Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Trasee utile in Romania
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
Skywalker
Deschid acest subiect pentru a ne putea ajuta reciproc in situatia in care vreunul dintre noi doreste sa parcurga un traseu lung in Romania.
Informatii despre starea drumurilor intre localitatea A si B; traseul ideal, adica cel mai scurt, etc.
Daca tot l-am deschis atunci hai sa prezint eu traseul Timisoara - Brasov
Plecare din Timisoara la ora 04.30 (luni dimineata) sosire Brasov ora 11:30, distanta parcursa fara abateri de la traseu 470km masurat de la OMV-ul de linga Stadion pana la intrare in Brasov unde scrie Municipul Brasov Oras Martir.
TM - AR = drum foarte bun bine semnalizat fara radar biggrin.gif , media orara 100kmh
AR - Deva = drum bun fara gropi dar foarte circulat de camioane si plin de curbe
- a fost cel mai circulat traseu, depasiri se pot face greu cu o masina de 75CP (a mea)
- media orara 90kmh
- aici sa aveti atentie mare in localitati pentru ca nu au trotuare iar toata lumea circula pe marginea drumului
- toate loc. au limitare de 40 sau 50 kmh si nimeni nu o respecta
- au radare asa ca atentie!! (pe tronsonul asta era sa ma "prunesc" cu o alta masina tocmai din cauza traseului foarte virajat si circulat).
- curbele se pot negocia cu viteze intre 70 - 120 kmh depinde de masina si sofer
- daca ai nesansa sa prinzi in fata vreo 3 tiruri acolo ramai in spate cu 80 kmh ca tiristii au distante intre camioane de aprox. 20 - 25 m si strang "randurile" daca vreo masina mica incearca sa depaseasca (eu am stat vreo 30 km asa)
- pe ploaie torentiala nu circulati cu viteza mai ales daca aveti "slick-uri"
Deva - Sibiu= drum bun mai putin virajat
- se pot face depasiri
- medie orara 120kmh
- la intrare in Sibiu e drum foarte bun (ala de 2 benzi) aici am avut si 160 kmh in general se circula foarte tare pe aceasta bucata de drum (am fost depasit cand aveam 160kmh)
Sibiu - Fagaras= drum bun partial, cam 70% din distanta
- medie orara 110kmh
- putine curbe dar in schimb panta/rampa la greu
Fagaras - Brasov= de aici incepe calvarul si aviara (m-au spalat de 6 ori pana in BV)
- drum foarte prost cu pretentii de drum european (E 68) gropi plasate strategic
- trecerile la nivel cu CF cu a1a la relanti
- medie orara 90kmh

P.S. media orara este aproximativa.
James Kilowatt
E aproximativa rau blink.gif Sau ceva imi scapa mie
Pai ai avut o medie orara pe diverse tronsoane intre 90 si 120km/h, iar media toatala e 470/7= 67km/h..... undeva ceva scartaie.
Sau ai avut opriri de peste 2h?

Cam 70km/h mi-a iesit si mie intre Arad si Galati, ( cu Ibiza) pe traseul Arad-Sibiu-Fagaras-Brasov-Tg secuiesc-Onesti-Galati, cu tot cu opriri (insa destul de scurte).
Skywalker
Da am avut opriri in:
Arad vreo 10 min la cumparat cafea
Sibiu aprox 20 min tot la cafea, WC, mancare
In rest doar traversarea oraselor care a cam luat ceva vreme mai ales la Sibiu unde cred ca am stat vreo 1 ora fara pauza aia de @20 min, Fagaras-ul a fost repede, Deva mi-a luat ceva vreme.
James Kilowatt
Acum inteleg. Ai bagat media exclusiv interurban.
vma
Evitati cu orice pret tronsoanele:
Timisoara - Lugoj (via Recas)
Hateg - Petrosani
Caransebes - Orsova
Alex-F1
Io saptamana asta si cealalta voi face traseul: Timisoara - Arad - Oradea - Satu Mare - Baia Mare si apoi Baia Mare - Cluj - Deva - Arad - Timisoara! La intoarcere bag si io aici impresiile mele despre aceste drumuri!!! :wave:
HalbaSus
Oradea cluj... drum bun, cu serpentine, excelent pt testat masina dar plin de radare :minigun: Odata am numarat 5 radare (asta vine cam 1 radar la 30 de km)
Skywalker
QUOTE(MR28673)
Acum inteleg. Ai bagat media exclusiv interurban.
Da am pus media extraurbana aia m-a interesat mai mult.
Si sa continui:
1. cel mai rapid oras traversat a fost Fagaras dupa care Sebes
2. cel mai greu de traversat a fost Sibiu si Brasov.

