IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Octavia 1 tour sport 1.8 150 cp sau Skoda Octavia 2 1.6 fsi

This topic is about Octavia 1 tour sport 1.8 150 cp sau Skoda Octavia 2 1.6 fsi, the author, Salcianu94540, wrote about: Trebuie sa imi cumpar cam in 3 luni masina in jur de 16.000 euro nu pun accent pe dotari sau comfort ci doar pe felu in care se comporta masina la dru ... To read more just scroll down

 
Closed TopicStart new topic
> Octavia 1 tour sport 1.8 150 cp sau Skoda Octavia 2 1.6 fsi
Salcianu94540
post Feb 14 2007, 05:39 PM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Trebuie sa imi cumpar cam in 3 luni masina in jur de 16.000 euro nu pun accent pe dotari sau comfort ci doar pe felu in care se comporta masina la drum restu pe parcurs cand voi avea bani cine a facut test driev cu oricare dintre cele 2 modele va rog lasa-ti cateva impresii despre suspensie , consum , acceleratie , directie etc


Multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Feb 15 2007, 09:24 AM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Impresii despre suspensie , consum , acceleratie , directie :

Octavia Tour Sport 1.8T 20v 150CP:
- directie hidraulica/mecanica (clasica)
- suspensie buna, setata oarecum la jumatate intre sport si confort
- consum sensibil la felul de conducere al soferului (urban: 7-14% la regim de functionare in parametri a BC; extraurban: 6-10%, idem)
- acceleratie viguroasa, motor sportiv prin definitie, baza reala de plecare pt o crestere ulterioara a performantelor
- avantajul fiabilitatii dpdv al vechimii pe piata a modelului
- dezavantaj dpdv al puntii spate semi-independente, dar nu este ceva major daca nu conduci sportiv numai pe serpentine.

Octavia 2 1.6FSI 115CP:
- directie electromecanica, mai usor de manevrat
- suspensie buna, setata spre confort in special
- consum decent, dar cerinta unui combustibil calitativ superior
- acceleratie progresiva, motor rafinat, dar nu sportiv
- model mai nou, defectiuni ascunse mai pot fi posibile, dar nu obligatoriu
- punte spate independenta

Daca doresti ai alte precizari punctuale, te astept cu intrebari. Bine ai venit pe aria Skoda.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Madalina99462
post Feb 15 2007, 12:00 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 15-February 07
From: Bucuresti
Member No.: 99.455



Eu am Octavia Tour Sport 1.8 MPI 150CP si este extraordinara. Am testat si RS-ul (intre ele am avut de ales) si m-am decis categoric la Tour Sport, nu din cauza pretului (diferenta este totusi mare....), ci din cauza "placerii la condus".

Pentru mine este o masina suficient de "nervoasa", s einfige excelent, are suspensii foarte bune, in ciuda marimii, este usor manevrabila.

Am facut un calcul si imi consuma cam 9-10% in oras, iar la drum lung a fost in jurul 6-7%. Deci foarte bine!


Dupa parerea mea.... Eu iti recomand masina asta, maia les daca est eprima ta Skoda. vei fi incantat de ea!

Sa ne spui ce ai decis!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Feb 15 2007, 01:45 PM
Post #4


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Madalina, comparatia cu Octi 2 RS este un pic fortata.

In rest, in fct de traseul tau zilnic, precum si stilul de conducere, datele pot fi reale sau nu. Ma refer in special la consum...


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
a3des
post Feb 15 2007, 03:28 PM
Post #5


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 414
Joined: 28-February 06
Member No.: 69.491



Sa nu uitam sensibilitatea motorului 1.6FSI la calitatea jalnica a benzinei din tara noastra.
Daca vrei sa simti fiorul, mergi pe 1.8T, o sa conduci cu zambetul pe buze fiecare kilometru parcurs. Daca vrei sa te simti elegant si comfortabil, vei conduce linistit zi de zi un motor FSI pe O2, insa eu recomand 2.0 desi asta duce lao crestere semnificativa de pret.
Daca vrei un plus de exclusivitate opteaza pentru Octavia Tour Sport 1.8 T. Placerea zilnica o sa fie garantata, cu pretul de 15.879, si nu mai trebuie sa iei culoarea metalizata ca pe rosu arata bestial biggrin.gif


--------------------

--------------------------------------------------------
Proud member of Skoda Club Romania!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 15 2007, 04:32 PM
Post #6


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Multumesc tuturor pt raspunsuri. Nu am prea multi kilometrii parcursi la volan la activ in jur de 5 mii kilometrii facuti pe un vw bora 1.9 tdi 90cp... masina care ma cam dezamageste din cauza suspensiilor prea moi si nici demarajul nu e extraordinar ... sunt tanar vreau o masina care sa ma reprezinte nu sunt amator de viteza dar imi plac virajele stranse si curbele luate cu frana de mana... acim inclin spre tour sport dar ma gandesc si la consum... apropo a3des fabia rs cum se prezinta? poate reusesc sa fac un efort sa mai scot 2000 euro... poate... down.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 15 2007, 09:45 PM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Doru , vreau sa te mai intreb ceva. Skoda octavia tour sport 150 cp ce fel de tractiune are? integrala sau doar fata?

