Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 4 modele - 2 Alpine versus 2 Pioneer
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Raul78234
Salutare. Sunt nou pe aici, si nici prea bine nu ma pricep in domeniu. Insa, vreau sa vad parerea voastra despre care dintre cele 4 sa-mi cumpar. Vineri dimineata ma duc sa-l iau. Astept pareri pana atunci. Sunt nehotarat

Pioneer DEH-4700MP (http://www.pioneer.eu/eur/product_detail.jsp?product_id=9928&taxonomy_id=25-121)

Pioneer DEH-30 MP
(http://www.pioneer.eu/eur/product_detail.jsp?product_id=11765&taxonomy_id=25-121)

Alpine CDE-9845RB (http://www.car-sound.ro/CDE_9845RB-p4.html) Asta e mai problematic, nu l-am gasit niciunde pe site-ul oficial. Probabil ca e model mai vechi

Alpine CDE-9848RB (http://www.alpine-europe.com/content/english/a2326.det.CDE-9848RB_CD--MP3--WMA-Receiver.htm) Asta e mai scump putin...

Sunt dispus sa dau maxim 550 RON.

Nu ma intereseaza design-ul cat calitatea de a reda Trance-uri (ATB, Armin Van Buuren). Care ar fii mai bun pentru redare? Alpine sau Pioneer? Strict la muzica de mai sus. In privinta functiilor? Mai putin ultimul, ca e cam scump, dar sa stiu si despre ala. Sper ca am pus toate datele. Mersi
Lucas
Pai chestia e ca daca acum ai radio-casetofon in masina, dupa ce pui cd-player-ul, vei simti o imbunatatire categorica a sunetului ( indiferent care-l vei alege) ...ma refer la calitatea sunetului. Alta chestie ar fi ca daca ai cd-player acum, e posibil sa auzi o imbunatatire dupa montarea cd-player-ului nou...dar daca nu schimbi boxele cu ceva mai performant, nu vei simti o imbunatatire radicala. Iar in privinta acelor 4 x 50 W de la Pioneer, si 4 x 45 W de la Alpine...si de la orice cd-player...nu te lasa pacalit...acei wati nu sunt cei reali..sunt wati PMPO, nu wati RMS ( cei care ies efectiv din boxa). La 4 x 50 cat scrie la Pioneer, probabil sunt vreo 4 x 21 W RMS si la Alpine, probabil sunt vreo 4 x 17 W RMS. Acuma eu as alege clar modelul Alpine CDE-9848RB principalul avantaj sunt reglajele miltiple pt. sunet si controlul separat de boxe a unui eventual subwoofer. Dezavantajul lui ar fi ca are doar o pereche de RCA-uri ( iesiri catre un amplificator). Iar celalalt CD-Player pe care l-as alege ar fi Pioneer DEH-30MP..desi designul nu prea este pe gustul meu. avantajul lui este ca are finale mosfet ( adica calitatea sunetului este ceva ceva mai bunicica decat la celelalte) , si ca are doua perechi de RCA-uri pt. doua amplificatoare ( de exemplu un amplificator pt. boxe, si altul pt un subwoofer)...acuma depinde si de tine daca in viitor vrei sa iti pui un subwoofer sau nu, daca doresti sa iti pui si un amplificator sau doua in masina , sau esti multumit de sunet si fara o amplificare ulterioara. Celelalte modele ....chair n ustiu ce sa zic....eu dca ar fi sa aleg intre celelalte doua modele, as alege Alpine-ul.
Marius43590
Eu am 9845RR si sunt multumit de el.

Este ce mi-am dorit (daca ar fi sa excludem dvd, screen touch, ...). A costat 5 mil + interfata pt masina + manopera....
Raul78234
Chestia e ca nu ma intereseaza sa am amplificatoare, sau alte chestii. Nu vreau sistem complex, probabil ca o sa-mi iau doar boxe in plus, si nici nu-mi trebuie W multi. Vreau sa se auda clar si bine melodia, ascultata peste medie la volum, trance-uri (ATB etc).