Traseu foarte rau este si Arad - Sannicolaul Mare, daca tre sa veniti pe aici mai bine face-ti Arad - TM - Sannicolaul Mare este mai bun si ajungi mai repede.

Cele mai bune sosele din zona de vest sunt:
1. TM - ( Ortisoara; Vinga; Sag) - AR - Pecica - Nadlac (vama)
2. TM - Becicherecul Mic - Biled - Sandra - Lovrin - Sannicolaul Mare - Cenad (vama)
3. TM - Jebel - Voiteg - Stamora Germana - Miravita (vama)
4. TM - Sacalaz - Beregsau Mic - Carpinis - Jimbolia (vama)
5. TM - AR - (Zimandu Nou; Zimand; Nadab; Chisineu Cris; Zerind; Ciumegiu; Salonta) - Oradea

Am inteles ca drum prost este intre Arad - Moneasa

Cam atat stiu eu despre soselele din vest, Halba mai baga si tu de la voi ceva.
Skywalker
Ma intereseaza traseul Timisoara-Bucuresti-Constanta cea mai buna varianta de drum adica drumul cu cele mai putine gropi.
vma
Cred ca cel mai bun drum este TM-Arad-Deva-Sibiu-Brasov-Bucuresti dupa aia nu mai stiu. Si eu trebuie sa merg la inceputul lui Iulie la Bucuresti si m-am interesat de drum.
Skywalker
Pai Brasov - Bucuresti nu e pe DN1 ala cu camere de se circula greu ca sunt ceva tronsoane in lucru?
La varianta asta m-am gandit si eu mai ales ca tocmai ce am bagat un drum de BV pe aceasta ruta, ma intereseaza mult cum pot evita de a intra in Buc. pentru ca nu sunt curios cu "marea asfaltate" sa trec prin Buc. si vreau sa evit pe cat posibil Buc. in drum spre autostrada soarelui sau variante mai bune, pls help!
marius60959
ocoliti varianta Predeal - Paraul Rece - Rasnov. Este groaznic!!!!!! :evil: :evil:
Cipicanu`
De evitat si traseul Deva-Brad - Varfurile - Oradea.
DEZASTRU!!!
Cipicanu`
QUOTE("vma")
Cred ca cel mai bun drum este TM-Arad-Deva-Sibiu-Brasov-Bucuresti dupa aia nu mai stiu. Si eu trebuie sa merg la inceputul lui Iulie la Bucuresti si m-am interesat de drum.



Eu zic ca cel mai bun e Tm - Ar - Deva - Sb - Vl - Pitesti - Buc.
a3des
Oradea-Satu Mare = dezastru.
guerilla
QUOTE(Cipicanu`)
QUOTE(vma)
Cred ca cel mai bun drum este TM-Arad-Deva-Sibiu-Brasov-Bucuresti dupa aia nu mai stiu. Si eu trebuie sa merg la inceputul lui Iulie la Bucuresti si m-am interesat de drum.



Eu zic ca cel mai bun e Tm - Ar - Deva - Sb - Vl - Pitesti - Buc.


eu zic ca prin Pitesti am facut 9 ore. am stat o multime pe valea oltului unde a fost accident. greu tare pe autostrada unde iti macini ficatii prin gropile alea.
data viitoare o iau prin Brasov sa vad cum e.
florin55503
drumuri dezastruase: targoviste-siniaia( efectiv nu ai ce sa ocolesti sunt ffffff multe gropi)
ploiesti - urziceni (exista o portiune de gropi in care efectiv intri cu toata masina iar in unele chiar ai sanse sa nu iesi)
vidraru- mi-am facut jentile patrate efectiv(am mers si mai tare)
curtea de arges-campu lung drum relativ ok din dale de beton dar la un moment dat pamantul a fugit de sub sosea si sunt pur si simplu niste gauri pe care daca ai nesansa sa le iei nu mai pleci cu masina de acolo. imaginati-va ca la un moment dat se termina soseaua
drajna-slobozia- cel mai denivelat drum pe care l-am vazut
Alex-F1
Deci....trebuie sa contrazic niste colegi de pe forum....si asta e bine, caci inseamna ca totusi ceva, ceva se misca si pe la noi la capitolul reparatii (a se citi carpeli) drumuri... Fata de traseul care l-am scris initial, la intoarcere din Maramures in Timisoara am schimbat putin traseul si am venit pe ruta: Baia Mare - Satu Mare - Oradea - Varfurile - Arad - Timisoara! Iata impresiile mele:

