IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

probleme Kia Rio

This topic is about probleme Kia Rio, the author, looney, wrote about: salut. am si eu o mica nelamurire. am o kia rio din 2006 si acu cateva zile mia murit bateria. am schimbat cu una cu putere mai mare ( aia de la masin ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> probleme Kia Rio
looney
post Mar 7 2009, 03:01 AM
Post #21


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 7-March 09
Member No.: 119.439



salut. am si eu o mica nelamurire. am o kia rio din 2006 si acu cateva zile mi`a murit bateria. am schimbat cu una cu putere mai mare ( aia de la masina fiind de 45, asta noua fiind de 55 ). aku vad k e mai puternica si face niste zgomote mai ciudate knd o accelerez. poate cineva sa ma lamureasca si pe mine k eu nu prea ma pricep la masini si asta e prima nedumerire pe care o am la masina asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Mar 9 2009, 11:08 AM
Post #22


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



Cumnatul meu are un Rio 1.4 90-110 cp din iulie 2006 si singurele probleme avute au fost niste scartaituri la imbinarea tapiteriei cu parbrizul - pe care le auzea doar el smile.gif (a taiat finut cu o lama un colt si s-a rezolvat), un furtun care se afla sub bancheta si care filtreaza nush ce la benzina (a costat 50 lei, a durat 6 luni ca sa i-l aduca timp in care masina a functionat foarte bine si fara), i-au spart in servis vasul cu lichidul de ulei de frana (parca) atunci cand i-au inlocuit claxonul (se arsese) ramanand fara frane, apoi cateva dosare Casco cu zgarieturi, indoituri (dar astea nu se pun); tabla este foaie de hartie iar vopseaua de rahat rau dar cam asta a fost tot; per ansamblu si el este multumit de alegere.
Nasol sa ai ghinion; am mai auzit de probleme la directie (cea electrica existenta pe Accent si unele Ceeduri) dar el are electro-hidraulica.


--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ovialexteo
post Jan 12 2010, 04:23 PM
Post #23


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 14-August 08
Member No.: 117.748



Am un RIO din 2001 1,5 benzina si am o problema nu mai intra in viteza ,treapta 1-a si a2-a
Go to the top of the page
 
+Quote Post
B-74-GRC
post Jul 19 2010, 11:15 PM
Post #24


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 19-July 10
Member No.: 127.093



Salut am o Kia Rio 1.5 crdi
Vad ca toti va plangeti de Ria Rio. Eu o kia din 2007 si acum am cu ea 35000km facuti in Romania Bucuresti si un mic drum in Germania.
Si eu am probleme dc sa mint dar nu ca voi. Unele probleme nu va suparati pe mine nu tin de masina dar de felul in care va folositi de ea. Masina este blidata.
Am avut un accident cu ea la 55/60 la ora si nu a patit nimic inafara ca s-a crapat vopseaua pe bara fata dar cealalta masina a ramas fara bara si cu haionul de la portbagaj indoit binisor.
Probleme cu ea
1 Scartaie scaunul sofer dar dc il ung nu am treaba...
2 am schimbat la capetele de bara niste garnituri dar asta din cauza la bucuresti
3si discurile sau ovalizat pt ca am trecut eu prin apa mare dupa ce mersesem ca nebunul la niste liniute
APP de liniute: am afumat BMW 318 opel astra 1.6 renault megane 1.9dci 120 cp opel astra 2.2 tdi 125 cp si atat momentan nu ma mai dau pt ca am ajuns la o concluzie ca nu cartig nimic doar imi distrug bani munciti.
Am fost pana in germania acolo pe motorina adevarata nu apa noastra consuma pe autostrada 4.9/5 la 120 km/h cu 3 pers si bagaje normal ca nu am mers asa dar am testato in romania consuma 6lsi chiar peste diferenta este apa si calitatea proasta sa nu mai zic ca in romania cu ce-a mai scumpa motorina fuge doar 185 si in germnia cu ce-a mai ieftina motorina se duce 210km/h asta jur pe ce vreti voi dc nu credeti
La mine nu troncane nu bate nu scartaie nimic manerul e la locul lui si totul la fel
App de pedala incearca sa calci corect pe ea cu cu varful sau intr-o parte asa am stricat eu la un CORSA pedala
unicul deranj este faptul ca la mine in masina mai incap doar 2 pers spatiu din spatele meu nu mai exista.
astept pareri si discuti cu mare placere

Un sfat nu va duceti la Kia Jilava niste prosti calificati si niste escroci .........................sunt patit :thumbsup:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrian-RHA
post Nov 12 2010, 02:19 PM
Post #25


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 23-September 10
Member No.: 129.313



QUOTE (adrian-RHA @ Nov 12 2010, 02:15 PM) *
Buna! Atentie la KIA cerato si la KIA in general , benz sau motorina, la bagat in treapta inapoi, deoarece e nesincronizata, lucru spus si n manual de utiliazare dar numai la unele modele (cred ca carens), ridici de inel , dai stanga si acolo astepti 2 secunde apoi duci inainte maneta. In felul acesta nu caraie, nu misca masina, intra foarte lin!!!! Are si o explicatie, cand dai in stanga , trage un pic sincronul de a 5 a , si opreste trenul primar, astfel ambele trenuri din cutie se opresc si intra lin!!!!!! Deci doar la mars arriere! DECI: ASTEPTI 2 secunde dar dupa ce ridici de inel si dai stanga de maneta, in manual scrie ca astepti doar dupa ce apesi pe ambreiaj si dai la neutru, dar nu merge asa!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LucaRadu
post Apr 3 2017, 11:52 AM
Post #26


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 3-April 17
Member No.: 149.536



buna ziua dragi prieteni... am o kia 2004 motor 1,3 benzina si de ceva vreme ma confrunt cu o problema... nu se mai accelereaza, scoate mult fum si smunceste cand iau piciorul de pe acceleratie si la fel face cand accelerez dn nou...am schimbat debitmetru de aer, am schimbat sondele lambda amandoua, am schimbat fisele si bujiile. le-am schibat deoarece am pus masina pe test si imi dadea eroare la debitmetru si la sonde dar tot nu sa remediat problema.. are cineva vreo ideea ce ar putea fi?????
multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 05:05 PM