Lumea am vazut ca sfatuieste Alpine-ul in general. Sunt convins ca dintre care le-am zis Alpine 9848RB e cel mai bun, dar e si mai scump. Cat despre 9845RR, ma bucur sa aud ca e bun, dar am vazut ca e disparut complet de pe site-ul oficial. E model vechi?

Si 4700 MP are MOSFET. Dar Alpine 9848RB are? Nu conteaza design-ul deloc, calitatea sunetului. Da, am casetofon, stiu ca voi simti diferenta. Dar nu as vrea sa iau unul din ele, sa zicem, si sa-l aud pe altul la altcineva si sa se auda mai bine, sa-mi para rau ca nu am facut alegerea buna.

Mai astept pareri. Mersi
Vlad6
la ceea ce vrei tu iti spun din start: "boxe sistem" eu am intradevar si amplificatoare, subwoofer si d-astea dar in mare parte datorita boxelor sistem cand ascul faithless, atb..... pana la deep forest calitatea sunetului e szuper smile.gif
Raul78234
Stai ca nu inteleg la ce te referi cu "boxe sistem". Care din cele 4 modele m-ai sfatui sa cumpar?
Davidinho
Vlad, daca tot suntem la capitolul boxe imi dai si mie un sfat te rog pt ca ma duc peste cateva zile sa imi pun?
Am un Alpine CDA 9852RR de care sunt mega multumit (are reglaje la orice prostie) si vroiam sa imi iau 2 ovale pe spate JBL GTO936e...deocamdata doar pe spate o sa urmeze si componentele fata JBL GTO606CE. Se merita investitia sau ai alta sugestie?Eu vreau f mult sa se auda clar, nu neaparat puternic, ca si eu vreau sa ascult un ATB si sa imi ajunga la oase biggrin.gif
Lucas
Bun. Atunci ar trebui sa mergi la un dealer mare de sisteme audio, si sa testezi fiecare model in parte sa vezi ce optiuni are fiecare. Banuiesc ca Alpine-ul ala mai scumput ( imi scapa modelul acuma) pica din discutie.
Acuma chestia e ca :
A. Pioneerul DEH-4700MP are in plus fata de Pioneerul DEH-30MP:
1 - daca ai instalat un car-kit instalat in masina cu antena, etc , si atunci cand suna telul mobil, cd-playerul automat se pune pe mute de la timpul cand suna prima data telul, pana la anularea apelului, sau terminarea dialogului.
2 - telecomanda inclusa in pret ( asa scrie pe site-ul Pioneer. Acuma poate in Romania aduc astia la pret mai mic ca si in occident dar cu telecomanda optionala. Asta trebuie sa intrebi la dealer. De asemenea mi se pare o absurditate asa ceva dar niciodata sa nu subestimezi Romanul la smecherii biggrin.gif . De asemenea nu scrie nici ce fel de telecomanda este. Poate e din aia cu snur, poate e din aia ca la televizoare dar mult mai micuta, poate e din aia ce se ataseaza pe volan)
3 - o functie pt. radio, care detecteaza automat cea mai puternica si stabila frecventa FM din zona.
4 - o functie care atenueaza celebrele "baraituri" ( sau mai exact distorsiuni) cand asculti radio.

Acuma daca am exclude functiile astea, ca "inteligenta" ar fi la fel astea doua cd-playere. Acuma daca ar fi asa, Pioneerul DEH-30MP are in plus decat cd-playerul Pioneer DEH-4700MP urmatoarele :
1 - doua iesiri RCA pt. 2 amplifuri
2 - o functie cu care poti controla inaltele si bassul independent fata-spate in masina. De exemplu pui sa se auda mai tare inaltele in fata, si mai tare bassul in spate ( excelenta functie zic eu)
3 - are filtre pt. frecventele joase ( bass ) si filtre pt. frecventele inalte ( inaltele ) pt. o mai buna reglare si redare mai naturala a sunetelor.

