IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Megane 2 -probleme si rezolvari

This topic is about Megane 2 -probleme si rezolvari, the author, P30846, wrote about: salutare la toti.. v-am tot batut la cap cu problema flanselor (chituiri, filtru dupa cum le zic unii) la amortizoare. Masina avea 32k si deci garanti ... To read more just scroll down

13 Pages V  « < 11 12 13  
Reply to this topicStart new topic
> Megane 2 -probleme si rezolvari
P30846
post Sep 1 2005, 02:38 PM
Post #241


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 15-August 04
From: Bucuresti
Member No.: 30.839



salutare la toti..
v-am tot batut la cap cu problema flanselor (chituiri, filtru dupa cum le zic unii) la amortizoare.
Masina avea 32k si deci garantia la trenul de rulare expirase. In schimb, pana sa ies si din garantia de 1 an si jumate am fost sa mai fac si un alt control la IPSO.
Baiat bun Andrei Ionescu (asa parca il chema). Mi-a explicat ca nu mai sunt in garantie dar ca el poate sa faca o 'alerta' la Renault si poate reusesc sa le schimb tot pe 0 lei. Dupa o juma de luna ma suna si imi spune ca pot sa vin sa schimb flansele fara nici un cost (costul real al operatiunii ar fi fost undeva la 14 mil daca o faceam la renault cu piesele lor).

Deci, bucuria mea a fost mare.

Aveti grija cum vorbiti cu oamenii de la Service. Mai sunt unii si de treaba. Si vedeti, daca aveti probleme de iesit din garantie, poate totusi mai exista o portita sa faceti schimbul tot in garantie smile.gif)


O zi buna la toti,

P.S. Mie unul imi place mult masina mea, MII 1.5dci 80CP




QUOTE(cristi36176)
Nu, la mine nu au fost filtrele (probabil ca ai vrut sa spui flanse amortizor)--"zgomotul" (este mult spus zgomot) ala este normal--verificat treaba in service smile.gif

Daca vrei sa aflii toate problemele, zgomotele aparute (si neparute), pareri,impresii, analize prfunde si amanuntite asupara MII-- iti recomand: www.reno.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mircea51547
post Sep 1 2005, 02:44 PM
Post #242


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 18-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.540



QUOTE(Myky54178)
pt mircea.
Mersi de informatzie. Pe moment nu stiu daca o sa ii modific softu dar e bine de stiut in viitor. E prima masina care o am diesel si pina acum am avut masini "nervoase" iar o cura de liniste nu cred ca o sa imi strice smile.gif
Oricum mersi incodata. Am salvat adresa



Cu multa placere Myky....nu sunt o autoritate in materie de Diesel, dar am cam 100.000 pe dieseluri Renault (Clio-70.000 restul pe Megane, Laguna si Nissan-ul care e tot cu motor Renault...) deci le cam cunosc.

Oricand te pot ajuta cu info....pm


--------------------
Megane Sedan 1.5dCI , 2004 -masina de firma
Nissan Primera Acenta 1.9dCI 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciobanu33567
post Sep 1 2005, 04:19 PM
Post #243


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 167
Joined: 1-October 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 33.560



Tot din experienta iti spun , am avut si Astra si vectra, kadett si am Megan. Ai fost un norocos cu Astra si ghinionist cu Meganu. Asta una la mana.


Doi la mana: AICI DISCUTAM DESPRE MASINI NU DESPRE PERSOANE DECI NU MA FU..TE LA CAP CU CE FAC EU SI CE FAC EU CU BANII. NU MA CUNOSTI, NU TE CUNOSC (nici nu vreau), deci ciocu mic cand vine vorba sa discuti alt ceva in afara de masini.


--------------------
megane 2; 1,6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai36998
post Sep 2 2005, 05:55 AM
Post #244


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 10-December 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.991



QUOTE(ciobanu33567)
Tot din experienta iti spun , am avut si Astra si vectra, kadett si am Megan. Ai fost un norocos cu Astra si ghinionist cu Meganu. Asta una la mana.


Doi la mana: AICI DISCUTAM DESPRE MASINI NU DESPRE PERSOANE DECI NU MA FU..TE LA CAP CU CE FAC EU SI CE FAC EU CU BANII. NU MA CUNOSTI, NU TE CUNOSC (nici nu vreau), deci ciocu mic cand vine vorba sa discuti alt ceva in afara de masini.


