IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Intretinere Volvo S40 170 CP 2000

This topic is about Intretinere Volvo S40 170 CP 2000, the author, Maria Iuliana106521, wrote about: Dupa cate am citit pe forum despre Volvo, in general, m-am cam speriat. Este chiar asa de scumpa intretinerea? Macar este intr-adevar o masina buna? A ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Intretinere Volvo S40 170 CP 2000
Maria Iuliana106...
post May 20 2007, 11:14 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 19-May 07
From: Buzau (Buzau)
Member No.: 106.514



Dupa cate am citit pe forum despre Volvo, in general, m-am cam speriat. Este chiar asa de scumpa intretinerea? Macar este intr-adevar o masina buna? Am cumparat-o!!! Dati-mi idei cum sa ma descurc mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristian79720
post May 30 2007, 10:45 AM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 12-June 06
From: Bucuresti
Member No.: 79.713



mergi la biserica si fa rugaciuni sa nu ai probleme.in restul timpului munceste sa castigi bani pt reviziile obligatorii la 10 mii km 10-12 mil lei vechi.daca se strica ceva nu spera sa-ti fie reparata masina pe gratis chiar daca este in garantie.ce se strica nu face obiectul garantiei.vb din experienta si stiu ce spun.in rest masina este ok daca nu esti f pretentioasa,si daca nu ai posibilitatea sa compari cu o alta marca care la un pret sensibil egal ofera ceva mai mult
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai114039
post Sep 16 2007, 06:51 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 15-September 07
From: Bucuresti
Member No.: 114.032



QUOTE(Maria Iuliana106521)
Dupa cate am citit pe forum despre Volvo, in general, m-am cam speriat. Este chiar asa de scumpa intretinerea? Macar este intr-adevar o masina buna? Am cumparat-o!!! Dati-mi idei cum sa ma descurc mai bine.


eu am un volvo S40 din 2000, motor de 2000 benzina...de curand am fost obligat sa schimb distributia si semeringurile de la supape...am avut mare noroc k nu am mai fost la volvo...m-a indrumat un prieten la un service particular care m-a scos din belea care e undeva pe strada lui carrefour colentina.(daca vrei iti dau nr de telefon)..reparatia a durat 3 zile deoarece a gasit si alte probleme, asa s-a facut k am schimbat kitu de distrubutie( rola intinzator so curea), curea alternator si intinzator, bujii, filtre (aer, benzina, polen), semeringurile de supape si alte reparatii pe care le-a faut mecanicul ca sa ma scape de o factura mare...am fost placut impresionat knd am vazut ce treaba buna a facut si la un pret aproape de nimic... am vazut ca omul e bun repara si alte marci straine...m-au costat piesele 16 milioane avand mecanicul reduceri la unele magazine (piese noi originale) si manopera 15.... cu lista de piese am fost la volvo si am intrebat cat ma duce reparatia cu tot cu manopera am avut un soc knd mi-au zis doar piesele 2500 euro si manopera conform normativului lor 1350 euro...
masina merge acum k noua nu am ce-i reprosa...volvo ca masina e buna pana incepi sa bagi bani in ea ca piesele sunt rupere la ultimele modele de mercedes sunt mai ieftine... bafta cu masina wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iasi105023
post Sep 18 2007, 04:52 PM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 87
Joined: 29-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.016



hai ma fratilor, chiar asa de scumpa e intretinerea la un volvo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian114209
post Sep 19 2007, 01:06 AM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 18-September 07
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 114.202



Mie pentru revizie (schimbat ulei, filtre, curele), schimbat pompa apa si curatat injectoare mi-au spus ca ma ajunge cam 35 de milioane, acum 2 ani, la un S40 din 2002 pe benzina. Pam pam!
Acelasi lucru, cu piesele mele, m-a costat la service-ul de la reprezentanta Mercedes din Constanta 11 milioane. Ca sa vezi chestie smile.gif.
Partea buna insa e ca pana acuma (aproape 180mii km) pentru altceva decat revizii nu a trebuit s-o bag in service.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iasi105023
post Sep 20 2007, 05:21 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 87
Joined: 29-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.016



deci treaba e simpla: nu mergi la reprezentanta volvo, ca ai murit
dar inca ceva:
daca pe tine la un service mercedes te-a ajuns 11 milioane, nu cumva la altul nu foarte pretentios te-ar fi ajuns vreo 6?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian114209
post Sep 21 2007, 05:05 PM
Post #7


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 18-September 07
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 114.202



8,5 milioane m-au ajuns piesele, 2.5 milioane manopera. Daca faceam doar revizia (fara pompa de apa si curatat injectoare) ma ajungea cam 7-8 milioane toata treaba (2.5 milioane a fost pompa de apa, plus manopera)
Luna viitoare am revizia la 180 de mii si tot acolo ma duc. Nici nu mai trec sa inteb la reprezentanta cat e. Pe langa manopera, costul pieselor te omoara. E e ajuns sa spun ca un filtru de benzina (a se citi "bucata de carton intr-un plastic") costa la reprezentanta aproape 2 milioane, iar eu l-am luat de la un magazin cu 700 de mii (erau si mai ieftine).

Singurele momente cand duc masina la reprezentanta este cand am ceva de vopsit la ea. Desi dureaza o saptamana sa-ti vopseasca o aripa (ce-i drept e si aglomerat tare, desi nu vad de ce ar trebui sa fie asta o problema pt mine) tre sa recunosc ca de fiecare data au nimerit culoarea perfect, fata de ce am patit in alte aventuri d-ale mele cu vopsitorii (unii din 3 incercari nu au nimerit culoarea aia standard "alb nova", sau cum dracu ii zice, la o dacie) eu zic ca e bine. Ma rog, am casco si ce-i drept nu ma intereseaza cat costa biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iasi105023
post Sep 22 2007, 03:55 PM
Post #8


sofer
***

Group: Membri
Posts: 87
Joined: 29-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.016



cat te sjunge un casco?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian114209
post Sep 22 2007, 07:56 PM
Post #9


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 18-September 07
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 114.202



Variaza intre 700 si 1000 euro pe an, depinde la ce companie ma duc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:04 AM