- Timisoara - Arad: EXCELENT;
- Arad - Oradea: aproape excelent, cateva gropi, nu mari, deci acceptabil;
- Oradea - Satu Mare: thank God e REPARAT, plin de petece (carpeli), dar cel putin fara gropi, cu mici exceptii....jantele de Al nu au avut deloc de suferit, viteza maxima ~ 80 km/h pe portiunile carpite;
- Satu Mare - Baia Mare: f. bun, aproape excelent
- Oradea - Varfurile: bun, reparat, cu petece, dar fara gropi, cu cateva exceptii, mai bun decat Oradea - Satu Mare (deci nu e DEZASTRU);
- Varfurile - Arad: idem Oradea - Varfurile.

Deci, una peste alta, daca vremea n-a tinut cu noi (a plouat cam 70% din drum), cel putin drumurile au fost ok, n-am luat nici un gropan de ala sanatos (de fapt nici nu erau de alea asa mari, doar mici), am circulat fain, pasnic, fara probleme si am ajuns cu bine acasa!!! :angel:
V56465
Bun gasit tuturor

Daca intereseaza pe cineva... Buc - Urziceni - Buzau - Rimnic - Focsani - Adjud - Vaslui - Iasi. Excelent (mai putin serpetinele din jud Iasi). Media, extraurban cam 100km/h. Nu mai stiu cum este acum, de cind au inceput se pare sa monitorizeze traficul si pe DN2 :boxing:

Stie cineva o ruta buna Buc - Cluj? (calitate drum, medie viteza, timp, radare)? Merci anticipat :wave:
a3des
Alex, prin mai mai cand am fot eu pe traseul Timisoara - Satu Mare de la Tm la Ar era ok, de la Ar la Or era jalnic, multe gropi, iar de la Or la Sm pe multe portiuni de drum nu mai exista asfalt. Deci un mare dezastru. Ruta este cunoscuta de toti soferii din zona drept una ucigatoare de masini si sunt unii care prefera sa ajunga la Or din Sm ocolind prin Ungaria.
StefanVVTi
cine ma ajuta cu niste sugestii Craiova- Gura Humorului...sa fie in principal pe cat posibil lipsit de gropi...nu e treaba de radar, fiinda masina o sa fie in rodaj.
Multumesc bicycle.gif
florin55503
s-a refacut predeal-rasnov. bine doar s-a plombat dar diferenta e uriasa. ultima data cand am fost pe acolo ti se rupea inima
Silviu81252
Salut,
As vrea sa plec weekend-ul viitor pana la cluj, am un fiat punto din2001, 60 cp, care credeti ca ar fi cel mai bun traseu si cand ar fi cel mai ok sa plec (seara sau dimineatza).
*****81107
Timisoara-Arad-Oradea-Cluj.
Pina la Oradea e cimpie si poti circula cu viteza mare.
Cred ca ajungi mai repede pe la Oradea.
De la Oradea la Cluj e mai nasol. Ai de trecut muntii- va fi cam greu cu cei 60 CP pe care ii are masina.