Ciobane invata sa vb frumos si dupa aia sa te dai rotund ... si mare cunoscator in ale masinilor. Eu nu te-am jignit pe tine cu nimik iar tu ai facut-o de 2 ori. Rog moderatorii sa ia masuri.


--------------------
Renault Megane II dci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai36998
post Sep 2 2005, 07:28 AM
Post #245


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 10-December 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.991



QUOTE(cristi36176)
QUOTE
Si da tot imi pare rau ca m-am zgarcit la bani si nu am luat tot Astra


Vinde-l si ia-ti astra smile.gif

Iti recomand 1.7 dti...super motor...

PS
Vinde o cunostinta o asemenea masina. Este aproape noua...am inteles ca are vro 12k. Super fiabila masina...in special motorul smile.gif


Cristi sa sti ca daca cunostinta ta a avut pb cu motrul ala asta nu inseamna ca masina este proasta, spre deosebire de Renault Megane de care se pling mai mult de jumatate din detinatori cu multiple pb. Eu nu am spus ca Opel Astra ar fi o masina perfecta. Si apropo sa schimbat generatia aia de motoare , in momentul asta exista NUMAI motoare diesel commonrail CDTI pe modele Opel. Si pana la urma gusturile nu se dicuta eu am asteptat altceva de la masina asta si am ramas dezamagit. Pace tuturor !


--------------------
Renault Megane II dci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Razvan54516
post Sep 2 2005, 06:50 PM
Post #246


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 29-August 05
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 54.509



Ciobanu: Masina am comandat-o deja, trebuie sa ajunga pe 14-15 septembrie. Mai si cunosc prin service pe acolo, dar am emotii cand citesc atatea chestii pe forum. Mersi oricum de informatii, m-au mai linistit putin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciobanu33567
post Sep 3 2005, 07:52 PM
Post #247


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 167
Joined: 1-October 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 33.560



ce masina ai mai avut pana acum, sau parintii tai?


--------------------
megane 2; 1,6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciobanu33567
post Sep 4 2005, 01:59 PM
Post #248


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 167
Joined: 1-October 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 33.560



Are cineva idee care sunt dimensiunile difuzoarelor din megan (portiere fata si spate).

Multumesc anticipat!


--------------------
megane 2; 1,6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Razvan54516
post Sep 4 2005, 07:34 PM
Post #249


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 29-August 05
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 54.509



Ciobanu: pana in 91 Trabant dupa care a urmat Dacia Break, alte cateva dacii, Cielo, Terrano II, Clio (nu se pune ca nu-l folosim noi, e pentru altcineva). Conduc din '96, momentan un papuc diesel 4x4 si ma arde cand ma gandesc la saptamana pe care o mai am de asteptat pentru masina.


--------------------
MII Estate, Rouge Vif, Privilege + toate optiunile - jante 17" si senzor presiune roti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Myky54178
post Sep 4 2005, 11:09 PM
Post #250


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 25-August 05
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 54.171



Razvan54516, si mie imi vine tot acum in septembrie smile.gif e naspa asteptarea asta.
Mircea 10x
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mircea51547
post Sep 6 2005, 02:53 PM
Post #251


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 18-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.540



Acum, la 21.000km, pot spune si eu traditionalul LA REVEDERE FLANSE AMORTIZOR...

De cand pandeam momentul?...dar in sfarsit s-au dus....nu m-au dezamagit....

Dar, tinand cont de faptul ca Serus ma poate programa la verificare abia peste vreo 3 saptamani...inca nu am raspunsul la intrebarea mea: se schimba pe garantie ...sau nu? pentru ca parerile sunt impartite.
(Ma refer, bineinteles, la situatia in care s-au depasit traditionalii 20k acoperiti de garantie)


--------------------
Megane Sedan 1.5dCI , 2004 -masina de firma
Nissan Primera Acenta 1.9dCI 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexh
post Sep 6 2005, 07:07 PM
Post #252


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 25-May 04
From: Bucuresti
Member No.: 26.355



QUOTE(ciobanu33567)
Are cineva idee care sunt dimensiunile difuzoarelor din megan (portiere fata si spate).

Multumesc anticipat!


La Megane 2 sunt aproape sigur ca sunt de 13 cm , si pe fata si pe spate.
Dimensiunile tweeterelor din bord nu le stiu, dar mi se pare ca sunt clasice, cam ca la toate masinile.


