IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

temperatura motor

This topic is about temperatura motor, the author, marius86, wrote about: Sal Am un Audi B4 1994 1.6 benzina 74kw. De curand am schimbat distributia (curea + role) si am observat ca se incalzeste motorul mai tare ca si inain ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> temperatura motor
marius86
post Jul 22 2008, 05:06 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 20-October 07
Member No.: 115.179



Sal

Am un Audi B4 1994 1.6 benzina 74kw. De curand am schimbat distributia (curea + role) si am observat ca se incalzeste motorul mai tare ca si inainte, trece de 90 de grade C, ajunge pana pe la 94 (poate si mai mult) intra in functiune coolerele si scade temperatura la 90, apoi iarasi urca si tot asa. Termostatul l-am schimbat, garnitura de chiuloasa nu cred sa fie pt ca nu am gasit ulei in apa... Se poate sa fie din cauza montarii gresite a curelei de distributie?

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian_1976
post Jul 23 2008, 12:03 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 391
Joined: 3-January 08
From: St.Etienne
Member No.: 115.952



Daca ai climatronic vezi in codurile climatronicului in canalul 51(dechizi canalele cu recirculare + sageata in sus) ,daca temp indicata in climatronic corespunde cu temperatura din bord.

Fiind vara este normal,termostatul deschide dupa 90 de grade,vizual poti sa te uiti daca iti baga antigel in vasul de expansiune pompa de apa.
Sa nu treaca de 110 grade C,de acolo incep problemele .
Bafta.


--------------------
Audi A4 1.8 aus Ingolstadt
________________________________________________
,,Daca am comis o greseala, imi cer scuze. Sunt insa fericit ca nu trebuie sa merg la puscarie pentru asta. ,,(Dupa eliminarea sa la Finala Carling Cup, 2006) José Mourinho.
_______________________________________________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:08 PM