Daca o iei prin Alba Iulia o sa circuli cu viteza mai mica dar nu ai de trecut munti inalti de 1000m.
Skywalker
TM - AR - Deva - Sebes - Alba Iulia - Turda - Cluj = 363km - 5H
pana in Alba Iulia al drum super bun dar foarte circulat, recomand sa pleci dimineata pe la 04:00 - 04:30 din TM
TM - AR - Oradea - Cluj = 310km - 4H
nu cunosc ruta
TM - Lugoj - Deva - Sebes - Alba Iulia - Cluj = 321km - 4H
TM - Lugoj in contructie, destul de greu; Lugoj - Deva in reparatii capitale, ai multe semafoare
Lapadus68886
[quote="marius60959"]ocoliti varianta Predeal - Paraul Rece - Rasnov. Este groaznic!!!!!! :evil: :evil:[/quoteCand ai fost ultima data pe acest traseu?
Eu am fost saptamana trecuta si mi s-a parut super! A fost reparat in proportie de 85%. garantez ca este un traseu bun si totodata relaxant. Nu este circulatie mare si peisajul este super. merita vazut.
StefanVVTi
QUOTE(Stefan80357)
cine ma ajuta cu niste sugestii Craiova- Gura Humorului...sa fie in principal pe cat posibil lipsit de gropi...nu e treaba de radar, fiinda masina o sa fie in rodaj.
Multumesc bicycle.gif
Adr1an
Salutare. Va rog cine poate sa ma sfatuiasca pentru ruta Cluj-Napoca - Constanta. Vreau sa mergem de miercuri pana la mare. Masina este in rodaj si nu sunt sigur ce varianta sa aleg. Am auzit ca Valea Prahovei este reparata acum.. este reparat tot tronsonul Brasov - Bucuresti? Dar ce pot sa aleg intre DN2 (Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Constanta) sau Autostrada Soarelui?
Multumesc.
Skywalker
Sambata bag ruta:
Cluj Napoca - Turda - Alba Iulia - Sebes - Deva - Arad - Timisoara = @363 km, sper in cat mai scurt timp ca vin incarcat cu un bus de marfa. Va postez despre traseul Cluj - Deva cateva detalii proaspete.
Dannycj
E bun drumul pe traseul ce urmeaza sa-l faci sambata, mai putin varianta de ocolire din Alba Iulia, chiar daca nu treci prin centru, nu stai la stopuri etc., drumul este destul de rau smile.gif. In rest e ok, drum bun si astept parerea ta.
HalbaSus
QUOTE(Danny81502)
E bun drumul pe traseul ce urmeaza sa-l faci sambata, mai putin varianta de ocolire din Alba Iulia, chiar daca nu treci prin centru, nu stai la stopuri etc., drumul este destul de rau smile.gif. In rest e ok, drum bun si astept parerea ta.


Pe centura de la alba iulia am prins o groapa care s-a lasat cu un cauciuc spart si janta indoita :bash: mare atentie la drumul ala... are gropi atat de adanci incat poti sa pierzi un caine mai mic prin ele.
Adr1an
Salutare..vin si eu cu niste update-uri despre drumurile si soselele Romaniei.

Cluj-Napoca - Predeal (via Sighisoara) = stare foarte buna a drumului cu exceptia variantei ocolitoare a municipiului Tg. Mures, Ungheni - Acatari. !! DE EVITAT !! Gropi cat craterele Vezuviului.. cu masina in rodaj si mi-am zis ca nu mai calc niciodata cat traiesc pe drumu ala. Mai sa ma apuce plansu` de mila masinii.. :ban:

Predeal - Paraul Rece - Rasnov - Campulung = stare buna, drum carpit cu mici denivelari dar este ok

!! DE EVITAT CU ORICE PRET !! Drumul judetean 73 C Campulung - Curtea de Arges - Rm. Valcea (am vrut sa o iau pe scurtatura catre Vidraru si dupa cativa km m-am intors inapoi.. sosea rupta dusa de ape.. hartoape pana-n genunchi... ce mai.. dezastru !!! )

Campulung - Pitesti - Curtea de Arges = stare buna (cu exceptia unor hartoape uriase chiar in centrul Campulungului - aveti grija)

Curtea de Arges - Vidraru = stare buna

Rm. Valcea - Sibiu - Alba Iulia - Turda - Cluj-Napoca = stare buna (Rm.Valcea - Sibiu stare excelenta)

Si aici sunt si eu de acord ca varianta ocolitoare la Alba-Iulia este dezastru. Am crezut ca am apucat pe o varianta special facuta numai pt tiruri...

Cluj-Napoca - Dej Drumul este in lucrari... denivelari cat incape... aglomeratie... ambuteiaje.. tot ce vreti. Daca totusi nu aveti de ales va sfatuiesc sa aveti grija la viteza.. sunt cateva hopuri mari unde va puteti lasa scutul + planetare + jante + cauciucuri...