Deci parerea care mi-am facut-o despre aceste doua modele, dupa ce am citit caracteristicile fiecaruia, este ca DEH-4700MP are mai multe brizbrizuri ca functia mute cand suna telul mobil daca ai hands-free legat la masina , cum ar fi ca detecteaza cel mai stabil post de radio din zona, etc....chestii care pe mine nu prea ma incalzesc.
Pe de alta parte, DEH-30MP are mai multe posibilitati de a-ti regla sunetul in masina asa cum doresti tu ( mai multe inalte in fata, mai multi basi in boxele din spate) etc.
DEH-4700MP are EEQ ( pt. a regla sunetul in masina asa cum vrei. asa se numeste functia asta), in schimb DEH-30MP are EEQ PLUS!! deci ceva mai performant. Chiar ei o scriu pe site-ul lor :
EEQ-ul (DEH-4700MP ) ar suna in felul urmator :
" Your sound at the touch of a button.
EEQ is a handy technology that helps you effortlessly customise your sound like never before. Just select the EQ button for the optimal sound setting in your car.

EEQ includes a host of audio features:
5 factory preset equalisation curves
3-band parametric or programmable equaliser
3-mode loudness and/or 3-mode front image enhancer "

Pe cand EEQ PLUS ( DEH-30MP) ar suna in felul urmator :
" Pioneer 's EEQ Plus system gives you all the tools:


A 3-band programmable parametric equaliser for each possible source for precision sound tuning in your car 's interior.

A Low Pass Filter (LPF) and High Pass Filter (HPF) for exact low and high frequency control.
For easy adjustment, you can count on the five factory preset equalisation curves and three Loudness modes.
With EEQ Plus, you 'll be able to experience your kind of in-car sound like never before. "

Ce trebuie sa retii tu din comparatia asta este ca EEQ Plus are in plus fata de EEQ normal filtre pt. o mai buna redare a sunetului...si partea care chair ei o zic : " With EEQ Plus, you 'll be able to experience your kind of in-car sound like never before. "
Bine-nteles ca le mai umfla ei asa dar pt. ceea ce vrei tu , DEH-30MP este ceea ce cauti tu.
Ai mai multe optiuni de a-ti regla digital cu ajutorul meniului cd-playerului sunetul in masina.
Despre Alpine CDE-9845RB nu am scris nimic fiindca informatiile de pe site-ul dat de tine sunt foarte sumare.
Despre celalalt Alpine nu zic nimic....no comment...ti-am zis ca ala l-as alege din prima dar ala e cam scumput si sunt sigur ca tie DEH-30MP`ul iti este cel ideal din aceste 4 modele.
Acuma tu alegi. Eu ti-am zis.... DEH-30MP este ceea ce vrei tu. Adica are functiile care le vrei tu.
Bafta in alegerea modelului potrivit pt. tine.

Apropo.... ai zis ca ai cass acuma...pai eu pe Tico`ul meu, am avut cass-ul din fabrica...a venit un prieten la mine care avea un CD-Player Tevion ( marca slabuta...nu se poate compara cu Pioneer si Alpine..nu e nici la sfertul inteligentei si valorii acestor marci ) , am facut niste schimburi si am devenit posesorul acestui CD-Player cu MP3. Pai...in tico initial am avut doar boxele puse din fabrica...aica doua in bord de 10 cm diametru..vai si amar de ele. Si sa stii ca am ramas dea dreptul socat cat de clar se aude accesi melodie daca o reda in cass in comparatie cu un cd-player.
Raul78234
In ce priveste comparatia, m-am uitat si eu atent si ai dreptate. 4700 MP are mai multe facilitati la tuner decat 30 MP, pe cand el are EEQ Plus, mai util, cel putin pentru mine, care nu are nevoie de radio.

Despre Alpine-ul ala, CDE-9845RB, nu am gasit nimic pe site-ul oficial, si nu am gasit prea multe specificatii, deci iese din calcul.

Ramane de ales intre 30 MP si CDE-9848RB. Si dat fiind ca din cate pareri am auzit, mai toate au fost pro Alpine, in ce priveste calitatea si claritatea sunetului la redarea trance-urilor, voi face un efort sa cumpar Alpine-ul.

La faza cu casetofonul sunt convins ca asa va fii. Stiu cand am fost la Carrefour sa testez, si mi s-a parut enorma diferenta, desi era spatiul deschis, si nu poti compara cum trebuie.

