IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Intrebare. achizitie OT

This topic is about Intrebare. achizitie OT, the author, horhe2, wrote about: Salut, Am si eu rugaminte la voi, daca binevoiti sa ma ajutati, as dori sa i-mi cumpar o masina si mam oprit asupra unei Skoda OT cu motor de 1.6, acu ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare. achizitie OT
horhe2
post Oct 5 2008, 11:35 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 5-October 08
Member No.: 118.137



Salut, Am si eu rugaminte la voi, daca binevoiti sa ma ajutati, as dori sa i-mi cumpar o masina si mam oprit asupra unei Skoda OT cu motor de 1.6, acum cea mai mare problema a mea este cutia de viteze, citind pe mai multe forumuri, am inteles ca la modelele de la tour sunt ceva probleme cu cutia de viteze, si as vrea sa stiu daca este ceva general si asa ceva se gaseste la toate masinile, sau astea doar sunt cateva gazuri, ca din discutiile celorlalti, pe mine unu raspunsurile ciar nu mau multumit, si daca acest lucru se poate remedia si cum, mam gandit si pentru un O2 dar, deja depaseste bugetu alocat pentru masina cu vreo 2000 eur ( cu aceeasi motorizare), fata de OT si chiar nu am de unde sa mai scot aceasta diferenta .
Am fost la reprezentantele la toate marcile de masini posibile, am facut test drive, cu majoritatea, in afara de OT care din cate am inteles nu este decat cu motoru de 1.9 diesel.
In momentu de fata stau in dubii daca sa aleg intre Scoda (cu toate ca pe majoritatea forumurilo, am vazut o gramada de probleme care apar la aceste masini) si un Ford Focus dar acesta cu motoru de 1.4.
Eu am carnet de 6 ani, fara incidente, am condus o dacie 1310, vreo 60.000 Km, timp de 4 ani, iar acum am un logan de 2 ani cu 20.000Km. As vrea sa schimb loganu, deoarece nu ma multumit in anumite privinte, cand ai nevoie sa te ajute la o depasire, nu o face, si cand nu, fuge de rupe.
Daca ma poate ajuta cineva care are o Skoda Octavia Tour cu motor de 1.6, sa i-mi zica daca a intampinat aceasta problema si ce fel de probleme apar pe parcurs
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hoinar
post Oct 5 2008, 11:43 PM
Post #2


membru vesel
******

Group: Membri
Posts: 1.829
Joined: 7-January 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 96.184



Focusul de 1.4 e la fel de lent ca Loganul de 1.4....deci nu e o imbunatatire fara de Loganul tau de acum...
Legat de Skoda...eu n-am decat un cuvant de zis: DORULEEE, hai de ajuta omul!
(Doru fiind omul care iti poate zice mai multe).


--------------------
Hauris
Membru al grupului "Noua ne place avatarul lui Mariustom!"
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 21 2009, 10:57 PM) *
Pe de alta parte, sunt convins ca oamenii sunt mai dobitoci decat furnicile de cate ori sunt in trafic. Traficul e situatia in care oamenii sunt mai primitivi, previzibili si mai simpli decat oile sau albinele care au un creier cat o gamalie.D Si cu toate astea se considera niste toti niste soferi de geniu ... :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Oct 6 2008, 12:23 AM
Post #3


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Gata Hoinar, gata, a venit Doru sa raspunda ! banana.gif

Horhe2, nu voi scrie un roman aici, deci voi fi concis si clar: NU alege Octavia Tour 1.6MPI. De aceeasi bani poti face achizitia unei Fabia Combi 1.4 MPI 86CP sau 1.6MPI 105CP, respectiv Octavia Trend 1.4MPI. Toate ar fi o solutie mai buna...Ma poti crede pe cuvant (da, ai citit bine despre CV de la Tour 1.4MPI si 1.6MPI). Daca doresti ajutor la configurare si nu numai, da-mi de stire.

Sa auzim de bine !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihailas
post Oct 20 2008, 08:36 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 20-October 08
Member No.: 118.323



QUOTE (DORU @ Oct 5 2008, 10:23 PM) *
Gata Hoinar, gata, a venit Doru sa raspunda ! banana.gif

Horhe2, nu voi scrie un roman aici, deci voi fi concis si clar: NU alege Octavia Tour 1.6MPI. De aceeasi bani poti face achizitia unei Fabia Combi 1.4 MPI 86CP sau 1.6MPI 105CP, respectiv Octavia Trend 1.4MPI. Toate ar fi o solutie mai buna...Ma poti crede pe cuvant (da, ai citit bine despre CV de la Tour 1.4MPI si 1.6MPI). Daca doresti ajutor la configurare si nu numai, da-mi de stire.

