, ca UE va aduce lapte si miere, intr-o tara in care ne-au impus alinierea preturilor cu cele din UE, intr-o tara in care salariul minin este pe undeva pe la 100 euro?????


nu sunt impotriva UE, insa nici nu trebuie sa cadem pe spate daca ne zic ca suntem acceptati de la 01.01.2007.

ar trebui sa ne pregatim, nu sa facem tot felul de invarteli in esalonul politic.

scuze pt topicul mai lung!
James Kilowatt
Eu cred ca o sa intram.... Politicienii occidentali ne vor inauntru, chiar daca populatia cam stramba din nas.

Dupa parerea mea, o parte din probleme nu se datoreaza doar alesilor, ci si micilor "afaceristi". Adica, celor de genul carora cumpara o ferma sau o uzina pe nimic, iar cu profitul in loc sa il investeasca in chestii care sa faca firma competitiva isi iau repede mertan si vila. Sau o vand la fier vechi si cu banii pac mertanul. Cand vor fi concurati pe bune, mai produ ceva daca poti cu mertanul sau cu vila.
Mai exista si cateva domenii care merg, insa in ele lucreaza doar o mica parte a populatiei.
Meditatorul
[quote="MR28673"]Eu cred ca o sa intram.... Politicienii occidentali ne vor inauntru, chiar daca populatia cam stramba din nas.


mare dreptate ai!!!

totul tine de interese politice si economice!
cosmin45741
eu vad problema un pic altfel. stiu ca o mare parte din srl-urile actuale vor falimenta, dar asta se va compensa f. bine cu cele 32 de miliarde de euro care vor veni. idei si proiecte si cinste sa fie si nu duc grija dezvoltarii economice care va veni indubitabil.
e normal sa fie impus un salar minim pe economie mai mare, mai ales ca la capitolul preturi nu avem prea mari "restante" fata de UE, asa ca din punctul asta de vedere nu o sa fie un soc pt. populatie, ba dimpotriva. iar de badea gheorghe care si-a facut magazin alimentar in balcon ma doare in pix. daca nu-l duce capul sa-si dezvolte afacerea nu are decat sa si-o inchida si sa se angajeze...
iar apropos de dezvoltarea economica, nu avem decat sa redevenim o tara preponderent agrara, ceea ce am si fost in vremurile mai bune, pt. ca s-a dovedit ca marea industrializare conceputa de comunisti a fost in fapt un mare esec.
dar toate astea se vor intampla daca vom adera...

dar daca nu? blink.gif o vom mai lungi asa nu stiu cati ani...spui de investitii! pai cum sa faci investitii in Ro la ora actuala cand dobitocul de Isarescu cu tot sistemul lui bancar idiot, promoveaza dobanzi de 16% in lei!!!!!!! iar daca ceri in euro, nu-ti mai da decat daca dovedesti ca obtii venituri in euro, iar dobanda e de 12%!!! cum sa investesti cu toata camataria asta? :bash: mai jos iti lasa dobanda firmele de leasing auto.
asa ca la capitolul asta sunt lamurit...
altceva ma ingrijoreaza si ma minuneaza. ca dupa atatia ani este inca atata inertie cu privire la reformele cerute de UE. iar greutatea cu care se misca lucrurile nu dovedeste decat ca actuala clasa politica (si toate fostele) ori e total incompetenta (sa nu zic proasta) ori e intr-atat de corupta incat risca sa prelungeasca pt. nu stiu cat timp agonia unui popor.

Dar sper sa nu tina neaparat numai de vointa noastra si sa aderam naibii odata...
Skywalker
De intrat, intram in UE nu e nici o problema in asta, daca ne va fi mai bine,e asta nu stiu dar toti speram intr-o viata mai buna, mai rau decat a fost nu se poate pentru ca aici in spatiul asta Carpato-Danubiano-Pontic sunt interese strategice si politice enorme pentru a le putea noi intelege.
Romania isi va ridica standardul de viata numai pe banii UE si pe proiectele impuse de ei, un fel de "Plan Marshal" 2
Meditatorul
QUOTE(cosmin45741)
eu vad problema un pic altfel. stiu ca o mare parte din srl-urile actuale vor falimenta, dar asta se va compensa f. bine cu cele 32 de miliarde de euro care vor veni. idei si proiecte si cinste sa fie si nu duc grija dezvoltarii economice care va veni indubitabil.
e normal sa fie impus un salar minim pe economie mai mare, mai ales ca la capitolul preturi nu avem prea mari "restante" fata de UE, asa ca din punctul asta de vedere nu o sa fie un soc pt. populatie, ba dimpotriva. iar de badea gheorghe care si-a facut magazin alimentar in balcon ma doare in pix. daca nu-l duce capul sa-si dezvolte afacerea nu are decat sa si-o inchida si sa se angajeze...


sa se angajeze unde? daca badea gheorghe are o varsta, o mentalitate, o pregatire ca vai de ea, unde sa se angajeze? cine il va angaja, unde il va angaja, cine ii va suporta costurile legate de asigurari, reprofilare profesionala???

