IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ulei Motor

This topic is about Ulei Motor, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Ulei Motor
crysty_cyc
post Jun 7 2007, 07:27 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 42
Joined: 3-January 06
From: Slobozia
Member No.: 64.482



Salut!
Am shi eu 2 intrebari, sau mai bine zis cer cateva pareri....
-Ce tip de ulei ar fi mai bun ptr Passat-ul meu din 2004 motor 1.9 TDI AVF, 505.01 sau 506.01?
-Castrol sau Mobil 1?
Multumesc anticipat


--------------------
Passat 1.9 TDI 130 cp 2004 HIGHLINE
NISSAN Navara Double Cab 2.5 dCi 174 cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Ediz33425
post Jun 7 2007, 08:52 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 91
Joined: 28-September 04
From: Buc,Cta
Member No.: 33.418



Salut,crysty_cyc

Citez de pe un forum dedicat auto VAG

QUOTE
Concluzie:
Pentru uleiuri corespunzand normelor VW 505.00 sau VW 505.01 (PD) intervalele service recomendate de reprezentanta de 7500 Km sunt OK.
Pentru intervalele flexibile de service trebuie obligatoriu folosite uleiurile care respecta normele VW 506.00 respectiv 01 (PD).
Cine doreste sa foloseasca uleiurile VW 506.00 (01 - PD) pentru schimburi de ulei la intervalele de 7500 Km nu fac altceva decat sa "arunce banii pe fereastra" fara a aduce imbunatatiri in functionarea motoarelor sau prelungirea duratei de viata a acestuia.

Toate referirile la intervalele service din acest post sunt corespunzatoare numai motoarelor diesel fabricate dupa 2001


QUOTE
Dealerii folosesc 5W-40 (VW 505.00/505.01) la recomandarea VWAG care conditioneaza mentinerea garantiei de reviziile facute la 7500 Km indiferent daca modelul este prevazut sau nu cu posibilitatea service-ului variabil long life.
Justificarea acestei decizii este legata de comportamentul uleiurilor care respecta normele VW 506.00/506.01 in prezenta compusilor sulfurosi din combustibilii de pe piata romaneasca si nu au legatura cu vascozitatea uleiurilor.
Normele VW se refera la proprietatile de lubrifiere a uleiului in conditiile formarii depozitelor de carbon si a temperaturilor mari (300 °C la nivelul pistonului) in conditii de exploatare indelungata. Suplimentar, in cazul PD-urilor, apar specificatii suplimentare datorate necesitatii de lubrifiere a suprafetelor de contact dintre cama si rola tachetului de comanda a pompei injector.

Pe de alta parte VW a "impus" specificatiile de "long life service" si din motive legate de marketing si de un cost scazut de intretinere.


QUOTE
uleiul cu specificatie 506.01 este mai bun decat 505.01 din toate punctele de vedere (altfel nu l-ar fi inventat nemtii cool.gif ), atat ca viscozitate, ca aditivi - conservarea proprietatilor+protectie motor la temp. extreme, oil & fuel saver, full syntetic, etc. Banuiesc/sper ca nu este problema si vara cu el, in conditiile de clima+trafic din RO, vorbesc strict dpdv tehnic. Asta este problema care o ridici tu si mi se pare corecta!
Deci cred ca intrebarea ta ramane deschisa, se mai poate discuta. Cu toate ca inteleg ca-l folosesti deja de 50kkm, deci ai facut vreo 2 veri cu el, fara probleme.

D-lor admin, permiteti sa ma risc cu o concluzie:
Pentru motoarele incepind din 2000-2001 care au QG1 ! NU este nici o problema (de fapt este recomandat de vw) utilizarea uleiuri 506.00 sau 506.01, adica cu viscozitate 0w-30, inclusiv pe perioada torida de vara, in RO punct.

Si acum ne intoarcem la rentabilitate (vezi dl Andi TDI): deoarece reprezentantele VW efectueaza/recomanda schimburile la 7500-10000, in conditiile din .ro, mai este rentabila utilizarea acestor tipuri de uleiuri 506.xx vs. 505.xx?
Raspunsul meu (+ concluzie din post-ul lui ender): DA, daca diferenta de pret nu este semnificativa. Totul fiind in favoarea motorului!


Daca schimbi la 7.500-10.000 km poti opta pentru 505.01,daca faci schimbul la 30.000 km poti merge pe 506.01.In principiu stiu ca este recomandat sa mergi pe aceasi norma care a fost folosita initial.Referitor la marca(Castrol vs Mobil 1) alegerea iti apartine(poti alege tinand cont de cat de facila este procurarea uleiului si nu in ultimul rand de pret)

Numai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 06:00 PM