Ultima intrebare ar fii, daca stie cineva un magazin, nu neaparat on-line, unde se gaseste cel mai ieftin? Sub 600 RON?

Mersi pentru sfaturi si rabdarea acelui post lung smile.gif. Pana maine dimineata cand voi pleca sa-l cumpar o sa mai astept pareri, si locatii, daca a avut cineva ocazia sa caute cel mai mic pret la modelul Alpine CDE-9848RB.
Se potriveste cu Peugeot 206?
Vlad6
Eu pe spate am boxele astea: http://www.car-sound.ro/B5-p20.html si sunt multumit de ele. Acum..... se poate si mai bine, depinde de cat esti dispus sa investesti la calitate insa sunt super multumit biggrin.gif
Raul78234
Tocmai mi-am luat Alpine CDE-9848RB, instalat, testat putin. Ramane sa ma mai uit pe manual. Prima impresie, superb. Nimic de reprosat. Reprosuri in schimb boxelor de la 206.

Urmeaza etapa schimbarii boxelor. Care credeti ca ar fii optime? In primul rand nu ma pricep de loc la marci de boxe. Am inteles ca cele mai bune ar fii JBL, Hertz si Mtx? Care ar fii optime pentru HU-ul meu? Sa nu fie nici supra, nici subsolicitate. Si ca marca, si ca model. Mersi
Raul78234
Tin sa spun ca sunt necuoscator total in privinta boxelor. M-ar interesa boxe pana in 250 RON. Care ar fii cele mai bune in raza asta de pret? Cand zic optime, ma refer sa fie "compatibile" cu HU-ul (daca exista asa ceva cum e la calculatoare, unele componente fabricate de diverse firme pur si simplu nu se potrivesc, desi teoretic ar trebuii) si sa nu fie sub sau suprasolicitate.

Sa se poate asculta relativ tare, nu foarte, Trance-uri (ATB, Armin Van Buuren etc). La ce se refera 4 X 45 W in specificatiile HU-ului? Stiu ca nu sunt reali. Se refera ca fiecareia din cele 4 boxe ii sunt alocati 17-20 W RMS?
Lucas
Pai.... suprasolicitate nu vor fi deoarece un dif care se respecta, de la o firma cu renume nu o sa fie sub 20 W RMS ( cam atat ai tu pe un canal. Poate chiar ami putin. deci 4 canale , pe fiecare canal iese 17-20 W RMS ).
Acuma subsolocitate vor fi ca iara zic , un dif care cat de cat se respecta suporta nimim 45 W RMS. Dar subsolicitarea nu ar fi nici o problema. Depinde si cati bani dispui pt. boxe. Si cate vrei sa iti schimbi ( p.s. schimba-le toate 4...sau daca ai mai multe, anuleaza pana la 4...sau daca ai 6-8 boxe in masina din fabrica, ia-ti un amplificator. nu lega doua boxe pe o iesire a cd-playerului. doar una ).
Acuma pe polita din spate ( placajul ala ) ai putea sa pui niste boxe ovale pe 3 cai dar eu sunt putin rezervat in privinta boxelor ovale. Mai bine pui niste boxe sistem. Adica diful de basi-medii ( woofer ) separat , tweeterul ( diful pt. inalte ) separat , si filtrele de rigoare ( care iti dau sunetul mai clar ). Acuma sunt si boxe sistem pe 3 cai ( dif pt. joase + dif. pt. medii + tweeter + filtre ) dar alea sunt mai scumpe putin si doar la DLS am vazut asa ceva. Restu` marcilor fac pe doua cai.
In privinta potrivirii boxelor cu Alpine-ul tau , nu este ca si la calculatoare. Poti lua linistit orice boxa ca se va potrivi atata timp cat impedanta lor este de 4 ohmi si aproape toate sunt pe impedanta asta. Zic aproape toate fiindca Infinity`ul cam face boxe cu impedanta de 2 ohmi. Trebuie de altfel neaparat sa ne zici diametrul difurilor ( cat ai pe fata ? 16 cm ? 16.5 cm ? 17 cm ? , cat ai in usile din spate ? 13 cm ? ). Doar asa te putem ajuta.
Uite aici niste linkuri pt. boxe :
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/DLS/Sisteme/DLS_B5/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/DLS/Sisteme/DLS_B6/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_506Ce/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_6506Ce/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_606Ce/
Lucas
Felicitari pt. noua achizitie. Chiar ai facut o afacere superbuna. Poate ai facut niste sacrificii financiare mai mari dar stii ca ai ceva performant in masina pe vb. aia ca nu le schimbi din an in an. L-ai luat, si acuma 3-4 ani poti sa il pastrezi.
Raul78234
Am inteles cu supra si subsolicitarae. Pai acum da suprasolicitate nu vor fii, ramane claritatea sa fie primul criteriu. Adica nu are rost sa iau niste Herz-uri , sa zicem, care intr-adevar sunt mai bune ca niste DSL-uri, sa zicem, dar mai scumpe cu 50 RON si Alpine-ul meu sa nu faca diferenta? (nu cred ca nu s-ar observa, ca doar si Alpine-ul e firma buna).

