IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

solenza sau matiz?

This topic is about solenza sau matiz?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> solenza sau matiz?
paul4
post Mar 3 2004, 06:52 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 28-February 04
From: Bucuresti
Member No.: 21.708



ce parere aveti?
sa-mi iau solenza sau matiz? NOI - ca de second hand sunt satul!
cine are de mai mult timp in folosinta masinile astea si poate sa-mi dea un sfat obiectiv?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Sergiu31814
post Sep 3 2004, 03:34 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 16
Joined: 2-September 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 31.807



Eu le-am condus pe amandoua destul de mult asa ca sfatul meu poate fi oarecum avizat. oricum, tine mult si de subiectivism....
Am avut ca masini de serviciu si Matiz si super-nova (inaintea matizului) si am condus timp de 3 saptamani o solenta inchiriata.
Supernova, am primit-o la 21000 km la bord si am condus-o 24000. Matizul l-am exploatat din greu, de la 18000 la 121000 km pe o perioada de aproape 2 ani.
Solenta, avand in fond aceeasi caroserie si motor ca si supernova, mi s-a parut ceva mai placuta la condus decat supernova dar si mai puturoasa iar planetarele erau varza la mai putin de 30000 km.
Mie mi-a placut matizul. Inafara de consumabile (ulei, filtre, curele, becuri) am avut doar 2 probleme: odata am schimbat o bucsa pe dreapta fata ( din cauza unui unghi prost adus la suport dupa o reparatie la tablarie rezultat al unei imbratisari calduroase cu un copacel de pe marginea drumului) si acumulatorul care a crapat exact cand masina a avut 2 ani. A, si cauciucurile montana proaste.
In rest, pierzi ceva vreme cu penele daca nu o menajezi si intri tare in gropi. Jentile au o tabla foarte moale si se indoaie usor dar la fel se si indreapata iar cauciucul nu pateste nimic.in rest.... no problems in 121000 km
la sfarsit incepuse sa cedeze usor telescoapele pe spate ceea ce nici nu e de mirare in conditiile in care parcurgeam de doua ori pe saptamana un tronson de 40 km de drum national in lucru, iar timpul era elementul cheie si nu reparatiile pentru masina.
Garantia e buna, se intide pe 3 ani si poti gasi servicuri unde sa-ti schimbe in garantie tot ce ti se pare tie ca e in neregula chiar daca nu e clar atributia lor. Spre exemplu eu am lovit toba si am spart-o si ei mi-au schimbat-o fara sa comenteze, la fel si protectiile de plastic de la roti.
ca si comportament la drum sta mai prost decat solentza si la inceput ai o zenzatie teribila de instabilitate. In realitate nu se rastoarna asa de usor cum ti se pare. Pozitia la volan e comfortabila si vizibilitatea mai buna decat la solentza dar scaunul mic, distanta scurta intre axe si suspensia rigida te obosesc foarte tare la > 500 km
La demaraj sta bine pentru motorul mic pe care-l are si iti permite reprize scurte la turatii mari. de fapt motorul seamana ca si comportament destul de bine cu unul de motocicleta. In ciuda puterii mici, o poti tura enorm in trepte inferioare si asta iti permite sa intri in depasiri scurte. Crede-ma, desi am fortat motorasul ala la maxim nu a patit nimic.
Tabla e subtire dar categoric va tine mai mult decat la dacie. Cel putin in privinta ruginii. Iar ca securitate, desi nu pare prea rezistenta sa stii ca nu e un cosciug pe roti si desi se sifoneaza rau ai toate sansele sa scapi interg ( 3* euroncap). oare dacia cum s-ar comporta la euroncap - ma refer la solentsa.
Portbagajul e suficient pentru o servieta si o plasa dar o valiza mai mare nu incape. Totusi, poti cara un frigider sau masina de spalat fara probleme daca rabatezi bancheta.
per ansambu, matizul mi s-a parut o masinuta simpatica si de nadejde iar solentsa o alta dacie. Ca a doua masina as alege categoric matizul, mai ales daca vrei s-o tii cativa ani
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th May 2024 - 09:02 PM