Sa auzim de bine !


am postat un topic, am vazut tarziu ca mai au si altii problema cu cutia de viteze...
poti sa imi dai lamuriri
asta e eu am cumparat octavia tour cu motor de 1.6 benzina... poate daca citeam inainte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Nov 1 2008, 04:20 AM
Post #5


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Am raspuns si pe topicul tau. Nu este o problema grava, dar exista si trebuie sa soliciti remedierea ei in garantie !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viet09
post Mar 11 2009, 10:15 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-March 09
From: Tulcea
Member No.: 119.486



QUOTE (DORU @ Oct 6 2008, 12:23 AM) *
Gata Hoinar, gata, a venit Doru sa raspunda ! banana.gif

Horhe2, nu voi scrie un roman aici, deci voi fi concis si clar: NU alege Octavia Tour 1.6MPI. De aceeasi bani poti face achizitia unei Fabia Combi 1.4 MPI 86CP sau 1.6MPI 105CP, respectiv Octavia Trend 1.4MPI. Toate ar fi o solutie mai buna...Ma poti crede pe cuvant (da, ai citit bine despre CV de la Tour 1.4MPI si 1.6MPI). Daca doresti ajutor la configurare si nu numai, da-mi de stire.

Sa auzim de bine !

Salut tuturor,si mai ales lui DORU.am frunzarit cam toate topicurile de pe forum si am vazut ca cel mai in tema despre SOT e DORU.Rugaminte:Poti fi mai in detail despre acest sfat legat de OT 1.6MPI,deoarece eu vreau sa profit acum de promotiile de primavara la Skoda si sa am masina la care am visat de mult :SKODA,si optiunea mea ,conditionata si de buget ,e pentru acest motor,pe stocuri la dealeri fiind niste echipari decente.
Media de km pe an e in jur de 15000km in trecut si cam la fel in viitor,60%in localitate -nu in Bucuresti.
Multumesc pentru orice recomandare ,sfat la acesta prima infatisare pe acest forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 12 2009, 11:26 AM
Post #7


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Te salut, Viet09 !

Cutia de viteze la OT 1.4 si 1.6 este pe tije si NU pe cabluri precum la 1.8T sau 1.9 TDI. Te intrebi de ce? Pt ca asa au decis marketing-ul si fabricantul, pt un model Tour mai convenabil ca pret final la client. Aceasta cutie necesita reglaje de timonerie si uneori si schimbarea sincroanelor sau a lichidului din cutie. Daca ultimul il poti obtine in garantie, cu restul este muuuult mai greu (cunosc destule cazuri). Eu te pot ajuta cu recomandari in fct de decizia ta, pt ca in final tu alegi. Verifica ca ti-am trimis mesaj privat. Toate bune !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viet09
post Mar 13 2009, 06:52 PM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-March 09
From: Tulcea
Member No.: 119.486



QUOTE (DORU @ Mar 12 2009, 11:26 AM) *
Te salut, Viet09 !

Cutia de viteze la OT 1.4 si 1.6 este pe tije si NU pe cabluri precum la 1.8T sau 1.9 TDI. Te intrebi de ce? Pt ca asa au decis marketing-ul si fabricantul, pt un model Tour mai convenabil ca pret final la client. Aceasta cutie necesita reglaje de timonerie si uneori si schimbarea sincroanelor sau a lichidului din cutie. Daca ultimul il poti obtine in garantie, cu restul este muuuult mai greu (cunosc destule cazuri). Eu te pot ajuta cu recomandari in fct de decizia ta, pt ca in final tu alegi. Verifica ca ti-am trimis mesaj privat. Toate bune !



Mersi DORU,ca de obicei foarte prompt.

