IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Leasing Operational / Financiar

This topic is about Leasing Operational / Financiar, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Leasing Operational / Financiar
sergiutruta
post Oct 26 2004, 03:39 PM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 253
Joined: 19-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.618



Salut! asta este primul meu post so bear with me tongue.gif

Vreau sa-mi iau o masinuta si am oscilat intre destul de multe modele. Oricum, m-am oprit la Corolla HB 1.4, etc. Problema care nu o inteleg si in care vreau sa ma ajutati daca se poate este urmatoarea. M-am uitat pe site la Toyota Autoshop si am vazut ca la sistemul de leasing exista doua tipuri de leasing: Operational si Financiar. La Financiar este scrisa o valoare reziduala de 20% pe cand la cel Operational nu este scrisa nici o valoare reziduala. Eu nu inteleg care este cel mai avantajos sistem de leasing dintre astea doua. Eventual, daca stiti de alti dealeri care au oferte avantajoase va rog sa-mi dati si mie un link.
Pe acelasi site, daca dau sa calculeze ratele in functie de sa zicem un avans de 50%, imi arata atat la Leasing-ul Operational cat si la cel Financiar o valoare reziduala de 2370 (fara TVA).
Hehe...idea este ca nu cunosc aproape deloc domeniul asta de leasing, si de asta va rog sa-mi dati orice informatii cunoasteti. De exemplu, ma intereseaza daca in rata de leasing intra si asigurarea masinii, daca asta depinde de tipul de leasing, etc.
Merci mult :cheers:


am editat titlul deoarece este un subiect care intereseaza pe multi
krysty
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:14 AM