IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

ce inseamna mesajele de pe computerul de bord la opel astra G

This topic is about ce inseamna mesajele de pe computerul de bord la opel astra G, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> ce inseamna mesajele de pe computerul de bord la opel astra G
caraiman94561
post Oct 15 2007, 11:45 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 9-December 06
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 94.554



salut,
am o astra din 2002 cu computer de bord. Vreau sa mentionez ca la ceea ce urmeaza sa scriu mai jos nu vreau sa mi se spuna ce inseamna cuvintele pt ca inteleg engleza smile.gif multumesc!
cand pun contactul imi pare mesajul "Atention! Check brakelight!"
Cel de la care am cumparat-o a zis ca trebuie sa apas frana ca se verifica luminile de frana. Este normal lucrul acesta?
Dupa ce apas dispare mesajul si apare altul "Atention Brake pad" Aici mi/a zis sa apas OK. Mesajul ar fi din cauza faptului ca atunci cand a schimbat placutele de frana nu i/a mai pus nu stiu ce senzori care verifica uzura placutelor din cauza ca erau prea scumpi. Este normal?
O data am schimbat un bec de ceata pe spate si cred ca nu l-am pus bine. Computerul de bord imi arata "Atention Frontlight/Taillight!"
Astea ce inseamna, unde este problema?
Astazi ma indreptam spre Bucuresti, eram pe Dealul Negru (intre Valcea si Pitesti). La un moment dat prin curbele alea sunt doua denivelari pe asfalt cu o distanta de aprox 10 m intre ele menite sa te faca sa incetinesti. Daca treci peste ele cu o viteza mai mare de de 15km/h o sa iti doresti sa nu o fi facut/o (prietenii stiu de ce!) Eu am trecut azi cu cu vreo 35km/h k am uitat de ele ... era si noapte, nu le/am vazut la timp...
Am mai mers vreo cateva sute de metri si mi/a aparut un mesaj pe care nu l/am retinut exact "Atention! 3 litere(parca spi, nu mai stiu exact) roads 3 grade C ... "Atention! spi roads 3*C!" Asta ce inseamna ca m/am cam speriat.
Am apasat OK si a disparut pt totdeauna. Nu cred ca are vreo treaba cu temperatura apei sau ceva de genul asta pt ca pe bord totul era in regula, apa era la vreo 85 de grade.
Rugamintea mea pe final este daca poate cineva sa imi trimita o lista cu toate mesajele care pot aparea pe computerul de bord si ce inseamna ele. Poate se gasesc in cartea masini, nu stiu ...
Si inca o rugaminte, pe langa subiectul asta, stie cineva care este ordinea modelelor la Astra G? Adica Elegance, Enjoy, Selection sau cum le mai zice. Care este cel mai slab care este cel mai tare.
A mea e Elegance si la optiunile care le are cred ca e varianta de top biggrin.gif
Seper ca nu v/ati plictisit citind si sper ca ma puteti ajuta.
Multumesc,
Laurentiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 6th May 2024 - 02:54 PM