Da, vreau sa le schimb pe toate 4. Maxim 250 RON pe 2 boxe, maxim 500 RON pe toate. Pai nu stiu daca mi-ar trebui chiar de 3 cai, sa tinem cont ca am un Peugeot 206, care are o izolare fonica aproape 0.

M-ai bagat in ceata cu Dif-ul de bassi medii, tweetere, filtrele. Nu prea ma pricep. Nu sunt toate montate pe boxe?

Cat despre dimensiuni...scrie in manualul masinii presupun. Sa inteleg cu tu imi recomanzi JBL sau DLS pentru Trance-uri?
Raul78234
Pai asta e ideea. Poate masina o mai schimb, dar HU-ul va merge dupa mine. Prefer sa iau calitate in general, chiar daca intervin sacrificii uneori.
guerilla
cand e vorba de boxe e de preferat sa le asculti.
cum fiecare producator are mai multe game de produse - entry level, medium, high, e bine sa nu desconsideri o marca doar din prisma auditiei gamei entry level.
la Mtx parca sunt aduse doar cele entry level (la fel, din cate stiu)
iti mai recomand DLS ca producator de difuzoare.
eu unul as alege (oricare ar fi producatorul) un sistem de difuzoare
sistemul e format in marea majoritate a cazului din dif pe 2 sau 3 canale (diferite diametre), tweeter si filtru.
Raul78234
Mersi de sfat...dar se incadreaza in 500 RON? Pentru toata masina, boxe fata + spate + restul? Pai care ar fii mai bune? Entry level de la MTX sau medium de la DLS? Presupunem ca ar costa aprox la fel.
guerilla
pai nu stiu ce dimensiuni iti trebuie tie. daca ai sau nu spatiu pt tweeter si in spate, daca vrei si acolo boxe puternice sau nu (desi pe spate n-ai nevoie de cine stie ce)
sistemele de la DLS au preturi intre 200- 500RON.
Raul78234
Pai nu stiu, daca stii cumva pe un Peugeot 206 din '99? Nu mai stiu unde e manualul masinii. O chestie as vrea sa stiu de la inceput, dat fiind ca nu ma pricep, tweeterele astea ce sunt? Sunt inclus in pretul boxelor? Boxele vin cu accesoriile incluse? Ca nu sunt dispus sa dau in plus pe ele.