QUOTE(cosmin45741)
iar apropos de dezvoltarea economica, nu avem decat sa redevenim o tara preponderent agrara, ceea ce am si fost in vremurile mai bune, pt. ca s-a dovedit ca marea industrializare conceputa de comunisti a fost in fapt un mare esec.
dar toate astea se vor intampla daca vom adera...


usor de spus, loturile de pamant arabil din Romania sunt excesiv de faramitate. Majoritatea covarsitoare a proprietarilor de pamant o reprezinta oameni de varsta a treia care intrebuinteaza pamantul primit in vederea subzistentei. Multii vand de dragul banilor, iar cei ce il cumpara nici nu se gandesc sa faca agricultura.
QUOTE(cosmin45741)
dar daca nu? blink.gif o vom mai lungi asa nu stiu cati ani...spui de investitii! pai cum sa faci investitii in Ro la ora actuala cand dobitocul de Isarescu cu tot sistemul lui bancar idiot, promoveaza dobanzi de 16% in lei!!!!!!! iar daca ceri in euro, nu-ti mai da decat daca dovedesti ca obtii venituri in euro, iar dobanda e de 12%!!! cum sa investesti cu toata camataria asta? :bash: mai jos iti lasa dobanda firmele de leasing auto.
asa ca la capitolul asta sunt lamurit...


nu il mai injura pe Isarescu, poate nu este el de vina. Nu uita ca multi ani BNR a controlat inflatia prin parghii monetare, lucru ce nu ar fi trebuit insa asa a fost sa fie.
QUOTE(cosmin45741)
altceva ma ingrijoreaza si ma minuneaza. ca dupa atatia ani este inca atata inertie cu privire la reformele cerute de UE. iar greutatea cu care se misca lucrurile nu dovedeste decat ca actuala clasa politica (si toate fostele) ori e total incompetenta (sa nu zic proasta) ori e intr-atat de corupta incat risca sa prelungeasca pt. nu stiu cat timp agonia unui popor.


care clasa politica, cine este acum in politica? nu ma face sa scriu tot felul de lucruri despre asa zisa noastra "clasa politica"! Astia sunt o rusine nationala, din pacate.
QUOTE(cosmin45741)
Dar sper sa nu tina neaparat numai de vointa noastra si sa aderam naibii odata...


si eu sper ca acest lucru se va intampla, pentru ca este o modalitate de iesire din starea asta de fapt!


Edit by admin: ti-am editat eu mesajul si l-am sters pe al doilea. acum e ok.
V l a d
nu am putut sa ma abtin sa nu adaug inca 2 categorii la vot, imi pare rau... le puteti sterge daca nu va plac biggrin.gif
booneK9
Problema nu se pune daca intram sau nu, ci daca intram cu fruntea sus, ori ajutati cu cate-un sut prin partile dorsale.

Sau, cum spunea un politician mai deunazi, dupa ce ai luat rochia miresei nu mai strici nunta.

Membri vom deveni, dar oare vom fi demni de acest statut?
James Kilowatt
Lasa, ca nici UE asta nu-i cine stie ce Fat-Frumos.... sunt mai rasariti decat noi, e drept, insa nu sunt nici pe departe buricul pamantului si leaganul de civilizatie al omenirii asa cum se cred ei.
guerilla
eu nu pot sa nu ma gandesc la cati bani trebuie sa cheltuie romania zilnic in programe de integrare.
oamenii nu sunt pregatiti pentru integrare.
foarte multi nici nu stiu ce inseamna integrarea.
ce este si mai periculos e ca foarte multi din oamenii de afaceri habar nu au ce inseamna mediul de lucru in europa de vest.
in opinia mea este o greseala ce se face de catre mediul politic. ei au un tel spre care merc ca innecatii uitand ca o tara intreaga trebuie pregatita pentru asa ceva. tare imi este teama ca va fi un soc. cumplit.

vlad, mersi de modificare. acum am putut vota si eu biggrin.gif
James Kilowatt
@guerilla
Tu ai dreptate, insa de 16 ani ne pregatim si tot nu se intampla nimic. S-ar putea ca fara un soc sa ne mai pregatim inca 100 ani....
Daca se mentin evolutiile actuale, cica ii ajungem din urma pe occidentali peste 30 ani (asta o spun ei, nu noi). Parera mea este ca avem potential sa-i ajungem chiar mai repede, daca macar dupa integrare se termina cu mafii, favoritism economic si alte chestii cu parfum balcanic.