Eu o sa fac zilnic targoviste-bucuresti-targoviste drumul asta , acolo fac facultatea si pana imi gasesc un loc unde sa stau ( asta ar dura cam un an si in jur de 20 000 km ). In conditiile astea nu ar trebui sa ma afecteze prea mult consumul nu? Ca doar e drum lung.. mai putin oras.? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Feb 16 2007, 12:14 PM
Post #8


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Gama Octavia Tour nu mai are un model 4x4 asa cum era pe vremea Octaviei 1. In consecinta, Tour Sport are FWD.

Buc-Targoviste este un traseu cu drum bun si nu f aglomerat, asadar consumul va fi ~7% daca nu exagerezi cu acceleratiala podea. Inca ceva: alimenteaza numai cu MOL 98 sau EVO, respectiv OMV 100.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai64798
post Feb 16 2007, 01:54 PM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 100
Joined: 7-January 06
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 64.791



Motorul de 1,6 fsi mi se pare un pic subdimensionat pentru gabaritul masinii. Sunt destul de sigur ca nu vei pleca primul de la semafor cu o2-ul, decat daca vei forta motorul, ceea ce inseamna si consum mai mare si durata mai mica de viata a motorului in functie de cat de des si cum il fortezi.
O1, este un pic depasita tehnic cu puntea spate cum zicea si DORU, iar designul nu mai este privit cu aceeasi incantare, dar cel putin este o gama matura, motorul este mai maricel si cu accente sportive, prin urmare o sa vezi diferenta intre bora aia si ea. Plus ca la o2, suspensia aia setat pe "comod" s-ar putea sa iti cam dea transpiratii cand iei curbele stranse cu frana de mana.Sincer sa fiu cuvantul sportivitate si consum redus mi se par antonimice. Dar da octavia 1 1,8 T poate fi un compromis eficient pentru tine intre cele doua notiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 16 2007, 06:38 PM
Post #10


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Ce fel de tractiune are O1 tour sport standard cu iese din fabrica zic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
todinca99047
post Feb 17 2007, 05:20 PM
Post #11


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 10-February 07
From: Timisoara
Member No.: 99.040



sincer as alege 1.6 mpi pt ca diferenta de pret data pe FSI nu se justifica si nici la consum nu este o mare diferenta aprox 7.4 mpi vs 7 la fsi, dar la la fsi trebuie sa bagi combustibil de 98 ....Doamne fereste sa bagi din greseala 95 ...am auzit ca face tare frumos............................dar dintre cele 2 date de tine as alege tour sport 1.8 4*4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 17 2007, 06:01 PM
Post #12


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Sa inteleg ca o1 tour sport e dotata cu 4x4 din fabrica in standard?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CORINA78858
post Feb 17 2007, 07:03 PM
Post #13


novice
**

Group: Membri
Posts: 40
Joined: 6-June 06
From: Galati (Galati)
Member No.: 78.851



Pe Octavia Tour fie ea si sport nu mai exista 4X4. Si nici pe varianta Combi a Octaviei Tour....


--------------------
GOCIU CORINA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CORINA78858
post Feb 17 2007, 07:10 PM
Post #14


novice
**

Group: Membri
Posts: 40
Joined: 6-June 06
From: Galati (Galati)
Member No.: 78.851



Si nici nu se poate comanda special sau optional...au scos din oferta de mult si nici nu o sa mai bage vreodata 4 x 4 pe Octavia Tour. Sunt prea ocupati cu Octavia II si cu alte modele care trebuiesc dezvoltate.


--------------------
GOCIU CORINA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 18 2007, 12:01 AM
Post #15


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Multumesc amandurora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salcianu94540
post Feb 18 2007, 03:26 PM
Post #16


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 137
Joined: 9-December 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 94.533



Multumesc tuturor pt informatii am aflat cam tot ce am dorit sa stiu despre cele doua modele dar totusi nu m-am decis o sa incerc sa iau in considerare si alte marci de masini.


Din punctul meu de vedere se poate inchide topicul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:43 PM