Cand zici sisteme te referi fata + spate? Desi nu prea cred, in 200 RON. Oricum si doar fata sau spate ar fii rezonabil 250 pe fiecare parte.
guerilla
ti-am unit cele doua subiecte, pentru ca erau pe aceeasi tema.
nu stiu ce dimensiuni au boxele la peugeot 206 dar poti cauta pe google imediat biggrin.gif
cand afli ne spui si sunt colegi care iti pot face recomandari foarte bune.
cat priveste sistemele, vezi ca lucian ti-a dat niste linkuri cu sisteme DLS.
iti poti monta un sistem pe fata (sistemul are 2 boxe mari si 2 mici pentru inalte (asa numitele tweetere), plus filtre) si eventual iti mai poti lua doua boxe pentru spate.
sa nu uiti ca iti mai trebuie bani si pentru montaj biggrin.gif asta daca nu ti le montezi tu bineinteles.
Lucas
Deci sa le luam pe rand. Cu chestia ca te-am bagat in ceata. Boxele alea normale se numesc coaxiale si au un difuzor mai mare si unul micut care de obicei "iese" din mijlocul difuzorului mai mare. Boxele sistem sunt facute pe bucati sa`i zic asa. Deci difuzorul ala mai mare este separat de difuzorul ala micut. Difuzorul ala mai mare este pentru basi si medii ( vocile din piesa si unele instrumente de obicei). Difuzorul ala micut este pentru unele instrumentale din piesa. Mai exact sunetul ala .... "ts"..sau fasaitul ala. Acuma difuzorul ala mai mare care reda basii si mediile se numeste woofer, iar difuzorul ala micut care reda ts-u ala se numeste tweeter. Avantajul boxelor sistem este ca tweeterul , fiind separat de woofer, in poti monta oriunde. De preferabil tweeterul se monteaza in partea din fata a masinii. Ori il pui la baza parbrizului, si asa sunetul din tweeter se propaga in sus cu ajutorul parbrizului si ajunge foarte bine la urechea ta, ori il montezi pe usa din fata, pe undeva pe langa dispozitivul ala de reglare a oglinzii retrovizoare. Astea doua variante sunt cele mai bune , sau daca peugeotul tau are locuri speciale pt. tweeter, il montezi acolo. Boxele sistem se vand astfel : o pereche de boxe ( deci doua woofere, doua tweetere si doua filtre) toate componentele astea sunt incluse in pretul afisat. Filtrele filtreaza sunetul..adica da sunetul la boxe mai clar , mai curat.
Acuma ca sa intelegi cum e cu basii , mediile si inaltele, trebuie sa intelegi ca o melodie vine pe un interval de frecventa de sa zicem x si y. x si y difera de la piesa la piesa.
x-ul reprezinta frecventa cea mai joasa a piesei si y-ul reprezinta frecventa cea mai inalta. Bun. pana la un interval, mai exact aproape de y, se ocupa wooferul de redarea piesei ( adica se ocupa de basi , care de altfel vin pe o frecventa joasa, si de medii care vin pe o frecventa acustica medie), iar de la o plaja de frecventa in sus, catre y, se ocupa tweeterul de redarea piesei. Explicatia e asa mai babeste ca sa intelegi mai bine cum e cu muzica.
Acuma marimea boxelor de la peugeotul tau o poti afla cum a scris guerilla, adica sa cauti pe google, ori sa te uiti in mamualul peugeotului tau, ori daca nu gasesti nici cum, poti face altcumva.
Daca ai capace pe difuri, da jos capacele si masoara diametrul boxelor cu ajutorul unui liniar ( trebuie sa fie ori 13 cm, ori 16 cm, ori 16.5 cm, ori 17 cm). Daca boxele sunt integrate in fetele de la usa, si daca nu ai capac deasupra lor, adica capacul face parte din fata usii, atunci pa langa ca trebuie sa aflii de pe google, sau de la cineva care si-a montat boxe, ori din manual, ori mergi la reprezentanta peugeot si intrebi ( desi unii dealeri de la noi...vai si amar de capul lor) si in plus va trebui sa le montezi la ei la service ca trebuie demontata fata usii...sau poate te apuci tu dar vei avea ceva de lucru.
Acuma guerilla a zis bine..daca ai posibilitatea sa le asculti, dute si asculta-le in magazin sa iti faci o idee cum suna fiecare.
Daca te ajuta, dar nu prea te-ar putea ajuta, firma DLS a castigat foarte multe competitii audio din Europa. Zic chestia asta, cum ca nu te-ar ajuta detaliul asta, fiindca tu vrei sa-ti cumperi boxe entry-level, pe cand boxele alea cu care s-au castigat concursuri sunt high-end, + antifonare + antifonare + etc. Dar am zis-o asa sa`ti faci o idee, ca multi nu au auzit de firma asta, si cred ca ii ceva firma fantoma.
Daca mai ai nelamuriri posteaza...si dupa ce ti-ai facut sistemul audio ( adica dupa ce ti-ai pus si boxele), pune niste poze biggrin.gif
Raul78234
Deci in primul rand, am aflat din manual (care e in franceza si mi-a pus ceva probleme) ca ar fii de 16,5 cm pe fata si tweeterele de 2,25 cm in garnitura speciala la oglinda retrovizoare, cum ai zis si tu. Am inteles acum cu tweeterele si toate cele.

