IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cum sa lustruiesc bordul ?

This topic is about Cum sa lustruiesc bordul ?, the author, radu100723, wrote about: La un opel astra G vreau consola principala, cea din plastic s-a zgariat si s-a cam decolorat, si as vrea sa fac cumva sa o lustruiesc (sa scap de zga ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa lustruiesc bordul ?
radu100723
post Sep 8 2007, 09:37 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 100.716



La un opel astra G vreau consola principala, cea din plastic s-a zgariat si s-a cam decolorat, si as vrea sa fac cumva sa o lustruiesc (sa scap de zgarieturi) si sa o vopsesc cu un spray negru. Am reusit sa o scot si am decat portiunea de plastic de care e nevoie
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac acum ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandru
post Sep 8 2007, 10:48 AM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 176
Joined: 30-November 99
From: Bucuresti
Member No.: 3.620



QUOTE(radu100723)
La un opel astra G vreau consola principala, cea din plastic s-a zgariat si s-a cam decolorat, si as vrea sa fac cumva sa o lustruiesc (sa scap de zgarieturi) si sa o vopsesc cu un spray negru. Am reusit sa o scot si am decat portiunea de plastic de care e nevoie
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac acum ?


Nu vopsi bordul cu spray decat in ultima instanta, daca nu reusesti sa-l reconditionezi altfel. Daca nu este taiat, adica doar decolorat si cu ceva zgarieturi superficiale, incearca intai cu "Plastic Renovator"...e special pentru asa ceva, reda culoarea initiala si il poti gasi la Carrefour...daca vrei si luciu, poti da dupa aceea cu un spray siliconic (tot de la Carrefour).
Daca ai taieturi profunde pe bord, trebuie sa le astupi cu un chit elastic (silicon sanitar), apoi sa slefuiesti cu hartie abraziva fina. In continuare aplici 1-2 straturi de "Plastic Primer" (un fel de amorsa pentru suprafete de plastic - tot din Carrefour), si abia dupa aceea poti vopsi bordul cu spray negru (lucios sau mat - exista ambele variante)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu100723
post Sep 8 2007, 04:32 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 100.716



faza naspa e ca are niste spray gri pe bord, cum il pot da jos fara sa deteriorez bordul ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu100723
post Sep 10 2007, 09:52 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 100.716



n`are nimeni idee ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciprian111324
post Sep 10 2007, 11:09 AM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 18
Joined: 31-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 111.317



Daca ai asigurare Casco, este foarte simplu.... doar daca ai si pachetul cu vandalism....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu100723
post Sep 11 2007, 08:00 AM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 100.716



nu am asigurare casco ... deci nu se poate da jos sprayul fara sa il deteriorez ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion95129
post Sep 14 2007, 03:25 PM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 141
Joined: 17-December 06
From: urziceni,a cinci-a casa de la Peco pe partea dreapta
Member No.: 95.122



Pentru cazul in care nu ai rezolvat inca problema:
Orice vopsea este atacada de soda caustica.Eu am incercat de mei multe ori si a mers.Partea buna este ca soda caustica nu ataca plasticul de nici un fel.
Sfatul meu pe care poti sa mergi 100%:
Dizolvi 1/2pachet cu soda caustica (de la chimicale) in 10l apa.
bagi piesa de plastic acolo si o lasi cca 10-12 ore.Trebuie sa ai grija sa fie acoperita toata piesa. Dupa acest timp o scoti de acolo cu GRIJA MARE sa nu te stropesti, neutralizezi solutia de pe piesa cu apa+otet alimentar si incerci sa cureti vopseaua (care deja nu mai adera la suprafata) cu o carpa uscata.
E simplu si eficient.E sigur si ieftin.
GRIJA MARE CUM LUCREZI CU SODA, GRIJA MARE UNDE ARUNCI SOLUTIA DUPA UTILIZARE. e de preferat sa o neutralizezi inainte de a o arunca la canal.Nu se stie ce m,uncitor de la salubritate se arde cu ea pe maini.
Toate bune


--------------------
Opel Astra Caravan 2.0 DTI
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:06 PM