IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

C5 - fiabilitate !!!???

This topic is about C5 - fiabilitate !!!???, the author, marius54659, wrote about: salutare tuturor. am o mica dilema, poate ma ajuta cineva. vreau sa-mi schimb masina si m-am gandit sa iau una de clasa medie care sa fie sigura si co ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> C5 - fiabilitate !!!???
marius54659
post Sep 1 2005, 02:59 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 31-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.652



salutare tuturor.
am o mica dilema, poate ma ajuta cineva.
vreau sa-mi schimb masina si m-am gandit sa iau una de clasa medie care sa fie sigura si confortabila.
am studiat destul de bine piata si m-am oprit asupra lui C5, dar am o dilema...
nu stiu cat este de fiabila si nici ce probleme are.
ma intreb ce probleme au suspensiile si cat de fiabile sunt. am vazut ca multa lume le lauda, dar...?
cutia de viteze, articulatiile, etc - au probleme sau nu...?
as fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva du detatli pro sau contra c5.
in concluzie merita sau nu c5-ul?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian57998
post Oct 12 2005, 07:40 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 11-October 05
From: Arad (Arad)
Member No.: 57.991



Salut, Marius.
Sunt Adi din Arad.
Am cumparat un C5 SX 2.0 16V acu' 3 ani de la reprezentanta Citroen din TM si vreau sa-ti spun ca nu pot decat sa m-a felicit pentru decizia luata.
In momentul de fata am 48.000 km cu el si singurul lucru pe care l-am schimbat a fost un bec de faza scurta.
In rest masina se comporta ca si in prima saptamana, adica perfect.
In legatura cu suspensiile, sa stii ca francezii merita toate laudele.
Versiunea aleasa de mine are suspensie Hydractiv 3+. Semnul + inseamna ca toate reglajele (taria amortizoarelor si garda la sol) se executa automat, existand, bineinteles, si posibilitatea de a le regla manual.
Confortul oferit de suspensii este indiscutabil. De cate ori merg cu masina unui prieten (masini germane, in general), simt lipsa suspensiilor lui C5.
Asta poate din cauza faptul ca eu sunt adeptul confortului, in primul rand, si in al doilea rand al vitezei.
In privinta motorului nu te sfatuiesc sa te gandesti la un motor mai mic de 2000.
Daca mai ai nevoie de alte informatii, iti stau la dispozitie.
O zi buna.
Adi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darian64237
post Oct 2 2006, 08:08 AM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 29-December 05
From: Bistrita (Bistrita)
Member No.: 64.230



Si eu mi-am luat c5 si ma nelamuresc niste aspecte. Trecand peste necunoasterea functiilor unor comenzi in bord, am sesizat ca masina isi modifica garda la sol automat. Acum partea interesanta e ca rulam in oras si m-am trezit ca se ridica pt pozitia corespunzatoare limitarii de 40 kmh iar in parcare se "aseaza" pe pozitia cea mai de jos (stop). Vi s-a intamplat asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvan90122
post Oct 19 2006, 01:30 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 18-October 06
From: Bacau (Bacau)
Member No.: 90.115



ce pot sa-ti spun eu am unul din 2002, diesel de 136cp are 200 000 de km ,cu motorul n-am avut nici o problema pana acum , in rest cam dupa 180 000 am schimbat coloana de directie de la volan (trancanea cam tare) si rulmentii de la suspensia spate (asta din cauza drumurilor noastre) si cd player_ul .In rest suspensia e foarte buna reglabila pe trei trepte +sport, daca ai de trecut o bordura ceva o ridici si ai trecut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darian64237
post Oct 20 2006, 04:29 PM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 29-December 05
From: Bistrita (Bistrita)
Member No.: 64.230



se pare ca situatia cu modificarea garzii la sol a fost un incident. pote mi-o fi ajuns mie mana pe acolo ca mai am obiceiul sa o sprijin prin diverse parti. Acum treaba e ca se aude un fluierat pe o plaja de turatii intre 1500-2500. Nu am reusit sa imi dau seama ce e iar in service cand am dus-o, culmea, nu mai fluiera ca sa inceapa iar a doua zi. Si acest fluierat se accentueaza odata cu cresterea turatiei motorului.
Acum o alta treaba: daca tot ai modelul asta ai si cartea in ro? Eu o am dar e de la modelul cu face-lift si functiile de la comp de bord nu sunt aceleasi (ca atare unele functii sunt inca un mister) iar senzorilor de ploaie si lumina nu stiu cum sa le dau de lucru. Am constatat ca in prima treapta stargatoarele isi schimba frecventa cam fara logica. asta sa fie explicatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darian64237
post Oct 20 2006, 04:34 PM
Post #6


