IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Atentie la AAA Auto! Dau tzepe!

This topic is about Atentie la AAA Auto! Dau tzepe!, the author, Dan45727, wrote about: Am fost saptamana trecuta sa-mi vand masina la AAA Auto, Land Rover Freelander, 2.5 V6 benzina, xenon, tiptronic, etc. etc. 24.000 km, primul propriet ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Atentie la AAA Auto! Dau tzepe!
Dan45727
post Oct 18 2005, 04:31 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 1-May 05
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 45.720



Am fost saptamana trecuta sa-mi vand masina la AAA Auto, Land Rover Freelander, 2.5 V6 benzina, xenon, tiptronic, etc. etc. 24.000 km, primul proprietar, cumparata de la reprezentanta in ianuarie 2004. Prima intrebare pe care am primit-o a fost: Vreti sa o vindeti? La care am raspuns nonsalant, "Nu, am venit sa ma dau mare!". Introducerea fiind facuta, baietii s-au apucat de treaba, verificat actele (numai talonul, cartea de identitate a masinii nu o aveam la mine), verificat masina cu mare atentie, evident n-au gasit nimic, masina este si arata ca noua. M-au intrebat cat cer pe ea, am raspuns 21.000 Euro, cu gandul sa obtin macar 19.000. Tipul cu care am discutat a plecat la un moment dat sa vorbeasca cu managerul si s-a intors cu ultimul pret: 17.000 Euro, banii jos. Am stat putin pe ganduri si pana la urma am spus, fie o dau si cu 17.000. Zis si facut, le spun ca accept dar sa ma lase doua zile sa le aduc actele (a doua zi eram f. ocupat, n-as fi putut sa ma duc). In ziua si la ora pe care o convenisem, ma intorc la AAA Auto, cu toate actele si cu speranta ca o sa facem actele rapid si sa pot pleca cu banii acasa. Dar cum socoteala de acasa ... Apare un alt tip, ma intreba daca vreau sa vand masina, ii povestesc ca am mai fost o data si am negociat deja pretul dar el imi raspunde: Ne pare rau, masina trebuie evaluata inca o data. Si in urma evaluarii m-i s-a oferit, n-o sa vina sa credeti, 15.000 Euro. Evident, am cerut explicatii, cum este posibil ca o masina cu doar 50 km in plus la bord sa fie evaluata cu 2.000 Euro mai putin? A plecat si el la manager sa intrebe si mi-a raspuns nonsalant ca asta este piata, acum cateva zile puteam sa iau mai mult.

M-a luminat un alt tip, care probabil se fripsese si el cum procedeaza baietii: Daca nu ai toate actele la tine, iti ofera o suma mare, pentru a fi siguri ca te intorci cu masina sa o vinzi. Cand te intorci, intotdeauna iti ofera mai putin! Asa ca atentie! Daca va duceti la ei, spuneti-la ca nu aveti toate actele, dupa care, daca va convine pretul, scoateti pe masa si cartea de identitate, nu vor putea sa mai dea inapoi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post Oct 18 2005, 05:30 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



oare!?!?!?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin58588
post Oct 18 2005, 07:03 PM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 82
Joined: 16-October 05
From: Alexandria (Teleorman)
Member No.: 58.581



Am avut si eu intentia sa cumpar dela ei avand in vedere ca au facut oreclama demna de toate topurile, dar incet ,incet am inceput sa invat ca tot ce inseamna firma care intermediaza o vanzare-cumparare nu fac altceva decat sa "traga" cat poate din tot ce intra pe poarta lor, asa ca inchipuie-ti ca ei ca firma trebuie sa plateasca chirie pe spatiul firmei, angajati, etc etc bani p[e care nu are de unde sa-i ia decat de la.....noi mon sher, asa ca....eu zic ca pe viitor sa nu te mai pripesti si cred ca este mai indicat sa mergi la batranul de targ....mai urat dar cred ca merita...nu ai cum sa pierzi aproape 5000 euro cat voiau sa te tzepuiasca tovarasii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costel31664
post Oct 21 2005, 08:17 AM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 30
Joined: 31-August 04
From: Bucuresti
Member No.: 31.657



Intr-adevar,AAA Auto cumpara ieftin, mult sub pretul pietei si vand peste piata, probabil ca au in vedere la vanzare garantia acordata. Dar preturile oferite pentru cumparare sunt derizorii si, mai ales, sunt insotite de o fanfaronada de negociere. Probabil asa e politica firmei si modul cum i-a invatat pe angajati sa negocieze. Va dati seama daca masina are o singura zgarietura pretul scade cu 10-15%. Peste toate aceste inconveniente aceasta piata reprezinta o solutie civilizata, testata in afara, pentru comertul cu masini sh. Atentie mare cand mergeti in Targul Vitan!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robert
post Oct 27 2005, 04:12 PM
Post #5


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 377
Joined: 30-November 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.557



Am luat si io o teapa de la AAA.M-au sunat dupa ce am completat formularul de pe net, si mi-au spus ca masina mea Audi A4 face cam 14.000E la prima strigare, pret maxim pe care-l pot oferi.Negocierile incep deci de aici in jos.OK.M-am dus cu masina la ei, si am asistat la un spectacol jalnic.Un nene "evaluator" s-a uitat la masina si m-a intrebat:"Deci cati 300.000km are masina asta?"Am zis km reali, cu carte service,si a inceput sa dea roata masinii, apoi a plecat fara sa zica nimic.S-a intors dupa 5 min si mi-a aruncat-o:"Noi oferim 11.000 euro...".Am ramas masca!Cum 11.000 euro pe Audi A4 din 2002, cu carte service si tot in regula!Pai numai vama e 1600E.Mai rau ca samsarii de la vitan.Acolo scot 13000 oricand.Sunt mai cinstiti, va spun eu.AAA sunt mare teapa.Isi bat joc.Am replicat ca o masina identica cu a mea e 15.000E la ei in parc, si mi-a zis omu ca poate sa fie si 100 de miliarde, ca ei tot 11.000E ofera!Jalnic fratilor, japca pe fata.Nu stiu cine o vinde la ei in conditiile astea.Daca-mi ofereau 13000 intelegeam, ca treb sa castige si ei ceva, dar 11.000?Ce evaluare o fi aia?Am facut putin scandal cu lumea de fata, si individul pleaca iar 5 min si vine inapoi cu replica:"Ne cerem scuze, am crezut ca e modelul vechi, veniti cu actele si facem o alta evaluare."Incredibil!!!!Daca nu credeti, incercati si voi,daca aveti chef de cearta cu cineva.


--------------------
Passat 1.9 TDI 130CP 2005
Passat 2.0 TDI 140CP 2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Davidinho
post Oct 29 2005, 11:35 AM
Post #6


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 19-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.162



In Romania orice este posibil cand e vorba de tzepe. Avem cred ca cea mai dezvoltata inventivitate din Europa in privinta smecheriilor


--------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 13th May 2024 - 10:23 AM