IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

NORMATIV DE TIMP REPARATII

This topic is about NORMATIV DE TIMP REPARATII, the author, LUCIAN39120, wrote about: Am o mare rugaminte , daca este cineva care ma poate ajuta cu un normativ de timp pentru reparatii autoutilitare i-as fi foarte recunoscator. De ce am ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> NORMATIV DE TIMP REPARATII
LUCIAN39120
post Feb 18 2005, 05:46 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 24-January 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.113



Am o mare rugaminte , daca este cineva care ma poate ajuta cu un normativ de timp pentru reparatii autoutilitare i-as fi foarte recunoscator.
De ce am mare nevoie de el , pentru ca la mai multe service-uri aceeasi operatie se tarifeaza dupa bunul plac , si acest bun plac variaza de la dublu pina la triplu in unele cazuri.Am cautat pe net dar nu am gasit nici o lege sau act care sa reglementeze acest normativ si am constatat pe propria piele ca daca nu stii "cit timp" o sa le ia mecanicilor sa iti schimbe uleiul sau placutele de frina s-ar putea sa te usture rau de tot.Ca tot omul m-am documentat cit este ora de manopera , am strimbat putin din nas si i-am dat ok pentru lucrare dar cind am citit la sfirsit devizul si am observat ca pentru demontare -montare tamburi spate la un TRANSIT m-a costat 5 ore de manopera mi s-a facut rau.
De aceea as vrea sa stiu daca este cineva care poate sa imi dea un tabel cu normele de timp de la un service de autoutilitare sa fac o comparatie si sa vad cit de tare m-am intepat, macar pe viitor sa stiu ce ma asteapta.
Multumesc,si sper sa nu plictisesc prea mult :evil:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Watcher
post Feb 18 2005, 08:36 PM
Post #2


CFO
******

Group: Membri
Posts: 2.695
Joined: 10-September 04
From: Bucuresti
Member No.: 32.254



Eu stiam ca exista normative interne pentru fiecare firma.
Mai departe am constatat intr-un mode tare neplacut ca la Mercedes nu se respecta nici pe departe, si astfel, la Mercedes Service Express am schimbat placutele de frana in 3 ore - facturate trei ore - timp in care a mancam mecanicul un sandvich, s-a mai plimbat la alta masina, s-a certat cu alt mecanic, etc - 3 ore placutele de frana :bash: . Mentionez ca e vorba de masina cu 4 roti nu de TIR, ceva...

In concluzie: daca ar exista o lege chiar as vrea s-o aflu si eu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LUCIAN39120
post Feb 21 2005, 09:12 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 24-January 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.113



Imi pare rau pentru experienta ta, si eu sunt cam in aceeasi situatie.Ma gindesc ca trebuie sa existe o lege sau un act normativ care sa reglementeze acest lucru, altfel cind mergi la service trebuie sa ceri intii acest normativ sa vezi in cit timp iti executa o mica reparatie sau sa intrebi de la inceput cit dureaza si daca nu iti convine ce sa faci ? Sunt deacord ca fiecare service are propriul normativ dar nici sa il faca dupa bunul plac nu cred ca e normal, trebuie sa aiba un barem minim sau maxim pentru ca acest timp spune tot despre dotarea service-ului ,calificarea personalului,atitudinea fata de client,etc.
Daca vreau sa fac o reclamatie unde sa ma adresez pentru ca acest lucru il consider "tilharie" si asta stiu ca se pedepseste conform legii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cosmin4
post Mar 15 2005, 01:33 AM
Post #4


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 21-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.643



QUOTE(Watcher)
Eu stiam ca exista normative interne pentru fiecare firma.
Mai departe am constatat intr-un mode tare neplacut ca la Mercedes nu se respecta nici pe departe, si astfel, la Mercedes Service Express am schimbat placutele de frana in 3 ore - facturate trei ore - timp in care a mancat mecanicul un sandvich, s-a mai plimbat la alta masina, s-a certat cu alt mecanic, etc - 3 ore placutele de frana :bash: . Mentionez ca e vorba de masina cu 4 roti nu de TIR, ceva...

In concluzie: daca ar exista o lege chiar as vrea s-o aflu si eu...



Nu conteaza ce face el in timpul ala , de exemplu: daca pt o anume lucrare in normativ este scris 3 ore , si mecanicului o executa in 5 ore tu platesti 3 ore , la fel se intampla si daca el o executa in 1 ora!

PRINCIPALUL NORMATIV ESTE "EUROTAX" SI CUPRINDE TOATE TIPURILE DE OPERATII SI MASINI!


--------------------
for Opel Lovers!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cosmin4
post Mar 15 2005, 01:36 AM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 21-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.643



QUOTE(LUCIAN39120)
Imi pare rau pentru experienta ta, si eu sunt cam in aceeasi situatie.Ma gindesc ca trebuie sa existe o lege sau un act normativ care sa reglementeze acest lucru, altfel cind mergi la service trebuie sa ceri intii acest normativ sa vezi in cit timp iti executa o mica reparatie sau sa intrebi de la inceput cit dureaza si daca nu iti convine ce sa faci ? Sunt deacord ca fiecare service are propriul normativ dar nici sa il faca dupa bunul plac nu cred ca e normal, trebuie sa aiba un barem minim sau maxim pentru ca acest timp spune tot despre dotarea service-ului ,calificarea personalului,atitudinea fata de client,etc.
Daca vreau sa fac o reclamatie unde sa ma adresez pentru ca acest lucru il consider "tilharie" si asta stiu ca se pedepseste conform legii.


Din cate stiu eu baremul nimim sau maxim este doar la tariful orei de manopera, iar la normativul pt. "cate ore" este universal!


--------------------
for Opel Lovers!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandru39868
post Mar 16 2005, 11:40 PM
Post #6


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 5-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.861



Din cite stiu eu ai doua variante:1.fie nu te mai duci la serviceuri de renume si iti cauti un service mai mic cu mecanici buni si unde poti negocia pretul lucrarii,fie iei teapa in continuare
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:47 AM