IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

astra 2002 1,6 16v fuge cat o vectra A din 92 e normal?

This topic is about astra 2002 1,6 16v fuge cat o vectra A din 92 e normal?, the author, caraiman94561, wrote about: buna seara. am un opel asta 1.6 16v ecotec din 2002, 105 cp. pana acum 4 luni am avut un opel vectra 1.6 din 1992 cu 75 cp. va spun sincer ca nu am ob ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> astra 2002 1,6 16v fuge cat o vectra A din 92 e normal?
caraiman94561
post Nov 14 2007, 12:39 AM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 9-December 06
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 94.554



buna seara.
am un opel asta 1.6 16v ecotec din 2002, 105 cp.
pana acum 4 luni am avut un opel vectra 1.6 din 1992 cu 75 cp.
va spun sincer ca nu am observat mare diferenta intre ele la capitolul demaraj, viteza...
ma asteptam sa fie o diferenta clara intre ele avand in vedere ca cele 2 masini sunt despartite de 10 ani, 20 cp si 16v chiar daca una era vectra si asta e astra. nu ganditi la fel? care e rolul celor 16v, cum functioneaza si din ce moment se fac simtite?
de asemenea mi se pare ca are un consum urban cam ridicat (in bucuresti nu am scos sub 12% nici macar in lunile de vara)
mentionez ca nu sunt nici pe departe vreun vitezoman si nici nu imi place sa o forjez, problema principala e in momentul in care vreau sa fac o depasire ... as vrea sa tasneasca mai usor, sa prinda mai repede viteza.
La vectra din 92 nu imi functiona turometrul. imi puteti spune la ce turatii este indicat sa schimbi vitezele? eu stiu ca intre 2500 si 3000 e indicat sa schimbi treapta (sa nu radeti de mine , omul cat traieste invata) .
care ar putea fi problemele in caz ca ar fi vreunele (sa schimb filtrul de aer, sa curat injectoarele ??)
in maxim 1000 de km urmeaza sa fac schimbul de ulei si distributia. au si astea vreun efect la felul in care merge masina?
de asemenea mi se pare ca e cam zgomotoasa
scuze daca s/a mai discutat pe tema asta dar nu am gasit!
as aprecia pareri din partea celor care au o masina ca a mea. si nu numai !
multumesc,
laurentiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 01:25 PM