Drum bun !!!
Skywalker
Din motive strict obiective acest traseu il voi face Vineri 14.07.2006.
QUOTE
Sambata bag ruta:
Cluj Napoca - Turda - Alba Iulia - Sebes - Deva - Arad - Timisoara = @363 km, sper in cat mai scurt timp ca vin incarcat cu un bus de marfa. Va postez despre traseul Cluj - Deva cateva detalii proaspete.
cioaba
ceva sugestii pt pitesti-sibiu? am inteles ca vidraru e praf, iar valea oltului cu probleme... :bash:
aceeasi intrebare si pt sovata -piatra neamt.
multumesc
Adr1an
@ cioaba : prietene am postat mai sus info despre ceea ce te intereseaza. Pitesti - Sibiu este stare excelenta cu exceptia in cateva locuri unde se lucreaza la versanti..

Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru este drum bun.
cioaba
[quote="florin55503"vidraru- mi-am facut jentile patrate efectiv(am mers si mai tare)[/quote]

scuze, am derulat un pic la tine ca incepusei cu rute care nu ma interesau. zici ca ai fost pe vidraru curand si e bun? doamne ajuta, ca plec maine!
Adr1an
Drumul de la Pitesti - Curtea de Arges excelent
Curtea de Arges - Barajul Vidraru stare buna
Mai mult nu stiu. Fusei p-acol` tocma weekendu trecut. Deci info sunt proaspete.
Cioaba tata, al`data ceteste mai cu atentie. bicycle.gif Drum bun!
cioaba
mersi de informatii! o sa va spun saptamana viitoare cum a fost. :bye:
CRG
@ cioaba: sovata-piatra neamt pe unde? ca poti si prin comanesti (via M-ciuc), si pe sus pe la Toplita.

Intre Sovata si Odorhei e varza. Uneori se merge doar pe o banda. In general drumurile cu legatura intre Moldova si Transilvania sunt razboi civil, cu exceptia Onesti-Brasov si M-Ciuc - Comanesti (ultimul era fantastic acum 2 anisori).
Skywalker
Deci, plecat din Cluj spre Timisoara cu ditamai hardughia de Ford Transit 2.4TCi 90cp care clantane mai rau ca dieselurile din anii 80 cu toate ca are doar @4.700km si facuta in 2005.
Cu un vehicul de gabarit mare tot traseul mi s-a parut giga plicticos, impresii:
1. CJ - Turda = circulat la greu, cam naspa la iesire din CJ pana ce treci podul, panta/rampa destule (aveam 2T sarcina si imi luam avant din panta ca sa urc urmatoarea rampa biggrin.gif ) in rest acceptabil
2. Turda - Alba Iulia = acceptabil, foarte circulat, centura din Alba Iulia poti sa-ti bagi **** in el drum, am luat niste gropi de mi-am mutat rinichii in genunchi.
3. Alba Iulia - Sebes = soferii de TIR sunt de-a dreptul nebuni da' si super baieti - am stat dupa unu pana in Deva - mergea ca nebunu cu 100kmh si io dupa el, depasea el depaseam si eu (cred ca mo' vazut ca's mai biban biggrin.gif ) drum bun fara probleme
4. Sebes - Deva - Arad = cititi mai sus cele postate de mine pentru traseul TM - BV
Per total acest traseu m-a obosit ca niciodata, am facut 413.7km (conf. F. parcurs) am plecat la 14:00 din CJ si am ajuns in TM la 22:40 (am avut 2 opriri pt a mai lasa din marfa), stiu ca la 17:20 am plecat din Turda si non-stop pana in TM.
Pentru un sofer fara experienta in condusul autovehiculelor altele decat turismele este foarte foarte greu.