In ce priveste boxele pe spate, nu scrie nimic. Pe google nu am gasit nimic, probabil ca o sa incerc cu masuratul. Desi presupun ca au aceeasi dimensiune ca cele din fata din moment ce nu scrie nimic in manual de ele. O sa ma duc si in magazin sa vad. Dar as vrea sa-mi fac o idee mai clara, ca sa stiu mai precis ce marci ar trebui sa testez, cum de exemplu la HU-uri erau Pioneer si Alpine, aici sa fie....ce o fi.

In ce priveste entry-level, chiar toate modelele firmelor mai bune pana in 250 RON intra in categoria asta? (daca ai putea sa-mi spui si un "clasament" al celor mai bune firme, facand abstractie de gusturi, strict calitativ).

Deci ar fi 16,5 si 2,25 tweeterele, dar fiind incluse in sistem, cred ca sunt standard, asociate cu 16,5. Acum avem toate datele? smile.gif
Vlad6
Daca reusesti sa vi pe 10 pana in bucuresti iti arat pe masina mea exact ce boxe am si cum se aud, poate reusesc sa-l aduc si pe baitul care mi le-a vandu si montat astfel incat alegerea ta sa fie mai usoara biggrin.gif
Raul78234
Se pare ca tu esti pe aceeasi lungime de unda cu mine in privinta muzicii smile.gif. Presupun ca te-ai interesat bine inainte sa ti le cumperi. Pentru un sistem, pare chiar rezonabil. 210 RON. Pe fata ai aceleasi? Chestia e ca la mine nu stiu dimensiuniile pe spate, pe fata sunt 16,5 si 2,25 tweetere. O sa vad cum aflu pe spate.

Pe fata ce-mi recomanzi? La 16,5 cu 2,25?
Raul78234
As mai avea o nelamurire. Pe fata am vazut ca se poate pune sistem. Dar pe spate? Tu unde ai pus tweeterele? Are loc special? Ca in manual nu scrie decat pentru fata.
Davidinho
Nu stiu exact cum ai tu masina, dar de obicei tweeterele sunt in fata la baza oglinzii iar in spate langa manerul de deschis usa sau prin zona (asta daca ai boxe si pe usile din spate). Oricum tweeterele sunt puse sus ca sa ajunga usor la ureche.
Un sistem complet de boxe care sa se auda f bine e in felul urmator: pe fata iti iei boxe pe componente (cum ti s-a spus mai sus, cu tweeterul diferit fata de boxa) iar pe spate e mult mai bine sa iti iei boxe ovale (care se aud mai puternic decat cele rotunde avand suprafata mai mare) si sa le pui la baza lunetei. Daca alegi sa pui pe spate in usi acolo unde este carcasa originala o sa se auda mai incet (una e sa ai boxele la nivelul capului si una e la picioare, ca doar nu auzim cu gleznele:)
Oricum sa nu faci greseala sa iti pui pe fata apoi pe spate sa pui si in usi si pe plafonul de la luneta ca vei avea 6 boxe, sunetul impartindu-se intre ele si auzindu-se mai slab calitativ. Vei trece din 4 in 2 ohmi ceea ce e o diminuare la jumatate a calitatii sunetului. Bine, daca ai din fabrica 6 boxe este aranjat.

