IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

DACA DORITI SFATURI pentru achizitionarea unui autoturism !

This topic is about DACA DORITI SFATURI pentru achizitionarea unui autoturism !, the author, f1anatic, wrote about: Draga membrule sau vizitatorule, Daca doresti sfaturi pe forum pentru achizitionarea unui nou autoturism, te rugam sa urmezi citiva pasi simpli. 1) Fo ... To read more just scroll down

 
Closed TopicStart new topic
> DACA DORITI SFATURI pentru achizitionarea unui autoturism !, CITESTE AICI INAINTE DE A DESCHIDE O NOUA RUBRICA !
f1anatic
post Dec 29 2008, 03:55 AM
Post #1


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



Draga membrule sau vizitatorule,

Daca doresti sfaturi pe forum pentru achizitionarea unui nou autoturism, te rugam sa urmezi citiva pasi simpli.

1) Foloseste functia de cautare. Poate nu iti va veni sa crezi, dar gusturile si cerintele tale in materie de masini nu sint unice. Sint foarte mari sanse sa gasesti ceea ce cauti: foarte posibil ca cineva, cindva sa fi intrebat despre aceleasi 10 marci de masini pe care le ai in vedere.

2) Ca sfat, foloseste cautarea AVANSATA si cauta pe forumul Masini.ro respectiv la Versus si/sau pe forumul dedicat marcii si modelului de care esti interesat.

3) Daca gasesti o rubrica adecvata, te rugam sa continui discutia acolo.

4) Totusi, daca ai anumite cerinte si consideri necesar sa dechizi o noua rubrica, te rugam sa fii cit mai exact in priviinta cerintelor. Un minim de informatii ar trebui sa includa:
- Masina Noua sau Second Hand
- Bugetul disponibil
- Motorizarea dorita (nr. de cilindri, benzina sau motorina, consum mic sau nu conteaza, etc)
- Dotari speciale (clima, airbag-uri, navigatie, etc)
- Considerente speciale: 7 copii mici sau 4 ciini (necesita spatiu); cabana pe virful muntelui (necesita AWD); putere si viteza (pt cursele ilegale - si iti promit ca vom alerta autoritatile imediat); modificari pt. persoane cu handicap; garantie pe viata; cost de asigurare redus; etc.
- Citeva modele de masini care iti plac si de la carese poate pleca cu o discutie constructiva.


5) Te rugam sa faci titlul cit mai succint dar si si cit mai informativ in acelasi timp.

6) Membrii Masini.Ro care vor contribui cu un sfat sau o sugestie nu vor putea fi considerati responsabili pt decizia ta care in final trebuie sa includa un test drive si o inspectie temeinica a automobilului.

Exemple ...si Bune ...si Rele

QUOTE
Salutare tuturor,

Fiind primul meu topic pe forum, sper ca voi gasi intelegere daca acest subiect a mai fost discutat (eu unul nu am gasit). Va cer ajutorul in lauarea unei decizii destul de importante pt mine. Pe scurt, povestea mea, se rezuma la: acum cateva zile am devenit mandrul posesor al unui permis de conducere (cool.gif si ca urmare vreau sa cumapr si o masina. Cum experienta mea in domeniul auto tinde (mai exact, este) catre zero, am cerut sfatul colegilor, prietenilor, etc. Daca inainte sa discut cu ei eram destul de debusolat, acum sunt zapacit de-abinelea: cumpara-ti masina noua, ba nu, nu-ti lua masina noua (ca incepator); sa fie diesel, ba nu e mai bine pe motorina; sa nu fie frantuzeasca, ba sunt bune si masinile frantuzesti. E un haos total in capul meu.De aceea va rog sa ma ajutati sa iau o decizie cat mai buna, tinand cont, daca se poate, de urmatoarele: siguranta la bordul masinii (momentan suntem 2 persoane dar in cateva luni vom fi 3 in familie); sa nu depaseasca suma de 14.000 euro; costuri de exploatare si intretinere cat mai mici. Masina va fi folosita pt deplasari diverse deplasari prin bucuresti (si sper eu, doar ocazionale la servici), concedii, etc. In speranta ca nu v-am ametit prea tare, astept si tot odata va multumesc pt raspunsurile voastre.


sau

QUOTE
Bunaseara,
Vreau sa achizitionez o masina noua din clasa mica(in jur de 8000E).Masina o sa fie in special pentru naveta(25km zilnic).Nu are importanta volumul portbagajului(ma intereseaza mai mult consumul).Am vazut promotiile de la Chevrolet Aveo(5 usi), Fiat Punto Classic, Ford Fiesta. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc si numai bine!


respectiv

QUOTE
salut
as dorii si eu sa aflu concret ce s.u.v as putea sa imi achizitionez cu 23 000 de euro din 06 in coace!!?sau ce s.u.v-uri:D


sau

QUOTE
Daca ati avea disponibili 10 000 euro, ce masina ati cumpara ?
Sa discutam despre preferintele fiecaruia, in situatia de a achizitiona un autoturism cu aceasta suma. Ce masina ati cumpara? Noua, scound, diesel, benzina,berlina, breack, etc. ?
Multumesc !



Va multumim.

This post has been edited by f1anatic: Dec 29 2008, 03:57 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:53 PM