IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

iGo2006

This topic is about iGo2006, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> iGo2006, Ajutor - Nu (prea) mai afiseaza adresele la traseu/editare
colombo
post Jul 11 2008, 03:06 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 24-March 08
Member No.: 116.758



Salut

Sunt de curand posesorul unui PDA ASUS A696 (cu Windows Mobile 6.0) de care sunt foarte multumit. Mi l-am dorit de foarte multa vreme. Si care intre timp a si "vazut" deja o parte din Europa. Il recomand cu caldura...

Pb este insa alta. Pana acum a mers ireprosabil (si merge si in continuare), numai ca, nu stiu ce mi-a venit mie sa incerc sa suprascriu hartile (de fapt numai pe cea de Ro), cu aia din versiunea 2008, sa... testez si eu.... si vad si eu ce si cum (cu atat mai mult cu cat fisierul era aproape dublu (12 GB fata de 7) si in speranta ca era mai completa...).

Ce-am facut? Am redenumit fisierele basemap si Romania, din numele pe care le aveau in versiunea 8 (pt ca au un 8 in denumire; gen Romania8_xxxx etc), in numele lor simple (asa cum le aveam in versiunea 2006). Am avut grija sa copiez insa inainte basemap-ul si Romania (alea ale lui 2006, ale bune) in alta locatie.
Apoi rescris fisierele (prin copiere) cu pricina. Inainte de copiere am dezinstalat aplicatia. Dupa copiere reinstalat aplicatia (nu mai stiu, cred ca am dat si restart, am scos si introdus din nou SD-ul). Toate bune si frumoase numai ca imi zicea ca hartile sunt expirate.

M-am gandit ca o fi de la basemap. Iar dezinstalat si rescris prin copiere fisierul basemap cu ala care-l salvasem in alta locatie, ca back-up (si deci cel opriginal), restartat si reinstalat aplicatia. Acelasi lucru: harti expirate.

Buuuun..., iar dezinstalat, rescris prin copiere si harta Ro, cu fisierul de back-up, restarat si resintalat aplicatia. Acum nu mai da acel mesaj si merge... DAR, daca dau la navigare -> traseu -> editare -> cautare -> adresa (ca asa faceam si pana acum si mergea foarte bine din prima) si aleg tot ce trebuie (tara, orasul, strada si nr)... NU imi mai apare in traseu (meniul ala in care ii mai pot adauga adrese (prin creare), in care mai am si optimizare, stergere, sus sau jos (ca sa pot pune o adresa inaintea sau dupa alta in cazul in care am pct intermediare).

DAR, daca caut o adresa si o gaseste si o marchez ca start sau destiunatie, si ma intorc la traseu -> editare, atunci apar (sunt/devin vizibile) liniile cu adresele si daca vreau sa mai adaug inca una, acum o afiseaza. Dar cum sterg istoricele si vreau sa adaug o adresa in traseu, de noua, nu o mai afiseaza (desi pe harta o localizeaza corect).

Ce-i de facut? De la ce poate fi? Ca in afara de instalare, dezinstalare nu mai stiu. Am dat si un reset la hard... degeaba. Tot asa face.


Multumesc si in speranta ca poate cineva s-a mai intalnit cu o asemenea pb sau ca imi veti da o idee/solutie care sa merga.


PS. Si a propos, dupa ce dezinstalez o aplicatie, de ce ea continua sa fie vizibila la cele mai recente sau in meniul de unde imi pot customiza ce sa-mi apara in meniul/butonul de start? (iar daca dau intentionat click pe iconita aia (care, ce-i drept, este un dreptunghi alb si nu sigla de pana acum cu albastru, de la iGo), imi zice ca nu poate deschida aplicatia)).
Cand se dezinstaleaza o aplicatie nu se sterge tot ce are legatura cu ea? Pe un PC e mai simplu, ca acolo dupa uninstall (din Control Panel sau din start->programs) tot mai raman inregistrari orfane care trebuie sterse manual de pe C: sau din program files sau din registry.... dar aici...

Si inca o chestie: cum pot reinstala sistemnul de operare Windows Mobile pe PDA?

Multumesc mult




Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- colombo   iGo2006   Jul 11 2008, 03:06 PM
- - drabisan   In ordine inversa: WM6ele nu se reinstaleaza. E sc...   Jul 11 2008, 04:33 PM
- - colombo   Sa o luam pe rand: 1) Versiunea: iGo Navigation S...   Jul 12 2008, 10:22 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:39 PM