IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Importatori Lexus si taxe?

This topic is about Importatori Lexus si taxe?, the author, victor71773, wrote about: Exista mai multi importatori Lexus? Stie cineva care este legislatia actuala: se platesc taxele vamale la taxa reziduala (leasing) sau la toata valoar ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Importatori Lexus si taxe?
victor71773
post Mar 31 2006, 10:03 AM
Post #1


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



Exista mai multi importatori Lexus?
Stie cineva care este legislatia actuala: se platesc taxele vamale la taxa reziduala (leasing) sau la toata valoarea CIP a masinii?
Dar accizele?
Victor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
victor71773
post Mar 31 2006, 06:04 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



Pana la urma m-am interesat:
- exista doi importatori: Toyota Romania. Din pacate ei nu importa nici un model din gama sedan AWD
- al doilea importator este Dom Automobile. Importa inclusiv modelele AWD.

Cei de la Toyota m-au atentionat insa foarte raspicat ca masinile vandute de Dom nu au garantie (?) si ca risc daca voi cumpara o masina de acolo.

Daca cineva a cumparat de la Dom il rog sa dea cateva detalii privind profesionalismul acestora: service, operativitate, mod de lucru cu clientii, piese de schimb pe stoc etc.

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi61091
post Apr 10 2006, 10:11 PM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 60
Joined: 17-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 61.084



Salut

Hai sa incerc sa iti dau cateva amanunta care te-ar putea ajuta.

Atat TOYOTA cat si LEXUS ofera GARANTIE pe continent. Mai exact daca o masina este fabricata pentru SUA si apoi importata in Europa ea nu va avea GARANTIE decat in SUA si evident viceversa e valabila.

In schimb daca importi dintr-o tara din Europa, o masina fabricata pt Europa, in Romania, acea masina are GARANTIE oriunde pe teritoriul Europei si evident si in Romania.

Cei de la DOM importa preponderent modele din SUA si evident ca nu au GARANTIE in Europa.

Daca te intereseaza un model Lexus care se importa in Europa si in Romania nu, astept sa discutam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
victor71773
post Apr 11 2006, 05:22 PM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



Ma intereseaza Lexus IS 350.
Dar cred ca acest model nu se importa in Europa - am vazut la Lexus Europa doar modelul diesel si cel pe benzina de 2.5 litri.

Dom Automobile spune ca ofera garantie 100% pentru toate Lexus-urile pe care le vinde, avand contract de service cu cei de la Toyota Romania.
In schimb cei de la Toyota Romania spun ca nu au un astfel de contract?!

V.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi61091
post Apr 13 2006, 10:36 AM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 60
Joined: 17-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 61.084



Da cum ai spus si tu.

Acest model nu se importa momentan in Europa. Cei de la DOM iti ofera garantie in urmatorul mod:
Daca ai probleme cu vreo piesa ei pot trimite piesa in US si cei de acolo daca intradevar constata ca face obiectul Garantiei trimit una noua inapoi.
Cred ca iti dai seama cam cat dureaza un astfel de procedeu.

Ca alternativa ramane motorul de 2500 si 208 CP, eu zic ca e onorabil. Daca vrei sa discutam mai multe detalii astept un PM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
victor71773
post Apr 14 2006, 06:23 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



vezi ca ti-am trimis mp.
Victor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ameer106434
post May 19 2007, 01:26 PM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 18-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 106.427



Mai e un dealer de Lexus si anume Toyomotor, acolo se importa si modele americane adica cele AWD si ofera garantie la ele. Am vorbit personal despre un GS300 AWD acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares29194
post May 20 2007, 09:38 AM
Post #8


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 123
Joined: 12-July 04
From: Bucuresti
Member No.: 29.187



Saptamana trecuta am fost pe la Lexus in Pipera si am vazut doua IS-uri de la Dom aduse pentru a se face garantia la ele. Am intrebat cum e posibil si mi-au spus ca sunt modele aduse din Europa, nu din America. Era un 220d si un 250. Si pentru ele, Lexus acorda garantie la ei.

Confirm si eu ca pentru o masina din America service-ul Lexus nu ofera garantie. Atentie sa nu te pacalesti.

Victor, daca imi permiti, de ce iti doresti un IS 350? Ai fost cu un 250 si nu a fost suficient? smile.gif
Stii ca exista kit turbo produs de Toyota care iti poate aduce lejer 100 CP si mult cuplu pentru o suma rezonabila, daca asta vrei?
Mai este ceva de spus: consumul. Si aici nu ma refer la cat consumi, ci la faptul ca trebuie sa alimentezi mai des, pentru ca rezervorul e mic in opinia mea - 65 litri. Asta e de fapt unul din minusurile IS-ului, ca trebuie sa ma gandesc mereu unde alimentez si cat mai pot rula cu masina.

