IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Uleiuri: motor si cutie (automata)

This topic is about Uleiuri: motor si cutie (automata), the author, Armand, wrote about: As vrea sa stiu care este cea mai buna oferta de pret pentru ulei de motor Aral (cred ca din asta o sa-mi pun) si de ulei pentru o cutie de viteze aut ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Uleiuri: motor si cutie (automata)
Armand
post Feb 2 2004, 05:32 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 18
Joined: 13-September 03
From: Bucuresti
Member No.: 16.094



As vrea sa stiu care este cea mai buna oferta de pret pentru ulei de motor Aral (cred ca din asta o sa-mi pun) si de ulei pentru o cutie de viteze automata ? Cel din cutie am inteles ca trebuie sa aiba culoarea rosie iar al meu este cam negru.... Oare din cauza asta marsalierul merge doar cand vrea el ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan28
post Feb 3 2004, 07:27 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 3-February 04
From: Bucuresti
Member No.: 20.644



Intr-adevar, culoarea uleiului ATF (cutie automata) e rosie cand il cumperi. Dupa ce merge o leaca in cutie trece catre maro. Daca la tine e deja negru ar cam trebui sa il schimbi. Functionarea cutiei automate depinde de calitatea uleiului, de nivelul uleiului in cutie (f. important). Daca mersul inapoi nu merge intotdeauna: poti avea o problea cu parghia (nu se opreste acolo unde trebuie), sau cutia defecta. Cand mi-a crapat cutia automata, mai mergea totusi in vitaza 1 si mers inapoi. Vezi totusi daca maneta o duci unde trebuie, sau din cauza uzurii pozitia corecta e un pic modificata.
Dan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Armand
post Feb 4 2004, 10:53 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 18
Joined: 13-September 03
From: Bucuresti
Member No.: 16.094



Astazi am schimbat uleiul de la motor. Am pus Elf pana la urma.
Cu aceasta ocazie am verificat inca o data uleiul din cutie. Nu este negru insa aduce a maro. Nivelul lui insa este cel reglementar. Mecanicii mi-au sugerat sa il schimb, impreuna cu filtrul insa treaba asta costa cam mult dupa parerea mea (si nu stiu daca este necesara)
Cursa schimbatorului mi se pare normala. Nu-mi pot da bine seama. Ciudatenia este ca doar marsalierul face probleme si doar cand masina are un obstacol (chiar si o mica rampa) in spate. Pe drum plan merge....
Ai vreo idee ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stefan42589
post Mar 19 2005, 12:08 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 18-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 42.582



S-ar putea sa fie o problema la discurile de frictiune din cutia de viteza,
pentru mersul inapoi; cind aceste discuri sunt uzate, masina "face probleme", senzatia fiind aceea de "patinaj", in treapta respectiva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipi45667
post Oct 30 2006, 09:49 PM
Post #5


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 29-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.660



Da ce masina ai? Eu am cutie automata, am stricat-o odata, m-a costat 3500 E sa o repar si am mai invatat una alta.


--------------------
V6 2.5 tdi AFB 150CP 4x4 full
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:41 AM