IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Bass/vibratii (mai mult)

This topic is about Bass/vibratii (mai mult), the author, Cornel001, wrote about: Deci se da un sistem CD6000, care vine standard pe FF2, 4 dif in portiera + 2 tweetere in partea de jos a montantilor A, considerat printre cele mai b ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Bass/vibratii (mai mult), ajutor pliz
Cornel001
post Mar 18 2008, 09:20 PM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 320
Joined: 15-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 53.297



Deci se da un sistem CD6000, care vine standard pe FF2, 4 dif in portiera + 2 tweetere in partea de jos a montantilor A, considerat printre cele mai bune din clasa compacta .
No, acu eu is multumit cam cum se aude, dar vreau sa am mai multe vibratii in scaun si alte alea fara sa dau volumul (decibelii) mai tare.
Deocamdata am pus fade de la F4 pe 0, bass +7 si treble la +1 (variaza intre -7 si +7) si am ajuns la o solutie ceva mai buna dar nu total satisfacatoare.
Sa dau treble si mai jos ca sa compensez sa ridic volumul si mai mult nu e prea ok, se pierde din acuratetea sunetului ca sa zic asa.
Sistemul are un volum maxim de 20 sau 25 nu mai stiu exact, actualmente vreau sa-l ascult pe la 9-12, ca sa vibreze mai tare basul cum vreau eu ar trebui sa-l dau pe la 13-15 respectiv.

Aveti vreo solutie fara sa trebuiasca sa implice un subwoofer care ar implica la randul lui complicatii suplimentare (detaliez daca ajungem acolo), si nici nu stiu sigur daca ar merge, adica vreau doar vibratii ceva mai puternice, nici f puternice sa ma scoata din masina, nu neaparat sunet mai puternic/mai tare/mai bun.
Dupa cum ziceam mai sus sistemul actual poate sa le genereze dar odata cu cresterea decibelilor. Pe de alta parte cineva imi zicea sa nu suprasolicit difuzoarele sa nu faca 'prrr' pe urma in loc de 'brr', da acu eu ce sa zic, chiar daca am dat bass-ul mai tare nu m-am apropiat de volumul maxim. Credeti ca or sa crape daca..?


--------------------
service ford suckz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Potzocul
post Mar 18 2008, 09:57 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 398
Joined: 19-June 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 108.732



salut!
eu am fost pe la un service specializat pe muzca auto si mi-au spus ca nu am ce sa ii fac.
prima operatie care trebuie neaparat executata e schimbarea head`ului (playerului). din cate imi amintesc, modelul 6000 cd (acelasi il am si eu) scoate 22w si boxele din usi scot tot 22 w. sunt mici si sunt ovale. eu am 2 boxe magnat de 20 cm diametru si au spus ca mi le monteaza daca vreau dar am 100% sanse sa se auda mai rau ca si pana acum daca nu schimb si playerul. sistemul se aude super bine(parerea mea!) clar ca o mica imbunatatire nu ar strica dar ...asta e!
si eu folosesc egalizatorul la fel: bass +7, treb 0 si se aude OK pt o ureche fara pretentii exagerate la sunet.
pentru dimensiunea boxelor, se aude extraordinar de bine! este calculat f bine spatiul din usi pt aceste boxe.

eu momentan am renuntat la ideea de imbunatatire a sonorizarii. ce iti recomand: cauta melodii care au mai mult bass si care au claritate buna si volumul sanatos. sunt multe mp3`uri care se aud f incet si implicit nici in cd player`ul masinii nu se vor auzi bine.


--------------------
FORD MONDEO 2002 TDCI 2000cmc 96kw
Life is a temporar thing, don`t waste it!
DRIVE SAFE!!! 1999-2006 =>19.269 DECESE cauzate de accidente rutiere. 47393 RANITI GRAV. Numaratoarea continua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:18 AM