Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matiz sau Opel Corsa,ce sa aleg ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sabin78073
Matiz=2003,23000km,full options,4500 euro.
Opel Corsa=1999,128000km,full options,motorina,4900 euro.
Ce sa aleg fratilor ? Sunt incepator.
alexandru-179
salut! in situatia ta eu cred ca as merge pe mana matizului...are si mult mai putini km, e mai noua cu vreo 4 ani ceea ce conteaza mult zic eu, e si mai ieftina si nu cred ca consuma mai mult decat o corsa diesel la 128 mii km...plus ca o sa ai costuri mai reduse la asigurari, revizii, piese etc...
Sebastian39516
Conform datelor tale, eu as alege Matizul. Corsa aia pare usor batranica...Cred ca e posibil sa ai in scurta vreme probleme la caseta de directie, ma refer la Corsa, ca doar au astea noi si nu vad de ce nu ar avea o masina cu destui km in spate, iar intretinerea Corsei o sa te coste mai mult. Evident, consumul Corsei este mult mai bun decat al Matizului, dar trebuie sa-ti pui intrebarea si cati km ai de gand sa faci pe an, unde o sa mergi mai mult(afara sau oras)...Mai am o parere: daca ai banii de care vorbesti, mai bine mai faci un credit de 3-4000 euro si iti iei o Corsa din 2004, chiar si diesel. Succes in a alege corect!
Vlad6
man sunt stric subiectiv cand iti spun "fereste-te de matiz" sfatul meu este sa-ti iei o masina deci clar Opel .... asta ca sa nu rad si eu din logan de tine la semafor biggrin.gif
Later edit: are dreptate sebastian masina nu e fier de calcat asa ca mai bine dai un ban in plus si-ti iei ceva ca lumea
Adelin Daniel47895
daca iti face placere sa auzi stropii de ploaie in plafon k bolovanii, asta ca sa nu mai vorbesc de siguranta care la matiz e practic inexistenta. 128000 nu e o cifra mare pentru un diesel, dar matizul are avantajul repararii in curte...adica se strica ceva, il intorci cu rotile in sus si mesteresti la el, pentru ca oricum este o mare carpeala...dar totusi sfatul meu sincer e sa-ti iei masina...mai bine corsa...si apropo vezi k la 5000euro gasesti si punto benzina sau diesel dupa 2000...mai sunt optiuni, nu te arunca la astea 2.
Mihai66305
Am condus destul de mult amandoua si Matizul nu e chiar de lepadat. Corsa aia e destul de batrana...Acum depinde si ce motor si ce dotari are Corsa.
Leone
Si eu zic ca daca e neaparat de ales intre cele 2 mai bine mergi pe mana opelului, chiar dc e mai veche si mai rulata; dar dupa cum mai spuneau si altii inaintea mea, mai bine mai cauti si altceva la banii astia...poate gasesti ceva mai bun!
Tarabostes
Eu nu stiu de ce fac unii remarci malitioase despre matiz, oricum este mult mai fiabil decat multe dintre modelele care costa de cateva ori mai mult. E o masina potrivita pentru o varsta si activitate potrivita: adica pt un tanar, mers in oras, buget redus etc.
Unora le este sau le pare foarte usor sa dea omul in plus un fleac de 3-4 mii de euro pe o masina si din punctul asta de vedere ar putea, tipul asta, Sabin, sa mai puna niste bani si sa isi ia un Audi A3, sau un BMW 1 ca astea sunt masini. Mai fratilor voi nu ati fost studenti, la prima slujba, fara bani de la parinti, cu salariu de la buget etc...
Si eu as alege Corsa, dar cand vad ca are spre 7 ani, parca m-as mai gandi, pe langa faptul ca peste 3 ani nu mai iei nimic te poti astepta sa iti pice lucruri grele care costa.
Nu se pune problema intre Corsa si Matiz ci intre Corsa de 7ani si 125k + 500E si Matiz de 3ani si 23k.
Daca nu ai copil, mergi preponderent in oras, te poti limita la 120 in afara, nu vrei sa dai bani la reparatii in perioada urmatoare, nu te pricepi la mecanica si ramasul in drum ar fi o problema si vrei sa o vinzi in 2 ani ca sa iti iei ceva mai bun, ia-ti Matiz. Daca nu vrei sa te priveasca superior cei din Loganurile de 1.4 fara AC, esti dispus la cheltuieli neprevazute ( pot sa nu apara), ai un vecin care iti aduce motorina mai ieftin, mergi mai mult la drum lung si nu prea te gandesti la revanzare, mergi pe Corsa.
Sebastian39516
Gabi, ai si tu dreptate, am intalnit si eu destui care fac comentarii gen "mai bine imi iau BMW din 1900 toamna decat Logan" sau cine stie ce alta masina, asta doar ca sa arate pretenilor ce muschi tari au. Pe de alta parte, eu i-am dat sfatul cu creditul pt ca am auzit o vorba care mi-a placut si o folosesc cand am ocazia: suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine! I-am recomandata Matizul, insa orice ai zice nu prea e masina. Uite, am avut ocazia sa merg cu un Matiz nou nout si nu mi-a placut de nicio culoare: senzatie de insecuritate, rigiditate, calitate slaba. Daca omul isi permite un mic credit, sfatul meu cred ca e binevenit. Eu nu i-am recomandat Audi sau Mertz ori BMW...
Mihai66305
Ai dreptate, dar cine zicea ca Matizul este o carpeala nu stie ce vorbeste, pt. ca este chiar o masina fiabila. Nepretentioasa si ieftin de intretinut. Iar la securitate, culmea, a obtinut totusi 3 stele EuroNCAP, la fel ca si Loganul...
Tarabostes
In general cand este de dat un sfat unui om e bine sa ai toate informatiile, nu e cazul aici. Evident o masina noua este cea mai buna varianta dar intram in alta discutie.
In facultate am avut un Matiz ( varianta cea mai ieftina ) cu care am facut in 2,5 ani putin peste 40k si in afara de reviziile de garantie nu am mai dat un leu ( mint, am schimbat un bec la stopul de frana si m-am pus CD). Si nu a fost o masina menajata ( de... studentie ).
Ceva mai tarziu, cand s-a mai adunat ceva la buget, mi-am luat un Golf, sh pe la 130k, dar masina... asa cum nu era Matizul. Nu am "prea" avut probleme, dar cand am avut m-a costat usturator.
Daca omul mai e si incepator, sa ii spuna cineva cat e un disc de ambreiaj pt Corsa pt ca daca nu e genul sa aiba ceva habar de mecanici, masini, cine pe unde mai repara,... pravaliile oficiale costa.
Sebastian39516
Astazi am fost sa-mi cumpar bujii pt corsa mea si am intrebat, ca sa pot da un raspuns aici, cat m-ar costa kit-ul de ambreiaj. Pretul este 4.6 mil. Repet, pt corsa 1.2 benzina, nu corsa asta din discutie pt ca nu aveam prea multe elemente sa-i ofer celui care cauta pe calculator. Nu stiu cat o costa la Matiz insa pretul pt kit-ul corsei nu este chiar urias, tinand cont totusi ca sunt piese nemtesti...

P.S. Am inlocuit si filtrul de benzina la masina mea cu unul de Matiz biggrin.gif , ca sunt echivalente, conform programelor astora de la magazine cu piese de schimb. Merge beton!
gratian75509
nu ne spui ce ti-ai luat?
Baby Blues
Cauta o masina !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.