Si totusi,merita sa fac compromisul cu cutia de viteze pentru a avea o SKODA OT?Cit de agasant ar fi acest lucru,aceste reglaje trebuiesc facute periodic,sau o interventie la un service profesionist si gata.Problema asta e generala pe toate OT 1.6MPI sau e aleatorie?Parca ma incurajeaza si faptul ca nu sunt pe forum aici sau la SOT Forum multe postari pe aceasta tema.
Am analizat si sfatul cu Octavia trend de 1.4,echipare foarte buna standard ,dar la 1300kg greutate masina cred ca motorul e cam slabut,chiar daca nu sunt un vitezist si am un stil prudent de conducere si sunt familist ,iar Fabia e cam mica
Octavia 2 trend deja ma duce la un pret unde dau (daca as avea acesti bani)dupa reduceri si de Ford Focus 1.6,si de Noul Astra 1.6 etc-alta clasa dar nu sunt de neglijat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Naye
post Mar 13 2009, 07:37 PM
Post #9


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 13-March 09
Member No.: 119.503



QUOTE (Viet09 @ Mar 13 2009, 06:52 PM) *
QUOTE (DORU @ Mar 12 2009, 11:26 AM) *
Te salut, Viet09 !

Cutia de viteze la OT 1.4 si 1.6 este pe tije si NU pe cabluri precum la 1.8T sau 1.9 TDI. Te intrebi de ce? Pt ca asa au decis marketing-ul si fabricantul, pt un model Tour mai convenabil ca pret final la client. Aceasta cutie necesita reglaje de timonerie si uneori si schimbarea sincroanelor sau a lichidului din cutie. Daca ultimul il poti obtine in garantie, cu restul este muuuult mai greu (cunosc destule cazuri). Eu te pot ajuta cu recomandari in fct de decizia ta, pt ca in final tu alegi. Verifica ca ti-am trimis mesaj privat. Toate bune !



Mersi DORU,ca de obicei foarte prompt.

Si totusi,merita sa fac compromisul cu cutia de viteze pentru a avea o SKODA OT?Cit de agasant ar fi acest lucru,aceste reglaje trebuiesc facute periodic,sau o interventie la un service profesionist si gata.Problema asta e generala pe toate OT 1.6MPI sau e aleatorie?Parca ma incurajeaza si faptul ca nu sunt pe forum aici sau la SOT Forum multe postari pe aceasta tema.
Am analizat si sfatul cu Octavia trend de 1.4,echipare foarte buna standard ,dar la 1300kg greutate masina cred ca motorul e cam slabut,chiar daca nu sunt un vitezist si am un stil prudent de conducere si sunt familist ,iar Fabia e cam mica
Octavia 2 trend deja ma duce la un pret unde dau (daca as avea acesti bani)dupa reduceri si de Ford Focus 1.6,si de Noul Astra 1.6 etc-alta clasa dar nu sunt de neglijat

Va salut...
... si va multumesc pentru sfaturile implicite pe care le-am extras din conversatia voastra.
Sunt prins in aceeasi "alerta" intre variabile pe care o exprima Viet09. "Care sunt formele generalitatii acestei disfunctii la SOT 1,6 MPI" ?
Alegeri "clare si distincte"!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 14 2009, 01:57 AM
Post #10


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



QUOTE (Viet09 @ Mar 13 2009, 06:52 PM) *
Mersi DORU,ca de obicei foarte prompt.

Si totusi,merita sa fac compromisul cu cutia de viteze pentru a avea o SKODA OT?Cit de agasant ar fi acest lucru,aceste reglaje trebuiesc facute periodic,sau o interventie la un service profesionist si gata.Problema asta e generala pe toate OT 1.6MPI sau e aleatorie?Parca ma incurajeaza si faptul ca nu sunt pe forum aici sau la SOT Forum multe postari pe aceasta tema.
Am analizat si sfatul cu Octavia trend de 1.4,echipare foarte buna standard ,dar la 1300kg greutate masina cred ca motorul e cam slabut,chiar daca nu sunt un vitezist si am un stil prudent de conducere si sunt familist ,iar Fabia e cam mica


Cu placere !

In 90% din cazuri la OT 1.4 si 1.6 vei intalni aceste probleme de cutie. Nu ai mai gasit in multe locuri aceste chestiuni mentionate pt ca nu toti stiu sau se plang de ea... Pe Skoda Club insa este un topic cu si despre aceasta problema...

