IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Sfat achizitie masina SH

This topic is about Sfat achizitie masina SH, the author, catalin.d, wrote about: Salut, am nevoi de un sfat pentru achizitie masina in bugetul de 4500 eur (5000 eur daca chiar se merita ceva). Masina ar fii folosita 80% urban (apro ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Sfat achizitie masina SH, Buget ~4500 eur
catalin.d
post Aug 5 2016, 11:34 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-August 16
Member No.: 148.575



Salut, am nevoi de un sfat pentru achizitie masina in bugetul de 4500 eur (5000 eur daca chiar se merita ceva).

Masina ar fii folosita 80% urban (aprox 9000 km/an).
Sa fie incapatoare, pentru 4 persoane (de preferat sedan) , cat de cat fiabila (sa nu arunc cu banii in ea dupa 6 luni) .
Multi mi-au recomandat Megane 2 1.5 dci de 105. Imi place cum arata, mai mult la interior, pare spatioasa si comfortabila, consum mic, ai de unde alege de pe site-urile de vanzare. Dar am citit cum ca piesele ar costa mult (dar nu specifica cat de scump, nu m-ar deranja ~15% peste "piesele ieftine" ), si cum ca partea electrica nu e prea stralucita.

PS: am 23 ani si am condus doar Logan MCV (aprox 1 an in afara) , teoretic asta ar fii prima masina pentru oras. As da orice sa iau un MX-5 (imi place la nebunie smile.gif ) dar din pacate imi trebuie ceva cu cel putin 4 locuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Aug 5 2016, 05:20 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Diesel sau benzina?

Daca vreo benzina, atunci exista ceva numa bun pt banii si asteptarile tale de fiabilitate.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin.d
post Aug 5 2016, 11:28 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-August 16
Member No.: 148.575



QUOTE (DORU @ Aug 5 2016, 04:20 PM) *
Diesel sau benzina?

Daca vreo benzina, atunci exista ceva numa bun pt banii si asteptarile tale de fiabilitate.


Nu conteaza, atat cat benzina nu are consum prea mare (~9 L %).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin.d
post Aug 10 2016, 09:47 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-August 16
Member No.: 148.575



Am mai cautat si am dat de Mazda 3 1.6 benzina hatchback/berlina din ~2004, si sunt sub 4000 eur (mi s-e pare cam suspect, dar preturile pe site-ul german sunt in jur de 2000 eur). Si nu am gasit sa fie probleme cu acest model/motor (doar de rugina).

Este acest model ok? M-ar interesa de ce sunt asa de ieftine. Opinia mea este ca la performante si calitate par sa se apropie de golf 5, dar g5 este mai scump.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 11 2016, 10:25 AM
Post #5


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



La noi preturile sunt mai aberante datorita taxei timbru.
Eu am vazut anul trecut online mazda 3 1.6d cu 1990 euro pe mobile.de.
Problema la japoneze nu ar fi motorul ci doar insonorizarea, anumite piese ajung mai greu si ... nu stiu si altele...


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:49 AM