IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Intrebari legate de o firma de inchirieri auto

This topic is about Intrebari legate de o firma de inchirieri auto, the author, matinas, wrote about: Va salut si bine v-am gasit, Impreuna cu un asociat, m am gandit sa fac o firma de inchirieri auto. Detinem mai multe masini fiecare, am vorbit cu div ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari legate de o firma de inchirieri auto
matinas
post Feb 12 2016, 02:40 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 12-February 16
From: bucuresti
Member No.: 147.779



Va salut si bine v-am gasit,

Impreuna cu un asociat, m am gandit sa fac o firma de inchirieri auto. Detinem mai multe masini fiecare, am vorbit cu diverse persoane si am tot cerut sfaturi in stanga si in dreapta. Ma gandeam sa intram pe piata din Bucuresti, cu toate ca sunt foarte multe firme, si pretul de inchiriere auto e cel mai mare.

Ma intereseaza daca cineva de aici detine o astfel de firma, daca exista unele "ponturi", sau informatii utile greu de gasit si aflat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matinas
post Feb 15 2016, 03:29 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 12-February 16
From: bucuresti
Member No.: 147.779



...Am postat si pe alte forumuri, dar raspunsurile nu au fost foarte favorabile sau au fost destul de vagi. Am cautat pe internet iar cele mai mari preturi pentru inchirierile auto din tara, sunt in Bucuresti. Chiar si cele mai mici preturi de rent a car Bucuresti sunt destul de ridicate, motiv pt care vom alege aceasta piata.
Din unele discutii, multi au spus ca aduc masini din Germania si incearca sa le vanda la un pret bun. Dar ca sa nu stea cu ele in parcare le inchiriaza. Astfel scot un profit bunicel, dar nici nu risca sa se strica, ele fiind date spre vanzare.

E oare aceasta o idee buna in toata aceasta afacere de inchirieri auto?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paraschivrazvan2...
post Apr 11 2016, 11:20 PM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 84
Joined: 2-March 16
Member No.: 147.865



Piata serviciilor de rent a car Bucuresti este saturata, exista peste 300 de astfel de companii, concurenta este enorma in mediul online. Informatii exacte nu cred ca iti va oferii nimeni, ar fi culmea ca acum concurenta sa te sfatuiasca ce pasi trebuie sa urmezi. Poti sa gasesti cateva informatii utile despre rent a car pe http://www.rent-a-car-otopeni.ro la sectiunea blog.

This post has been edited by paraschivrazvan25: Apr 11 2016, 11:21 PM


--------------------
FARA RECLAMA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionescuflorin
post Jun 23 2016, 08:30 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 18-January 15
Member No.: 145.674



Intr-adevar foarte multe persoane din tara noastra au inceput sa colaboreze cu aceste companii de inchirieri auto. Acest lucru este pe undeva normal, deoarece oricand avem nevoie de o masina eficienta si sigura prin care sa calatorim intre diferite locatii. In plus, aceste companii ne pot aduce masinile in locatia dorita de noi, ceea ce inseamna ca nu va mai trebui sa ne deplasam utilizand alte mijloace. Am vazut ca foarte apreciati in acest domeniu sunt cei de la http://www.rentacar-topcars.ro/, iar serviciile pe care le ofera au calitatea dorita. Datele lor de contact sunt:
RENTACAR-TOPCARS
SOS PIPERA NR 26 SECTOR 1 BUCURESTI
0724. 90. 5000
021. 232. 52. 66
office@rentacar-topcars.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paraschivrazvan2...
post Nov 1 2016, 08:45 PM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 84
Joined: 2-March 16
Member No.: 147.865



QUOTE (ionescuflorin @ Jun 23 2016, 06:30 AM) *
Intr-adevar foarte multe persoane din tara noastra au inceput sa colaboreze cu aceste companii de inchirieri auto. Acest lucru este pe undeva normal, deoarece oricand avem nevoie de o masina eficienta si sigura prin care sa calatorim intre diferite locatii. In plus, aceste companii ne pot aduce masinile in locatia dorita de noi, ceea ce inseamna ca nu va mai trebui sa ne deplasam utilizand alte mijloace. Am vazut ca foarte apreciati in acest domeniu sunt cei de la http://www.rentacar-topcars.ro/, iar serviciile pe care le ofera au calitatea dorita. Datele lor de contact sunt:
RENTACAR-TOPCARS
SOS PIPERA NR 26 SECTOR 1 BUCURESTI
0724. 90. 5000
021. 232. 52. 66
office@rentacar-topcars.ro




Trebuie sa recunoastem ca cei de la Top car sunt o companie de inchirieri auto cu oferte speciale si preturi accesibile. Din cate stiu dispun si de o flota generoasa de automobile de lux. Am comparat preturile practicate de ei si de alte companii de inchirieri auto Bucuresti si pot spune ca se afla pe segmentul low cost.


--------------------
FARA RECLAMA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mfilip31
post Dec 10 2017, 11:02 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 10-December 17
Member No.: 150.214



Buna seara, ma intereseaza sa inchiriez o masina acum de sarbatori cand voi reveni in tara.
Locuiesc in Craiova dar voi ateriza pe aeroportul din Bucuresti, din ce am citit se plateste o garantie destul de mare si doar cu cardul. O garantie de ~800euro mi se pare exagerata si nu as vrea sa imi petrec sarbatorile stresata de un posibil incident.

