IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

servodirectie fiat punto 1.2b 16v

This topic is about servodirectie fiat punto 1.2b 16v, the author, iepurache2004, wrote about: Buna ziua,am urmarit cu interes toate postarile,toate sunt de mare folos,acum daca aveti posibilitatea sa ma ajutati cu o solutie sau un sfat va sunt ... To read more just scroll down

> servodirectie fiat punto 1.2b 16v, servo se decupleaza
iepurache2004
post Nov 30 2012, 01:40 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 30-November 12
Member No.: 140.222



Buna ziua,am urmarit cu interes toate postarile,toate sunt de mare folos,acum daca aveti posibilitatea sa ma ajutati cu o solutie sau un sfat va sunt f recunoscator.Am un punto 1.2 b 16v/2001 care mi-a mancat sufletul din cauza servo directiei,numai volanase rosii vad in fata ochilor si ma reprofilez pe condus camioane.Deci cum dau stanga/dreapta,chiar pe loc, servo e..pa,apare volanul.Din ce am citit pe net,din problemele intalnite de altii,am inceput si eu sa verific ba motorasul(verificat mufe,lipituri,relee,testat daca cupleaza..e bun),ba calculatorul..etc.
Am facut toata permutarile, alt motoras,alt calculator,amandoua schimbate..la fel ..volane-volane..La o diagnoza mi-a zis ca nu vede directia #-o/> ,la altu ca apare o eroare la motoras
pentru ca l-am scos de acolo,in fine la ultimul mi-a aparut eroare la motoras si la senzorul de torsiune,ok, a scos eroarea de la motoras si a ramas ce de la senzor(asta mai ramasese de schimbat).Cum nu se gaseste separat,am luat o coloana de directie cu totul,mai putin motorasul si calculatorul(se vanduse).Aia e!Acu vreau sa schimb eu nebunia aia de coloana.As dori daca se poate sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat(eventual foto,unde gasesc?),daca sunt impedimente sau pot aparea probleme pentru ca coloana de directie e alta si motorasul si calculatorul sunt ale mele? Nu am gasit nimic pe net despre senzor torsiune si demontare/montare coloana directie>
Cu multumiri anticipate pentru intelegere si rabdare [-O</>

E-mail: iepurache2004@yahoo.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies (1 - 1)
ioioioio
post Mar 4 2013, 04:49 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 22-February 13
Member No.: 140.990



Daca esti din Bucuresti sau imprejurimi fa o programare la *******. Nu cred sa existe problema care sa nu poata fi rezolvata de cei de acolo. Au mecanici care stau cu zecile de ani pe la ei ( eu cunosc un mecanic si un vopsitor acolo si sunt de peste 7 ani la acelasi service ) Oamenii sunt scoliti si se pricep bine de tot. Eu am fost cu tot felul de probleme de la bujii la refacut de cutie de viteze si nu am reusit sa ii pun in incurcatura. Mergi si fa-ti o programare si pe urma posteaza aici ca ti-ai rezolvat problema.

This post has been edited by Seri: Mar 5 2013, 10:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:38 PM