In Romania exista dupa parerea mea doua feluri de capitalism si de oameni de afaceri: Capitalistii de cumetrie, care trebuie oricum sa dispara, si capitalistii pe bune, care sunt oricum mai performanti decat media europeana. Cele 5% crestere economica a Romaniei de ei a au fost adusi (UE25 a avut 2.2%, iar UE15 si mai putin).
cosmin45741
QUOTE(MR28673)
Lasa, ca nici UE asta nu-i cine stie ce Fat-Frumos.... sunt mai rasariti decat noi, e drept, insa nu sunt nici pe departe buricul pamantului si leaganul de civilizatie al omenirii asa cum se cred ei.


pai si de asta as vrea sa intram odata...sa le mai tragem un pic peste nasul ala uneori prea carn...

in alta ordine de idei, sunt convins ca nu va fi un soc mai mare decat in 1990 cand tot prostul (scuzati expresia) s-a vazut capitalist si liber. iarasi sunt convins ca vor exista nostalgici, asa cum sunt si acum dupa "epoca de aur", dar in orice caz nu va fi mai rau...
HalbaSus
QUOTE
in alta ordine de idei, sunt convins ca nu va fi un soc mai mare decat in 1990 cand tot prostul (scuzati expresia) s-a vazut capitalist si liber. iarasi sunt convins ca vor exista nostalgici, asa cum sunt si acum dupa "epoca de aur", dar in orice caz nu va fi mai rau...


Perfect de acord, am cunostinte in ungaria... care la inceput mai ziceau ca "vai s-au scumpit mancarea, defapt nici nu stiu daca-i bine..." dar acum dupa vre-o 2 ani si milioane bune pompate in tara/infrastructura/etc... parca nu li se mai pare asa nasol... nici cu mult mai bine dar nici mai rau.
marius68582
QUOTE(Meditatorul)
eu cred ca cei din UE, au nevoie mai mult ei de noi decat noi de ei


Nu ma intelege gresit,nu vreau sa te ofensez in nici un fel,dar desi comentariul tau este pertinent si per ansamblu foarte adevarat,propozitia cu care te citez mai sus nu poate fi mai deparete de adevar.subiectul e mult prea complex pentru a putea fi dezbatut de catre noi aici,dar locuind in irlanda de 5 ani de zile va pot spunde ca lucrurile se vad altfel de aici.unii ar spune ca EU are nevoie de noi pentru ca am putea deveni o mare piata de desgacere.Nu cred ca le pasa lor chiar atat de mult.altii ar motiva integrarea noastra datorita mult celebratei asezari geografice.Iarasi nu consider asta un motiv esential.mai mult.zona asta ar putea sa aduca numai probleme (datorita diversitatii etnice din Iugoslavia de exemplu) si cred ca in istoria omenirii am trecut de timpurile in care eram o zona tampon pentru ai adapostii de cuceritorii stepeloror asiatice.
plus ca asa cum poate ati remarcat,curentul popular din tarile Eu este unul profund anti-integrare la adresa est-europenilor.ce nu se vede din discursurile politicienilor este faptul ca oamenii incep sa devina usor rasisti si sa apara temeri firesti vis-a-vis de siguranta slujbelor,
Polonia fiind deja un enorm exportator de forta de munca.

Si ca sa concluzionez visavis de citatul de mai sus,nu atat ca au nevoie de noi,ci poate conteza mai mult ca au facut deja o promisiune si nu mai pot da inapoi acum.Si am votat pentru 2008.asa se vede din exterior.
sper sa nu imi atrag comentarii negative,este parerea mea personala si mai sper sa o respectati.
Meditatorul
stai linistit, nu se supara nimeni, sunt pareri si pareri!

ai dreptate problema este mult mai complexa, insa nu cred nici sa ma tai, ca ei ne asteapta sa intram in UE, numai ca au facut o promisiune. Sa fim seriosi! Aici este vorba exclusiv de interese, de care or fi ele, politice, economice, militare....

Interesu' poarta fesu'!
booneK9
QUOTE(guerilla)
eu nu pot sa nu ma gandesc la cati bani trebuie sa cheltuie romania zilnic in programe de integrare.
oamenii nu sunt pregatiti pentru integrare.
foarte multi nici nu stiu ce inseamna integrarea.
.....


Foarte bine. Hai sa facem doua trei programe de siguranta circulatiei si sa le punem in practica pe banii aia. Ce credeti, avem loc?
James Kilowatt
@Marius
In Franta umbla celebra sintagma cu "instalatorul polonez" care vine si face dumping si moare instalatoru' francez de foame.
Cf datelor de la asociatia instalatorilor francezi, exista o carenta de 6000 instalatori in franta si din polonia au venit doar 150.
Chestia asta e o mare sperietoare demagogica a politicienilor. Europa chiar are nevoie de forta de munca si o sa aiba in continuare, datorita imbatranirii populatiei si colapsului spre care se indreapta asigurarile sociale. Si ideea e ca are nevoie de munca legala, nu la negru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.