Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Filetul de pe motor unde se pune bujia
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Andrei53842
Am un Opel Vectra A din 91 si mi s-a stricat filetul de pe motor unde se pune o bujie. Se poate face refiletare? Sau cum se poate rezolva problema.
Rog cei ce se pricep la mecanica sa ma ajute.
Horia49540
e nasol atunci...
:bash: procedura clasica este: dat jos chiulasa, facut o reductie cu filet acolo...dar bujia aia n-o sa mai mearga niciodata la fel ca celelalte, va avea alta temperatura... :minigun:
altfel, de dat filet cu o filiera de interior (tarod parca ii spune?smile.gif unsa usor cu prenadez, ca spanul sa nu cada in cilindru, dar e foarte riscant, caci daca pica span in cilindru tre iar data jos chiulasa, altfel risti sa zgarii cilindrul... :bash:
altfel nu mai stiu, daca mai stiu altii sa spuna
succes :wave:
Skywalker
Cel mai bine cauta o alta chiulasa la dezmembrari si muta tot pe cea "noua" e cea mai buna optiune, si daca tot faci asta rectifica si scaunul de la supape si daca trebuie inlocuieste si alte componente care sunt uzate ca acum ai ocazia sa-i faci o verificare amanuntita a admisiei si evacuarii motorului.
Meditatorul
QUOTE(Skywalker)
Cel mai bine cauta o alta chiulasa la dezmembrari si muta tot pe cea "noua" e cea mai buna optiune, si daca tot faci asta rectifica si scaunul de la supape si daca trebuie inlocuieste si alte componente care sunt uzate ca acum ai ocazia sa-i faci o verificare amanuntita a admisiei si evacuarii motorului.




subscriu!
Andrei53842
Mersi de raspunsuri!
Stie cineva cam cat ma costa toata operatiunea?
Trebuie sa schimb si un semering ca imi pierde ulei.
Skywalker
Pai sa te astepti pe la 150 euro cu tot cu manopera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.