Asadar, care sunt motivele pentru care vrei un 350 in loc de 250? smile.gif


--------------------
Lexus IS 250 (www.lexus-club.ro)

ex. VW Passat 2.0 TDI (www.vandpassat.ro)
ex. Renault Megane II 1,5 dCi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
victor71773
post May 23 2007, 04:08 PM
Post #9


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



Mi-as dori pur si simplu ceva mai puternic decat conduc acum - si anume Subaru Legacy 3.0. Acesta e motivul pentru care IS250 nu ma satisface.
Varianta tuning-urilor nu imi surade - am tunat mai demult o Skoda Octavia 1.8 turbo (de la 150 cai la 190 cai) si au inceput sa cada supapele de la turbina etc.
Pentru mine e clar ca o masina este proiectata pentru anumite limite - nu conteaza doar motorul ci si cum sunt proiectate transmisia, amortizoarele, supape si alte piese etc.

Asadar varianta ar fi IS350 (care intr-adevar nu se importa in Europa) sau Infiniti G35 - care de la anul se va aduce.
Sau - ar fi ceea ce prefer - un nou Legacy - dar pentru care din pacate nu prea se intrevede o aparitie prea curand...

Victor
-------------------
Subaru legacy 3.0 245 cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares29194
post May 27 2007, 10:48 PM
Post #10


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 123
Joined: 12-July 04
From: Bucuresti
Member No.: 29.187



Da, ai dreptate. Ai nevoie cu siguranta de o masina mai puternica. Incep sa simt si eu asta la masina pe care o am. Adica urmatoarea sigur va fi mai puternica. Sper sa fie insa si hibrida, ma tenteaza combinatia de motor electric si pe benzina.

Eu astept IS-urile hibride... band.gif

P.S. Idee: ce zici de Lexus GS 450h (motor de 3,5 litri, putere ca a unuia de 4,5 litri in combinatie cu motorul electric)?


--------------------
Lexus IS 250 (www.lexus-club.ro)

ex. VW Passat 2.0 TDI (www.vandpassat.ro)
ex. Renault Megane II 1,5 dCi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DAN
post May 28 2007, 09:19 AM
Post #11


TODAY TOMORROW TOYOTA
******

Group: Membri
Posts: 1.120
Joined: 22-February 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 68.957



QUOTE(victor71773)
Mi-as dori pur si simplu ceva mai puternic decat conduc acum - si anume Subaru Legacy 3.0. Acesta e motivul pentru care IS250 nu ma satisface.
Varianta tuning-urilor nu imi surade - am tunat mai demult o Skoda Octavia 1.8 turbo (de la 150 cai la 190 cai) si au inceput sa cada supapele de la turbina etc.
Pentru mine e clar ca o masina este proiectata pentru anumite limite - nu conteaza doar motorul ci si cum sunt proiectate transmisia, amortizoarele, supape si alte piese etc.

Asadar varianta ar fi IS350 (care intr-adevar nu se importa in Europa) sau Infiniti G35 - care de la anul se va aduce.
Sau - ar fi ceea ce prefer - un nou Legacy - dar pentru care din pacate nu prea se intrevede o aparitie prea curand...

Victor
-------------------
Subaru legacy 3.0 245 cp

sau un GS450H?? de el ce zici?345 CP si o acceleratie de 5,9 secunde....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
victor71773
post May 30 2007, 06:37 PM
Post #12


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 25-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 71.766



AM vazut GS-ul, este o masina extraordinara din punct de vedere al confortului. Si al performantelor.
Doua lucruri ma tin departe de ea:
- nu-mi place deloc spatele masinii
- pur si simplu este prea mare pentru felul meu de-a fi, este mult prea impozanta.
Poate ca peste vreo 25 ani cand voi iesi la pensie! smile.gif

Bineinteles este o parere pur subiectiva.

V.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares29194
post May 31 2007, 09:48 PM
Post #13


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 123
Joined: 12-July 04
From: Bucuresti
Member No.: 29.187



QUOTE(victor71773)
Doua lucruri ma tin departe de ea:
- nu-mi place deloc spatele masinii
- pur si simplu este prea mare pentru felul meu de-a fi, este mult prea impozanta.


Victor, ai dreptate. Mie nu-mi place fatza :puke: si consider si eu ca e cam mare. Personal astept IS-ul urmator, cu un motor mai mare. Sau IS-F, daca o sa am bani sa-l iau whistling.gif

Sper sa iti gasesti masina dorita cat mai repede...


--------------------
Lexus IS 250 (www.lexus-club.ro)

ex. VW Passat 2.0 TDI (www.vandpassat.ro)
ex. Renault Megane II 1,5 dCi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:20 PM