IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Acte schimbare talon

This topic is about Acte schimbare talon, the author, marinmda, wrote about: Buna, Am reusit sa termin cu bine leasing-ul la masina. Am luat talonul stampilat, cartea masinii, am fost si la impozit sa o trec pe numele meu (de u ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Acte schimbare talon, Actele necesare pentru schimbarea de talon dupa leasing
marinmda
post Mar 22 2012, 05:24 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 22-March 12
Member No.: 137.596



Buna,

Am reusit sa termin cu bine leasing-ul la masina. Am luat talonul stampilat, cartea masinii, am fost si la impozit sa o trec pe numele meu (de unde am primit o alta foaie stampilata).

Intrebarea mea este, pentru a chimba talonul pe numele meu, de ce acte am nevoie la politie? Sunt suficiente cele de mai sus, sau este nevoie de ceva suplimentar?

Placutele de inmatriculare le pastrez, sau nu? (de la leasing nu mi-au spus nimic).

Intreb deoarece nu am gasit nici-unde aceste informatii pe net si nu am timp sa fac un drum degeaba pana in Pipera pentru a culege informatii.

Multumesc pentru orice informatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariustom
post Mar 22 2012, 07:31 PM
Post #2


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171



http://www.drpciv.ro/info-portal/searchPub...?resetForm=true
Click pe "Inmatriculari"

Baftă thumbsup.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marinmda
post Mar 23 2012, 08:14 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 22-March 12
Member No.: 137.596



Am trimis mail si la inmatriculari.bucuresti@mai.gov.ro. Postez mai jos raspunsul, poate e util si alcuiva:

1. Cererea solicitantului; Cerere înmatriculare (Persoană Fizică) (99.48 kB) sau Cerere înmatriculare (Persoană Juridică) (64.66 kB)
2. Fișa de înmatriculare, semnată de fostul și noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent); Fișă înmatriculare (348.69 kB)
3. Cartea de identitate a vehiculului, în original și copie;
4. Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original și copie;
5. Actul de identitate al solicitantului, în original și copie;
6. Dovada efectuării inspecției tehnice periodice, în termen de valabilitate;
7. Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate;
8. Dovada plății taxei de înmatriculare de 52 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mică sau egală cu 3500 kg sau de 125 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mare de 3500 kg;
9. Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
10. Plăcuțele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul propietar are domiciliul/sediul pe raza altui județ;
11. Dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la CEC sau BCR);
12. Dovada plății contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare (dacă acestea nu se păstrează de fostul proprietar) în valoare de 40 lei pentru număr la rând respectiv 85 lei pentru număr preferențial, sume achitate la ghișeul de depunere documente;
13. Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român. Daca ati fost utilizatorul vehiculului respectiv, nu trebuie sa prezentati acest document;
14. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea și sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerțului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegație (137.67 kB)
15. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
Pentru informatii suplimentare referitoare la inmatricularea/transcrierea vehiculelor rutiere, puteti accesa site-ul institutiei noastre www.prefecturabucuresti.ro, sectiunea permise si inmatriculari auto, informatii despre inmatriculari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
velicacristian
post Jan 15 2016, 01:37 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 15-January 16
Member No.: 147.607



sau mai simplu, poti apela la o firma de acte auto si nu mai stai la cozile interminabile de la toate insitutiile statului! pe mine, m-au ajutat astia http://www.acte-inmatriculare.ro/ . poti cere o estimare de pret ceva..

This post has been edited by velicacristian: Jan 15 2016, 01:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:45 PM