Asta e cam ceea ce am invatat si eu ca si eu urmeaza sa imi pun boxe, sper sa nu fi gresit anumiti termeni tehnici blush.gif
Raul78234
Pai am boxele din spate pe usa. La varianta asta ma gandeam si eu, cu coaxiale pe spate si componente pe fata. O sa le pun pe usa, ca nu am ce face. Nu-mi voi pune 6, masina are doar 4. Am gasit asta:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/DLS/Sisteme/DLS_B6/


Acum as vrea sa mai gasesc si alte variante, de la alte firme. Si dupaia sa le ascult. Pentru spate sa iau ceva mai slab? Coaxiale mai slabe? Adica pe la maxim 200 RON? Ca ma gandesc ca nu o sa se observe diferenta intre 200 si 250 RON, dat fiind ca puterea HU-ului e de maxim 20 W RMS.


Sau sa fie mai bine ovale decat coaxiale? Diferente intre ele? La pret? Altele?
Vlad6
Eu am logan si pe spate nu avea spatii pentru boxe asa ca am decupat fata de la usi si am pus sitem. Nici pe fata nu aveam spatiu pt. tweetere asa ca le-am montat pe bord in colturi. Mai am pe spate un set de coaxiale sub luneta si nelipsitul subwoofer.
La mine e deja mult dar ce pot sa spun am luat virusul si m-am lasta dus smile.gif Sper sa ajungi pe 10 in Buc. Daca reusesti sa ma anunti sa vin si cu baitul care are magazinul si ateleirul de montare sa vb cu el sa vezi ce si cum. Mie mi-a placut ca a fost cinstit si mi-a zis pe aia n-are rost sa dai banu , aia e prea scum si prea mult fata de ce ai nevoie chesti d-astea.... cu alte cuvinte nu a incercat sa ia si piele de pe mine ca sa faca vanzare biggrin.gif
Raul78234
Daca e sa pot o sa te anunt. Referitor la problema. Deci cu DLS-urile e ok...altceva nici nu prea am gasit mai ieftin la sisteme. Oare se potriveste tweeterul daca e mai mic? Cu 7,5 mm mai mic? Mai astept insa sugestii

Acum e problema cu spatele. Stiu ca mai ieftin = mai putina calitate. Problema o pun asa, daca Alpine CDE-9848RB care scoate cam 20 W RMS nu face diferenta intre boxe de 250 RON si cele de 200 RON? (alea de 200 Sigur sunt mai slabe calitativ, dar daca HU-ul nu face diferenta, de ce sa dau in plus?).

Si de care mi-ai recomanda? Coaxiale sau Ovale?
Vlad6
pai boxele ovale sunt coaxiale smile.gif iti recomand sa mergi tot pe dls si legat de ce poate HU eu zic sa ignori si sa-ti boxe cat mai bune ca nu se stie cand intra un ban si iti iei un amplificator biggrin.gif
Raul78234
Nu cred ca o sa merg tot pe DLS. Ma gandeam la Hertz, JBL, MTX. Cred ca o sa ma duc sa le ascult, daca am unde...sa vad ce se potriveste pentru trance.
Davidinho
Mie multi mi-au recomandat JBL, pana si cel de la magazin. Am inteles ca sunt de calitate f buna la pretul pe care il au
Raul78234
Intre Hertz si JBL oscilez si eu. Sa vad cum o sa le ascult pe amandoua. Hertz am inteles totusi ca ar fi mai bune ca JBL? Voi ce ziceti?
Davidinho
Nici nu se merita comparat. JBL cu DLS da, dar JBL cu Hertz no way. JBL are 60 de ani de existenta si e specializat in sisteme audio pt masina
Raul78234
Poate cineva sa-mi recomande coaxiale de 13 cm? Niste modele pana in 230 RON. Mersi.
Vlad75531
Hertz sunt unele din cele mai bune boxe... come on..JBL la noi nu se aduc variantele de top. pe cand Hertz gasesti ce vrei tu.
Raul78234
Nu am apucat inca sa ascult Hertz si nici JBL, dar din ce am mai auzit... Hertz cred ca e mai bun, cel putin la entry-level. Mai multi au zis-o. O sa le ascult maine sa vad.
Davidinho
Nu stiu eu am ascultat Hertzurile si mi s-au parut nasoale. Poate nu erau cele mai bune, nu stiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.