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 29-December 05
From: Bistrita (Bistrita)
Member No.: 64.230



Si daca tot am uitat sa raspund la intrebarea de deschidere a forumului o fac acum. Nu stiu daca nu cumva e prea tarziu dar vreau sa spun ca sunt multumit. exceptand fluieratul se comporta bine. Cutia nu mi se pare prea bine etajata, motorul destul de sprinten (2.0 hdi), suspensia confortabila, spatiu imens, menevrabilitate buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meser91455
post Nov 4 2006, 10:58 AM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 4-November 06
From: Calarasi (Calarasi)
Member No.: 91.448



QUOTE(razvan90122)
ce pot sa-ti spun eu am unul din 2002, diesel de 136cp are 200 000 de km ,cu motorul n-am avut nici o problema pana acum , in rest cam dupa 180 000 am schimbat coloana de directie de la volan (trancanea cam tare) si rulmentii de la suspensia spate (asta din cauza drumurilor noastre) si cd player_ul .In rest suspensia e foarte buna reglabila pe trei trepte +sport, daca ai de trecut o bordura ceva o ridici si ai trecut.



Si eu am aceeasiproblema cu axul volan si daca poti, te rog sa-mi spui unde ai skimbat axul si cat te-a costat. Merci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Nov 4 2006, 11:38 AM
Post #8


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



masina buna dar nu in romania daca nu vrei service mult.
drumuri si carburanti.. afara iei carburant normal de oriunde si e ok. aici daca iei de oriunde ai gresit!


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
remus97626
post Jun 17 2007, 09:42 PM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 108
Joined: 24-January 07
From: Oradea
Member No.: 97.619



as avea si eu o intrebare.
Vreau sa imi iau un C5 din @001 cu multiple dotari costa 8300E.Pretul e prea mare cumva?
Si inca o intrebare costul de intretinere este mare?
sau cum ii fata de un Passat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreic
post Oct 6 2008, 12:40 PM
Post #10


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 6-October 08
Member No.: 118.142



Vreau si eu cateva pareri depsre noul c5 din partea celor care si-au cumparat unul, in special cele cu suspensia hidraulica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Oct 6 2008, 02:14 PM
Post #11


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Ai aici cateva impresii.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tibotib
post Jun 17 2009, 05:52 PM
Post #12


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 13
Joined: 17-June 09
From: Roman
Member No.: 120.236



Buna ziua!
Chiar daca este tardiva interventia mea,pot oferi detalii despre aceasta masina,deoarece posed un Citroen C5 din 2007,cu vestita suspensie hidraulica,si pot spune ca pana in prezent( intr-un an jumate am facut doar 12.800 Km.),sunt super multumit.Am schimbat multe masini pana in prezent,de diferite marci si varste,dar confort la rulare ca la Citroen mai gasesti doar la Mercedes S-classe dupa anii 2000.
Ca dotari,este peste multe alte marci care sunt mai scumpe,iar la nivelul ei de pret,( 20.000 euro noua) nu prea are rival.
Ca fiabilitate,pot spune,din discutiile purtate si cu alti proprietari,ca sunt masini care,la 75-80.000 Km.,nu au schimbate decat consumabilele!!
Binenteles,ca orice masina,trebuie sa ai grija de ea,sa-i dai ce-i trebuie la timp si nu vei avea probleme majore.
Motoarele diesel HDI sunt renumite pentru fiabilitate si zgomot redus,la fel si consumul,se incadreaza in parametri de bun simt.
A mea cu motor de 2.0 HDI,filtru particule,VTR 16V,consuma in oras in jur dr 7,5%,depinde de stilul de condus,iar in afara consuma maxim 6,5%,la viteza de 160-170Km/ora.La 120Km./ora,consuma cam 5,5-5,7%.
O zi buna!


