IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

capac motor Lanos pe Cielo

This topic is about capac motor Lanos pe Cielo, the author, gabriel65369, wrote about: Salutare tuturor si un An Nou mult mai bun decat pana acum ! Sunt un nou participant la acest forum si din pacate nu le prea am cu calculatoarele asa ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> capac motor Lanos pe Cielo
gabriel65369
post Jan 14 2006, 09:23 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 14-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.362



Salutare tuturor si un An Nou mult mai bun decat pana acum !
Sunt un nou participant la acest forum si din pacate nu le prea am cu calculatoarele asa ca nu stiu cum se cauta un subiect sau cum sa intervin pe forum intr-un topic deja existent.
Am un Cielo/1997 si ca multi altii am o mica (?) problema:scurgeri de ulei pe la capacul motor.Tot de pe internet am citit ca unii posesori de Cielo au rezolvat definitiv acest necaz punand capac motor de Lanos.Desi am cautat prin mai multe locuri prin Bucuresti, nu am gasit .
Am marea rugaminte ca cei care stiu sa posteze aici de unde pot cumpara piese Lanos(mai exact acest reper) sau alta metoda de a remedia aceasta problema.
Va multumesc anticipat pentru ajutor si amabilitate !

P.S.:Va rog sa ma iertati daca s-a mai discutat acest subiect , insa ,asa cum v-am zis sunt nou pe forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felix60549
post Jan 15 2006, 07:06 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 358
Joined: 10-November 05
From: Piatra Neamt (Neamt)
Member No.: 60.542



Salut!

Nu stiu ce ar putea face capacul de Lanos dar decat sa dai multi bani pe el, eu iti ofer o varianta mai ieftina.

O garnitura noua de capac care este undeva la 80-90 mii lei vechi, un silicon rosu de motoare Sega 50 mii si 200 grame benzina.
Dai capacul jos il cureti cu benzina(marginile), cureti si partea de sprijin-unde intra suruburile de prindere-tot margine- dai cu silicon rosu in cordon continuu, aplici garnitura, dupa care cordon rosu continuu si montezi capacul, fara sa-l strangi excesiv. Lasi sa se usuce siliconul vreo cateva ore, dupa care strangi definitiv capacul.
Iti garantez ca nu va mai curge nici o picatura de ulei pe acolo!
Oricum nu desfaci si pui la loc capacul ala in fiecare zi.

Succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriel65369
post Jan 17 2006, 09:06 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 14-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.362



Am inteles ca este un capac de plastic negru cu garnitura de cauciuc care numai permite scurgerile de ulei si pe care poti sa-l scoti si sa-l pui la loc fara sa mai folosesti altceva.
Oricum iti multumesc foarte mult pentru raspuns . In caz ca nu voi gasi acel capac , mai mult ca sigur ca o sa aplic metoda ta .
Totusi , nu stie nimeni de unde se pot cumpara piese de Lanos ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 06:14 PM