Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noi motorizari incepand cu saptamana 23 de productie!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
a3des
- in gama Octavia Combi 4x4: 2.0 TDI / 103 kW (140 CP)
- in gama RS: 2.0 TDI / 125 kW (170 CP).
V l a d
foarte, foarte interesant.... si pe cand o sa apara aceste motoare si in ro... O2 Rs de 170cp suna excelent... stie cineva o data a apaitiei?
G e o r g e
ma ... tu chiar ai probleme cu capul ... serios .
guerilla
ce te bagi mai in slabiciunile omului. lasa-l sa cumpere ce ii place. daca nu, vai si amar de chelea ta cand o sa-ti zica mereu - m-ai pus sa-mi iau din aia si mie imi fug ochii dupa ailalalta.
asa mai bine stam pe margine si radem pe sub mustati cand il vedem ca la peco alimenteaza cu motorina si cu .. ulei laugh.gif
a3des
Cum am spus, de saptamana viitoare se pot comanda aceste motoare in Ro.
DORU
Trebuie sa recunosc ca noile motorizari sunt dementiale !!!!!
Observ ca Skoda o ia inainte Seat-ului: 2.0TFSI are 200CP pe RS si numai 185 pe FR. Oricum, RS-ul diesel tb sa fie ceva interesant.
Despre motorul de 140CP pe combi si 4x4 cred ca merita combinatia.
Le-as incerca, insa dupa ce voi realiza chip-ul si modificarile pe masinuta mea, nu-i voi mai invidia (la 220 CP nu te mai impresioneaza 140 sau 170, chair si diesel :sugiuc: whistling.gif )
Andrei55037
QUOTE(guerilla)
asa mai bine stam pe margine si radem pe sub mustati cand il vedem ca la peco alimenteaza cu motorina si cu .. ulei laugh.gif

Problema cu consumul de ulei a fost de vreo 6 luni rezolvata la motoarele 2.0 TDI
V l a d
in ce sens a fost rezolvata? blink.gif
razi tu razi george, da o sa iei rusinica.... band.gif ca sa nu mai zic ca probabil masina asta vine cu discuri de frana si placute standard, nu trebuie inlocuite dupa 3000km ca sa functioneze... ca la legacy biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
da, stiu, ma urasti biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .
Si la ce pret oare va fi RS-ul diesel???
V l a d
tocmai am aflat ce si cum. Pretul lui RS tdi va fi cu 650euro CIP mai mare decat cel al octaviei RS benzina. COOOOOLLLL
a3des
RS cu 650 euro mai mult la CIP si 4x4 cu 2160 euro in plus la CIP fata de 1.9 TDI 105 CP
Andrei55037
QUOTE(V l a d)
in ce sens a fost rezolvata? blink.gif

Adica nu mai consuma ulei. Bine nu deloc, ca asa orice masina consuma ulei daca dai in ea ca nemancatu'.
G e o r g e
sa avem pardon .

consuma ulei in continuare . asa este gandit motorul . intreaba-l pe mecanicul ala cum este gandit motorul ca sa asigure compresia. ca are niste spirale in care baga fortat ulei si de aici stie el povestea mai departe .

problema la noi era faptul ca nu se folosea ulei de origine VW si se foloseau fel de fel de ragalii . ideea fiind ca acestea era mai subtiri decat cel de origine si papa mai mult in acest fel .

stai calm , cu ulei de origine 2.0 TDI papa 1l / 10 00 km . pe passat de acum 3 luni fabricatie .

PS nu orice masina papa ulei . a ta 2.2 d4d papa ? ca saracia mea de motor opel 2.2 DTI , de cand lumea , nu papa ulei , nu scoate fum , si merge brici .
traditional asa ...
robert
Uite ca eu am Passat TDI, si am avut si A4 TDI, si nici una din masini nu a mancat ulei. Asta vezi si cand vii din Germania 2300-2500 km cu 160-180km/h regim de mers pe autostrazi, cred.Motorul lucreaza la turatii destul de ridicate asa ca ar trebui sa pape. Am controlat special joja casa si nu mi-a scazut deloc nivelul.Presupun ca trebuia sa scada daca avea consum.Am auzit si eu chestia cu consumul "normal" de ulei, dar mai stiu ca este vorba de o limita maxima 1l/1000km, nu una normala. Daca ar consuma obligat 1l/1000km nu ar mai trebui sa schimbi niciodata uleiul, pentru ca in 10000km il schimbi de trei ori oricum din mers.Sau de cel long-life care se schimba la 30.000km, ce sa mai spun. Deci ar trebui sa bagi 30 de litri....nu cred ca e asa.Asta e mai mult din auzite.Eu vorbesc din ce am vazut la mine, concret.
guerilla
robert, noi discutam de motorul 2.0 TDI care papa ulei.
restu sunt ok. sint la cura de slabire, nu le plac grasimile.
G e o r g e
da .. vorbim de 2.0 TDI smile.gif fascintanta realizare a celor de la VAG smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.