Later Edit:
Traseul Arad - Oradea - Cluj
1. Arad - Oradea = drumul nu este chiar cel mai bun dar se circula bine, putin virajat
2. Oradea - Cluj = drum bun, viraje, ace de par, panta/rampa circulat de camioane, faci greu depasiri.
Alex-F1
Cosmine, tu ai ales ruta Cluj - Timisoara prin Alba Iulia si Deva sau aia ti-au impus-o? Nu e mai bine prin Oradea? Ba, vezi cum meri cu buzu ala, fii atent cu el, pana te mai obisnuiesti si tu cu hardughia, nu mana ca bezmeticu, ca nu-i Vectra si nici Reny biggrin.gif
Skywalker
Am avut de facut o livrare intr-un sat linga Turda (Cornesti) si-mi era peste mana sa ma intorc in CJ si sa vin pe Oradea, oricum drumul a fost greu pana in TM (m-am trezit la 05:50 si am ajuns la TM 22:40).
P.S. pentru cine nu stie, subsemnatul este putin vitezoman si va dati seama ce groaznic mi-a fost sa ma "dau" cu 80 - 100kmh cand viteza mea de croaziera sta undeva intre 110 - 140kmh.
Atentie: Nu va fortati norocul in depasiri pe ruta Sibiu - Sebes - Deva - Arad - Timisoara pentru ca drumul este printre cele mai circulate de camioane de mare tonaj, tot drumul este plin de curbe cu vizibilitate ZERO, viteza medie este de 80kmh si cred ca realizati ce inseamna un impact intre un turism si un camion la 80kmh (vedeti accidentul de la Savarsin din 17.07.2006 soldat cu 3 morti printre care un bebelas de 1 an jumate)
cioaba
acu ca am terminat de umblat sa va zic cam ce drumuri am intalnit:

bucuresti - pitesti pe A1 stiti cam toti portiuni bunicele si portiuni infecte + reparatii(=circulatie pe o banda)
pitesti - curtea de arges > bun
curtea de ag - vidraru >bun,cu mici exceptii
vidraru - balea lac >nasol cu portiuni ce nu se pot numi sosea, mai prost ca pe ulita
balea lac - sibiu > excelent
sibiu - paltinis > mediocru (portiune mare de piatra cubica, partea de asfalt in general buna)
sibiu - sighisoara > bun spre foarte bun
sighisoara - tg mures > drum excelent, dar cu trafic intens (in special de mare tonaj). in aceasta zona am intalnit cea mai mare densitate de berbeci care se intind mai mult decat ii tine.
tg mures - sovata (din DN? de mai sus, la 30 km de tg mures) drum f. bun, dar ingust si virajat, cu multe localitatati
sovata - gheorghieni > bun spre foartea bun (in schimb in gheorghieni e jale)
gheorghieni - lacul rosu > bun in general, cu portiuni f proaste, se repara dar fara inghesuiala
lacul rosu - bicaz > bun
bicaz - tg neamt > bun in mare, cu portiuni f. proaste
tg. neamt - pascani - tg frumos > bun spre f bun
iasi - tg frumos - roman - (E85) bucuresti > excelent
Cristi59555
Salutare
Stie cineva cum este starea drumului Arad - Ineu . Tre sa ajung pe acolo si am inteles ca ruta Deva-Brad-Ineu este praf :bash: . De vreo 2 ani e tot asa :bandit: . Pana la Deva ( din Bucuresti) am inteles k este ok. Ma poate lumina si pe mine careva ?
ths biggrin.gif
Skywalker
E carpit dar merge, nu sunt "fantani" pe drum dar oricum fi atent, e mai bun decat ruta data de tine.
James Kilowatt
Ceva informatii pentru ruta Oradea-Galati? smile.gif
Ma pp oint 2002 recomanda Oradea-Cluj-Reghin-M. Ciuc -Tg Secuiesc - Focsani-Galati

Nu e mai avantajos Bacau-Onesti-Adjud-Tecuci-Galati?

Ceva timpi reali scosi pe traseul asta? smile.gif
Skywalker
QUOTE(MR28673)
...Oradea-Cluj-Reghin-M. Ciuc -Tg Secuiesc - Focsani-Galati...

Asta e varianta cea mai buna, un coleg de servici din Galati a mers pe aceasta ruta chiar duminica 17, doar ca plecarea a avut-o din Satu MAre.
James Kilowatt
E bun drumul, si liber?
Eu m-am gandit la varianta prin Bacau pentru ca e pe E85 unde se poate da talpa in general smile.gif
Skywalker
Am vorbit cu el si mi-a spus ca e buna varianta, acum cat de perfecta este nu stiu.
guerilla
QUOTE(MR28673)
pentru ca e pe E85 unde se poate da talpa in general smile.gif


eu zic sa te stapanesti pentru ca intre bacau si adjud umbla patrula mobila si te ia cu radaru din zbor biggrin.gif ai grija.
cunoastem persoane patite blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.