IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

frane a4 1995

This topic is about frane a4 1995, the author, mihai1983, wrote about: acum maxim 1000 km am schimbat toate placutele de frana, atunci cand pun frana se duce pedala pana jos si daca apas mai tare (cand pedala este deja la ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> frane a4 1995
mihai1983
post Feb 27 2008, 10:26 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 3-November 07
Member No.: 115.324



acum maxim 1000 km am schimbat toate placutele de frana, atunci cand pun frana se duce pedala pana jos si daca apas mai tare (cand pedala este deja la podea ) incepe sa intre abs (trepideaza pedala ) si bineinteles ca nu franeaza cum trebuie. In schimb daca ridic piciorul de pe frana si calc frana inca o data frana prinde cum trebuie. Problema asta am avut-o si inainte sa schimb placutele. Lichidul de frana nu l-am schimbat ( este tot acelasi ca si la placutele vechi ). Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti care este problema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian_1976
post Mar 2 2008, 12:18 AM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 391
Joined: 3-January 08
From: St.Etienne
Member No.: 115.952



Trebuie verificat sistemul abs nu e normal sa intre ,asta daca nu era polei si eventual o aerisire a sistemului de franare. Lichidul de frana daca are culoare ,,murdara ,, trebuie schimbat. Un mecanic bun te rezolva nu este ceva dificil.


--------------------
Audi A4 1.8 aus Ingolstadt
________________________________________________
,,Daca am comis o greseala, imi cer scuze. Sunt insa fericit ca nu trebuie sa merg la puscarie pentru asta. ,,(Dupa eliminarea sa la Finala Carling Cup, 2006) José Mourinho.
_______________________________________________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai1983
post Mar 5 2008, 01:52 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 3-November 07
Member No.: 115.324



Nu mi se pare ca lichidul este murdar, insa am observat ca este peste nivelul maxim ( probabil ca fostul propriatar a pus lichid mai mult sau a crescut nivelul din alte cauze... ). Poate sa creasca debitul lichidului din alte cauze??, sau este vreo problema daca este peste nivelul maxim?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian_1976
post Mar 5 2008, 05:30 PM
Post #4


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 391
Joined: 3-January 08
From: St.Etienne
Member No.: 115.952



1.Lichidul de frana este Dot 4 ,poti pune Dot 4 + dar niciodata inferior de 4 , culoarea trebuie sa fie clara la mine e albastru , sa nu aiba impuritati , culoare spre negru de exemplu.
2.Da ,,poate creste,, cand sunt uzate placutele lichidul de frana scade in borcan, desigur se completeaza ,dar atunci cand se schimba placutele,lichidul revine in pozitia initiala + ce ai adaugat (cand scazuse in borcan) .Daca chiar e mult peste scoatel cu o seringa. Lichidul de frana este coroziv din cate stiu sa nu dea pe afara din trepidatii.
3.Du-te la un mecanic sa verifice sistemul de franare,nu e nevoie reprezentanta ,sistemul de franare e acelasi
la toate masinile ca principiu.
-poate fi abs cu problema
-furtun gaurit ce prinde aer
-servofrana cu garnituri terminate


--------------------
Audi A4 1.8 aus Ingolstadt
________________________________________________
,,Daca am comis o greseala, imi cer scuze. Sunt insa fericit ca nu trebuie sa merg la puscarie pentru asta. ,,(Dupa eliminarea sa la Finala Carling Cup, 2006) José Mourinho.
_______________________________________________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:10 AM