Ce alte optiuni am sa inchiriez o masina dar fara a plati cu cardul un astfel de depozit?
Am cautat pe google si am gasit pareri diverse legate de multe servicii de inchiriere, http://blackcab.ro/ nu exista in craiova dar in Bucuresti au punct de lucru si deci as putea sa o ridic si sa o predau acolo. In craiova am gasit cele mai mici preturi la https://www.telcar.ro/ si https://www.rentok.ro/ doar ca nu stiu daca se poate achita fara card si nu am gasit impresii pe niciun forum despre ei, astept sfaturi de la cei care au mai inchiriat dar fara card de credit

multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paraschivrazvan2...
post Dec 11 2017, 03:59 PM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 84
Joined: 2-March 16
Member No.: 147.865



QUOTE (mfilip31 @ Dec 10 2017, 09:02 PM) *
Buna seara, ma intereseaza sa inchiriez o masina acum de sarbatori cand voi reveni in tara.
Locuiesc in Craiova dar voi ateriza pe aeroportul din Bucuresti, din ce am citit se plateste o garantie destul de mare si doar cu cardul. O garantie de ~800euro mi se pare exagerata si nu as vrea sa imi petrec sarbatorile stresata de un posibil incident.

Ce alte optiuni am sa inchiriez o masina dar fara a plati cu cardul un astfel de depozit?
Am cautat pe google si am gasit pareri diverse legate de multe servicii de inchiriere, http://blackcab.ro/ nu exista in craiova dar in Bucuresti au punct de lucru si deci as putea sa o ridic si sa o predau acolo. In craiova am gasit cele mai mici preturi la https://www.telcar.ro/ si https://www.rentok.ro/ doar ca nu stiu daca se poate achita fara card si nu am gasit impresii pe niciun forum despre ei, astept sfaturi de la cei care au mai inchiriat dar fara card de credit

multumesc!



Ai putea sa mai cauti si alte companii de rent a car Bucuresti, exista cateva care au garantia doar 100 de euro in situatia celor economice. De exemplu www.rent-a-car-otopeni.ro
Cauta mai atent pe net si vei gasii oferte destul de bune.


--------------------
FARA RECLAMA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelaa12
post Feb 12 2018, 02:46 PM
Post #8


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 17
Joined: 18-April 17
From: iasi
Member No.: 149.573



Ce e drept, sunt cateva optiuni de firme de rent in Romania a caror servicii chiar sunt ok. Eu una, am inchiriat in Iasi, un VW polo automat NOU, de la autoboca. Preturile chiar au fost ok si am fost foarte multumita de serviciile oferite. Recomand!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paraschivrazvan2...
post Feb 14 2018, 10:01 PM
Post #9


sofer
***

Group: Membri
Posts: 84
Joined: 2-March 16
Member No.: 147.865



QUOTE (matinas @ Feb 12 2016, 12:40 AM) *
Va salut si bine v-am gasit,

Impreuna cu un asociat, m am gandit sa fac o firma de inchirieri auto. Detinem mai multe masini fiecare, am vorbit cu diverse persoane si am tot cerut sfaturi in stanga si in dreapta. Ma gandeam sa intram pe piata din Bucuresti, cu toate ca sunt foarte multe firme, si pretul de inchiriere auto e cel mai mare.

Ma intereseaza daca cineva de aici detine o astfel de firma, daca exista unele "ponturi", sau informatii utile greu de gasit si aflat.




Nu numai ca firmele de rent a car Bucuresti sunt foarte multe, insa vei gasi si o concurenta acerba in acest domeniu. Cum te-ai gandit ca o sa faci publicitate? De unde o sa iti vina clientii? Sunt intrebari la care trebuie sa gasesti raspunsul. Piata masinilor de inchiriat din Bucuresti este una competitiva in orice localitate, asa ca nu iti pot ura decat noroc, informatii nu cred ca vei obtine de la reprezentantii firmelor.


--------------------
FARA RECLAMA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelaa12
post Feb 15 2018, 03:38 PM
Post #10


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 17
Joined: 18-April 17
From: iasi
Member No.: 149.573



De ce sa nu se incerce un fel de colaborare cu o firma de rent deja existenta? Printr-o forma de leasing operational, iti poti face propria flota, si se pot negocia anumite comisioane. In plus, nu strica nici asocierea cu un brand deja cunoscut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MariusTitulescu
post Jan 28 2019, 02:50 PM
Post #11


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 25-February 16
Member No.: 147.844



QUOTE (mihaelaa12 @ Feb 15 2018, 01:38 PM) *
De ce sa nu se incerce un fel de colaborare cu o firma de rent deja existenta? Printr-o forma de leasing operational, iti poti face propria flota, si se pot negocia anumite comisioane. In plus, nu strica nici asocierea cu un brand deja cunoscut!

Ar fi o varianta viabila, dar oare nu este dificila asocierea dpdv legal si financiar?
________________________________________________________________
Marius de la TPSoft
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:25 PM