O alternativa poate fi Octavia 2 cu 1.4MPI (ce are 16v, spre deosebire de 1.6MPI cu 8v) ce consuma f bine in oras prin comparatie, rescpectiv o Fabia Combi 1.6MPI 16v...motor bun si spatiu mai mare.

Daca nu si nu...atunci macar sa stii ce te asteapta la OT de 1.6 thumbsup.gif

Toate bune !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viet09
post Mar 18 2009, 09:05 PM
Post #11


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-March 09
From: Tulcea
Member No.: 119.486



QUOTE (DORU @ Mar 14 2009, 01:57 AM) *
QUOTE (Viet09 @ Mar 13 2009, 06:52 PM) *
Mersi DORU,ca de obicei foarte prompt.

Si totusi,merita sa fac compromisul cu cutia de viteze pentru a avea o SKODA OT?Cit de agasant ar fi acest lucru,aceste reglaje trebuiesc facute periodic,sau o interventie la un service profesionist si gata.Problema asta e generala pe toate OT 1.6MPI sau e aleatorie?Parca ma incurajeaza si faptul ca nu sunt pe forum aici sau la SOT Forum multe postari pe aceasta tema.
Am analizat si sfatul cu Octavia trend de 1.4,echipare foarte buna standard ,dar la 1300kg greutate masina cred ca motorul e cam slabut,chiar daca nu sunt un vitezist si am un stil prudent de conducere si sunt familist ,iar Fabia e cam mica


Cu placere !

In 90% din cazuri la OT 1.4 si 1.6 vei intalni aceste probleme de cutie. Nu ai mai gasit in multe locuri aceste chestiuni mentionate pt ca nu toti stiu sau se plang de ea... Pe Skoda Club insa este un topic cu si despre aceasta problema...

O alternativa poate fi Octavia 2 cu 1.4MPI (ce are 16v, spre deosebire de 1.6MPI cu 8v) ce consuma f bine in oras prin comparatie, rescpectiv o Fabia Combi 1.6MPI 16v...motor bun si spatiu mai mare.

Daca nu si nu...atunci macar sa stii ce te asteapta la OT de 1.6 thumbsup.gif

Toate bune !

Bine v-am regasit!

Dupa un week-end prelungit am revenit.Am gasit si acel topic pe Skoda Club,concluzia trasa e ca e o problema care la unii nu se manifesta ,la altii s-a rezolvat sau imbunatatit dupa reglaje in service la timonerie,iar la altii problema e fara leac in ciuda vizitelor dese la service-uri diferite si nu le ramine decit sa traiasca cu ea asa sau sa vinda masina daca e de nesuportat,Cum eu sunt un tip optimist si cred ca la ultimele loturi produse lucrurile stau mai bine (daca Skoda cunoaste problema,la renumele brandului in ce priveste fiabilitatea,cred ca au o sulutie de remediere!)si ca am sanse sa fiu in cei 10% fara probleme am decis sa dau avansul pentru o SOT 1.6 MPI!
Sper sa fie cel mai bun raport calitate -pret la acest pret
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 19 2009, 12:19 AM
Post #12


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Iti doresc multa bafta !

Daca ai nevoie de o consiliere sau poate si mai mult de-atat, ma ofer sa te secondez la comandarea masinii ! smile.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viet09
post Mar 19 2009, 05:15 PM
Post #13


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-March 09
From: Tulcea
Member No.: 119.486



QUOTE (DORU @ Mar 19 2009, 12:19 AM) *
Iti doresc multa bafta !


Mersi Doru
Azi am dat avansul pentru o SOT 1.6 pe stoc la dealer cu optionale incluse deja in echiparea masinii ,pachet drumuri grele si stergator luneta,argintiu briliant
Singura optiune care se poate pune in plus e alarma META(cel putin asa mi-a spus dealerul la C-ta),cu montaj la service la reprezentanta,pe care ma gindesc sa o adaug
Acum imi fac temele cu modul de preluare a masinii,ce trebuie sa verific neaparat,etc
Deci foarte curind conducator de Skoda!

This post has been edited by DORU: Mar 19 2009, 06:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 19 2009, 06:13 PM
Post #14


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Sa fie intr-un ceas bun !

Daca vrei sa fii coleg de forum pe Skoda Club cu Eugen Adrian, care are Octavia 1.8T 4x4 L&K gri satin, atunci repereaza-l in traficul din Tulcea ! banana.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:48 AM