IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Pot expira acte , aparea probleme daca...

This topic is about Pot expira acte , aparea probleme daca..., the author, Rorschach, wrote about: Buna seara. Sunt la primul meu post pe acest forum /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> Voi detalia aici ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Pot expira acte , aparea probleme daca...
Rorschach
post Apr 11 2010, 09:51 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 11-April 10
Member No.: 125.174



Buna seara. Sunt la primul meu post pe acest forum smile.gif

Voi detalia aici tot ce am in cap si orice sugetie , explicatie este binevenita.

Vreau sa cumpar o masina second-hand din strainatate ( cel mai probabil Germania).
O cumpar , trec prin toate formalitatiile etc , o aduc in tara.
Insa nu vreau sa o inmatriculez pe loc , ci dupa mult timp ( 6 luni - 1 an de exemplu)
Astfel intrebare mea este : (mai) pot face acest lucru? adica pot expira anumite documente ,acte ? risc anumite amenzi,penalitati sau orice altceva ce ar putea aparea sa ma impiedice ?

Asa si acum motivele , explicatiile mele:
Masina in discutie are mai mult valoare sentimentala.
Este un model mai rar prin Romania , astfel posibilitatea de recarosare este minima (desi nu o exclud).
Nu are cine stie valoare de achizitie enorma , cam cat un Logan insa trebuie reconditionata (in special motorul) , operatiune pe care vreu sa o fac in timp , de placere , am masina momentan deci nu e graba.
Vreau sa o iau , o restaurez incet incet si cand vine momentul sa o inmatriculez de aceea intreb ca nu vreau sa am surprize.
Ba mai mult , fiind destul de veche (produsa intre 1988-1995 - la RAR nu am nici o sansa cu Euro 1 sau 2 .. deci este non-euro ca m-am interesat ) va fi nevoie chiar de judecata (asta daca nu voi avea noroc cu recarosarea) ca are o cilindree considerabila (~4 L ) iar taxa nu cred ca vreti sa aflati cifra.
Tin sa precizez ca pt mine merita efortul si ma intereseaza specific faza cu actele, orice altceva care m-ar impiedica sa o inamatriculez (fie prin recarosare , fie prin judecata)

Va multumesc de rabdare si cum ziceam orice sfat , explicatie , link pt citit,documentare etc este de mare ajutor.
O seara buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Apr 11 2010, 09:54 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



QUOTE (Rorschach @ Apr 11 2010, 08:51 PM) *
Buna seara. Sunt la primul meu post pe acest forum smile.gif
Voi detalia aici tot ce am in cap si orice sugetie , explicatie este binevenita.


Salut. Iti sugerez sa-i cauti pe cei din cluburileposesorilor de masini de epoca. Eu cred ca au cam toate raspunsurile pt problema ta, pentru ca , intr-un fel sau altul, s-au aflat in aceeasi situatie.

Bafta


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Apr 11 2010, 10:14 PM
Post #3


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Parca pentru a fi incadrata ca masina de epoca trebuie ca modelul sa nu mai fie in productie de 30 ani. Uite aici legislatia. Interesanta pasiune, iti doresc succes in ceea ce vrei sa intreprinzi. thumbsup.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rorschach
post Apr 11 2010, 10:53 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 11-April 10
Member No.: 125.174



Multumesc de raspunsuri.

Da era bine daca o puteam incadra ca model de epoca , eram scapat de multe , mai trebie sa treaca cateva decenii smile.gif

Am mai trimis mail-uri la diverse site-uri unde se explica metodologie ; inca mai astept raspuns(uri).

O sa incerc si la retromobil , cine stie.

Multumesc din nou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rorschach
post Apr 12 2010, 03:28 PM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 11-April 10
Member No.: 125.174



Am primit raspuns de la retromobil .. cica sa incerc sa iau legatura cu un 'operator vamal'.. hm .. o incercam si pe aceasta smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:10 PM