IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Efficient Dynamics bmw ??

This topic is about Efficient Dynamics bmw ??, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Efficient Dynamics bmw ??, descriere..
razvanbmw320d
post Oct 17 2007, 03:51 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 17-October 07
Member No.: 115.139



Tot am mai navigat pe internet si am citit ceva articol despre noua tehnologie Efficient Dynamics la bmw ...Cica este ceva rovolutionar...creste puterea motorului in timp ce scade consumul si emanarea de noxe ! Cred ca este ceva genial in orice caz ca am vazut niste filmari la un salon auto din Japonia si au ramas aia masca la noua tehnologie BMW! Stiu ca la 318d a crescut puterea cu 25% si consumul a scazut cu 19% si la 320d a crescut la 177cp ( nu mai stiu procentajul ) si consumul tot cu vreo 19% .... Daca e adevarat inseamna ca intra in fata competitiei !!!!! Va rog scrieti si voi daca stiti mai multe despre noua tehnologie !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
E46
post Nov 10 2007, 07:26 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 10-November 07
Member No.: 115.402



Effiecient Dynamics nu se refera la motoarele hibride,ci e vorba despre un program dezvoltat de BMW ce include tehnologii precum injecție de combustibil de înaltă precizie, sistemele „Auto Start-Stop”, regenerarea energiei prin frânare, aerodinamică activă, servodirecție electrică, indicator al schimbării optime a treptei de viteză și pneuri cu rezistență de rulare scăzută. Inițial a fost lansat pe gama de modele din Seria 1 și Seria 5 iar elementele de program sunt disponibile acum și pentru toată gama din Seria 3. Toate propulsoarele diesel din BMW Seria 3 vor fi echipate în dotarea standard cu filtru de particule DPF pentru a reduce emisiile poluante.

Noile motoare BMW folosite la modelele 318d și 320d au valori similare. În cazul modelului BMW 318d, puterea a fost crescută cu 17 procente, ajungând acum la 143 CP, iar consumul a scăzut cu 19%, adică acum are nevoie de doar 4,7 litri/100 km în ciclul combinat. Puterea motorului BMW 320d a crescut până la 177 CP (de la 163) iar consumul a fost îmbunătățit cu 19%, ajungând la 4,8 litri/100 km.

Modelele BMW Seria 3, echipate cu sistemele din programul „Efficient Dynamics” (eficiență dinamică) vor fi puse în vânzare începând cu luna septembrie 2007.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 03:18 PM