--------------------
Masina lu' taticu' : Megane Sedan II - 1,5 dCi - 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciobanu33567
post Sep 6 2005, 09:17 PM
Post #253


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 167
Joined: 1-October 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 33.560



multumesc mult de raspuns. La inalte nu umblu pt. ca fel cum a mai spus cineva pe forum isi fac treaba.

Oricum am sa ma interesez exact la service de dimensiunile difuzoarelor pt. ca imi dau comanda in germania de ele si nu imi permit sa dau dimensiunea gresita (130 euro toate 4 pe 3 cai)

Multumesc inca o data!


--------------------
megane 2; 1,6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cip40884
post Sep 8 2005, 02:03 AM
Post #254


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 21-February 05
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 40.877



QUOTE(mircea51547)
Acum, la 21.000km, pot spune si eu traditionalul LA REVEDERE FLANSE AMORTIZOR...

De cand pandeam momentul?...dar in sfarsit s-au dus....nu m-au dezamagit....

Dar, tinand cont de faptul ca Serus ma poate programa la verificare abia peste vreo 3 saptamani...inca nu am raspunsul la intrebarea mea: se schimba pe garantie ...sau nu? pentru ca parerile sunt impartite.
(Ma refer, bineinteles, la situatia in care s-au depasit traditionalii 20k acoperiti de garantie)


Am schimbat si eu una, pe dreapta....dar am facut putin scandal la service si a schimbat pe garantie avand 23de mii. Dar urmatoarea o sa scot bani. Cred ca e vreo 3 mil o flansa.
Cam teapa garantia asta....La alte marci e mai buna.


--------------------
renault megane II estate 1,6 16v piele, xenon ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P30846
post Sep 13 2005, 04:39 PM
Post #255


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 15-August 04
From: Bucuresti
Member No.: 30.839



o flansa cam 5 milioane, direct la renault, mai ieftine in magazine..
garantia lor e de 20 mii .. dar cu putin noroc poti sa le schimbi si dupa..


QUOTE(cip40884)
QUOTE(mircea51547)
Acum, la 21.000km, pot spune si eu traditionalul LA REVEDERE FLANSE AMORTIZOR...

De cand pandeam momentul?...dar in sfarsit s-au dus....nu m-au dezamagit....

Dar, tinand cont de faptul ca Serus ma poate programa la verificare abia peste vreo 3 saptamani...inca nu am raspunsul la intrebarea mea: se schimba pe garantie ...sau nu? pentru ca parerile sunt impartite.
(Ma refer, bineinteles, la situatia in care s-au depasit traditionalii 20k acoperiti de garantie)


Am schimbat si eu una, pe dreapta....dar am facut putin scandal la service si a schimbat pe garantie avand 23de mii. Dar urmatoarea o sa scot bani. Cred ca e vreo 3 mil o flansa.
Cam teapa garantia asta....La alte marci e mai buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin58305
post Oct 14 2005, 07:26 AM
Post #256


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 13-October 05
From: Tulcea (Tulcea)
Member No.: 58.298



Kit-ul de flanse pentru ambele roti costa 3-4 milioane la Augsburb, fata de 8 mil la dealer Renault.
De obicei pica numai rulmentul, nu si garnitura din cauciuc.
Un rulment este la Meteor 750.000.
Asa ca nu cred ca flansele sunt o mare problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cip40884
post Nov 12 2005, 01:17 PM
Post #257


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 21-February 05
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 40.877



Am avut noroc, nu a mai trebuit sa cumpar flansele. Erau arcurile devina. M-au chemat de la Renault la service, pe mine si inca vreo cateva masini .... Frumos din partea lor. La faza asta au aratat si francezii ca le pasa de clientii lor.


--------------------
renault megane II estate 1,6 16v piele, xenon ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai40235
post Feb 21 2006, 02:46 AM
Post #258


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 11-February 05
From: Tarnaveni (Mures)
Member No.: 40.228



eu am un megane sedan, 1,5 dci 100cp si vreau sa zic ca masina este fantastica. am 13.000km si nu am avut nici o problema.colaborarea cu nissan este benefica...japonezii stiu ce sa-i faca unei masini. partea electronica este asigurata de samsung iar daca cineva i-mi spune ca a avut probleme(desi nu cred) afost doar ghinion. renault este cea mai vanduta marca in europa in ultimii ani si cred ca nu degeaba .in 2005 au castigat si F1 la constructori. majoritate pe care ii vad pe site se plang ca au un priete, o cunastinta sau un vecin care au avut probleme cu meganul... daca este cineva care are megane si nu este multumit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  « < 11 12 13
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 04:35 AM