IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Sfat achizitie masina SH

This topic is about Sfat achizitie masina SH, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Sfat achizitie masina SH, buget maxim 4000e
stapanul01
post Aug 8 2016, 12:01 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 7-August 16
Member No.: 148.589



Salut , mai am cateva luni pana o sa dau de permis vreo 6 stiu ca sunt destul de multe ,dar stiu ca si o masina buna nu o gasesti asa repede mai ales la noi.
Bugetul la care m-am gandit ca ar fi decent pentru prima masina este 4000 euro , fiind prima masina pe care o sa ma invat si pe care gandesc sa o tin cam 5 ani pana termin facultatea .
Am tot studiat piata auto pe site-uri gen autovit etc , si am ajuns la concluzia ca pentru a lua ceva care sa stiu ca nu este un lighian cu funda adus din germania sau alte chestii de genul sa caut ca masina sa fie de la un prim proprietar in acte si sa aiba facturi doveditoare carte service si etc a km-lor sau sa cumpar de la un dealer autorizat care vinde si SH (si cica nu is pateaza onoare cu magarii) , acum eu asta am dedus doarece stiu cateva persoane din oras care si-au luat masina de curand de la samsari si au ajuns in cateva luni de zile sa bage dublu fata de cat au platit pe masina , si am si un prieten care si-a luat masina de la un prim proprietar in acte cu tot ce trebuie si in 2 ani nu a schimbat decat cateva becuri.
Ideea este ca nici nu prea stiu la ce fel de masini sa ma uit pe langa faptul ca gasesc destul de putine oferte care sa fie cu adevarat prim proprietar sau sa detina dovezi reale ale km-lor.
Nu ma intereseaza o masina chiar foarte mare deoarece in cea mai mare parte a timpului va fi ocupata de 2 persoane ,iar cand voi pleca la facultate doar de mine
Ma gandeam sa aleg un motor pe motorina deoarece in momentul de fata fac destul de multe deplasari in afara orasului/judetului cu microbuzul ,si ma gandesc ca daca acum cand sunt limitat la un microbuz tot am parte de multe deplasari cand voi avea masina acestea vor fi mai dese + ca in momentul in care voi pleca la facultate este posibil sa vin o data pe saptamana acasa .(Bucuresti - Casa = 125km), si din cauza faptului ca este un consum mai mic ,dar nu stiu sigur daca se merita neaparat deoarece am inteles ca costurile intretinerii unui motor diesel sunt mai mari.
Ca si dotari nu cred ca sunt foarte pretentios ,am selectat urmatoarele pe care le consider utile/doresc:
-Geamuri spate electrice (nu suport acea manivela)
- A/C (poate fi si automat si manual)
- comenzi volan (imi place cum arata si mi se par utile ,dar daca gasesc o masina buna fara ele , ma pot lipsi)
- pilot automat (am vazut si inteles de la prietenii care au deja masina ca este foarte util la drumuri mai lungi)
La cautarile mele pe Autovit majoritatea rezultatelor au fost Renault Megane 2 berlina de prin 2008 , laguna de prin 2006-2007 ,ceea ce m-a facut sa caut informatii despre motoarele de pe megane 2 respectiv 1,5 dci , despre care am aflat ca este destul de ok ,dar unii spun ca piesele de renault sunt destul de scumpe ,acum nustiu ... ceva sfaturi ce model sa caut sau idei ,sfaturi de achizitie ....
Vreau ca masina sa fie fiabila ,sa aiba un consum mai scazut , nu ma intereseaza sa aiba cai multi...

This post has been edited by stapanul01: Aug 8 2016, 12:06 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
stapanul01
post Aug 11 2016, 10:00 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 7-August 16
Member No.: 148.589



QUOTE (RUE @ Aug 10 2016, 06:22 AM) *
magane din 2007 e deja batranesc si e la varsta la care incepe sa ceara bani.
Si propietarii le vand cam cand masina necesita investitii dar mai merge inca.
Iti recomand Mazda 3 benzina sau diesel motoarele de 1.6

M-am uitat pe autovit si in 5000 euro nu am gasit decat modele din maxim 2006 care erau aduse din germania ''fara probleme nu necesita investititii km reali'' ,fara carte service sau carte scrisa cu acelasi pix si aceiasi stampila)

M-am mai gandit si renunt la boala cu manivela , poate sa aiba si daia , masina sa fie buna ,,,si se poate conduce si fara pilot automat comenzi pe volan etc, ..si aer conditionat au toate,,,deci pretentii de dotari nu pot spune ca am , masina sa fie buna ca motor si fiabila sa nu bag in ea inca odata cat am dat dupa ce o cumpar.
Pret maxim 5000 euro , mai mult nu cred ca se merita pt o masina pe care o tin maxim 5 ani ,si mai ales fiind prima masina pe care o sa ma invat.

This post has been edited by stapanul01: Aug 11 2016, 10:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:01 AM