--------------------
Momentan,gandesc pentru altii....si ma simt foarte obosit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
daewoo_espero_tu...
post Jun 19 2009, 04:16 PM
Post #13


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 317
Joined: 19-April 08
From: vidra
Member No.: 116.937



Nu cred ca chiar poate fi comparat o amarata de masina frantuzeasca cu un Mercedes...c5-ul il poti compara cu renault megane, peugeot 407, eventual cu opel vectra...dar de la astea pana la mercedes e cale lunga...parerea mea.
Stiu ca e masina ta, si ti se pare cea mai tare masina...ca pe asta o ai...si mie Espero mi se pare cea mai tare masina, pt ca e a mea, si alta nu am...
Dar totusi de la o berlina frantuzeasca pana la o limuzina de lux, de top, cum e mercedes s-class e totusi distanta de calitate, materiale, motorizari, dotari...si pret whistling.gif
Mercedes in ochii mei este cel mai tare producator auto din lume...stim cu totii cobrele din anii 70 care au rezistat atatia ani, si unele inca mai sunt in circulatie...pe cand citroen-uri vechi nu prea am vazut pe strada...si nici nu cred ca face masini incredibile firma asta frantuzeasca...
Intradevar, c5-ul este o masina placuta, cu un design foarte modern, confortabila...dar cam atat...


--------------------
GM Daewoo Espero 1.8 ohc ,70 kw ----designed by Bertone---
I love my Daewoo car...
Stim cu totii ca Espero este una dintre cele mai bune si mai frumoase masini ale anilor '90.
Sanatate si multa bafta tuturor Esperistilor!

Espero-pedia - totul despre Daewoo Espero !!!


GM Daewoo - new ways, always.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tibotib
post Jun 20 2009, 12:24 PM
Post #14


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 13
Joined: 17-June 09
From: Roman
Member No.: 120.236



Sa nu uitam totusi,ca cei de la mercedes au cumparat dreptul de a folosi suspensia hidraulica de la citroen...
Iar eu ma refeream strict la confortul la volan,si nu la calitatea materialelor sau dotari comparativ...Daca este sa facem comparatie,vom folosi doua masini cu pret si dotari aproximativ egale,si nu-mi pot permite sa compar Mercedes S Klass (peste 50.000 euro) cu un Citroen C5,care abia ajunge la 27.000(varianta de top).
Sa nu uitam ca cea mai buna masina este cea care nu te lasa la greu,este usor de intretinut pentru oricine si cu care poti transporta orice,ca doar suntem ROMANI si ne mandrim cu asta!!!
O zi buna!!

PS... chiar nu sunt de acord sa comparam Citroen-ul C5 cu Renault Megane,oricat de bine dotat ar fi el...
Chiar daca sunt ambele frantuzesti,difera mult calitatea ,materialele si confortul,ca sa nu mai spunem de preturi si intretinere,asta deoarece stim cu totii ca intretinerea la Renault este cea mai costisitoare din Romania(si piese,si manopera la reprezentanta).

This post has been edited by tibotib: Jun 20 2009, 12:28 PM


--------------------
Momentan,gandesc pentru altii....si ma simt foarte obosit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Jun 20 2009, 12:29 PM
Post #15


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Daewoo, colegul nostru a comparat C5 cu S classe din perspectiva confortului la drum. Si doar din aceasta perspectiva, daca vrei sa pui de la tine si apoi sa combati tot tu ce ai spus e dreptul tau. smile.gif

Intrebare: Ai condus C5 macar cativa km?

In privinta tonului pe care il folosesti, te rog ca nu uiti ca pe acest forum sunt colegi care poseda masini atat germane, japoneze sau coreene cat si frantuzesti. Incearca sa nu-i jignesti spunand despre masinile lor ca sunt "amarate". Asta pentru a evita sa primesti replici in ton cu afirmatiile tale.

This post has been edited by T u d o r : Jun 20 2009, 12:31 PM


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:37 PM