IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Levierul schimbatorului de viteze se misca atunci cand accelerez

This topic is about Levierul schimbatorului de viteze se misca atunci cand accelerez, the author, discovery, wrote about: Salut. Este vorba despre un Suzuki Ignis. De vreo doua zile, observ ca atunci cand accelerez, levierul schimbatorului de viteze se misca vreo doi cent ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Levierul schimbatorului de viteze se misca atunci cand accelerez
discovery
post Feb 24 2017, 10:07 AM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 30-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 119.129



Salut. Este vorba despre un Suzuki Ignis.

De vreo doua zile, observ ca atunci cand accelerez, levierul schimbatorului de viteze se misca vreo doi centimetri... imi da chiar senzatia ca angrenajul pinioanelor din cutia de viteze nu mai este foarte ferm. Are cineva idee care ar putea fi cauza? Recunosc ca, de-a lungul timpului, s-a mai intamplat sa "bruschez" levierul atunci cand se incapatana sa nu intre in marsarier sau (mai rar) in vit 1.

Mentionez ca pana acum, levierul nu avea nicio treaba in momentul in care pinioanele din cv intrau in sarcina. Ce s-ar fi putut intampla asa, dintr-o data?

Astept cu interes opinii / pareri / sugestii. Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
discovery
post Feb 25 2017, 04:39 PM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 30-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 119.129



Problema este, de fapt, mult mai grava!
Titlul topicului si primul post au fost scrise dupa ce am mers foarte putin, din momentul in care a aparut problema. Ulterior, a trebuit sa fac un drum de vreo suta de km (dus - intors) ceea ce a scos la iveala intregul dezastru din cv:

treapta 1: cupleaza, masina pleaca, dar de aude un zgomot foarte urat + misca levierul;

treapta 2: da senzatia ca cupleaza, dar "sare" imediat (se decupleaza), deci este inutilizabila;

treapta 3: cupleaza bine, dar se aude acelasi zgomot ca la treapta 1, dar cu o intensitate mult mai mica;

treapta 4: cupleaza si merge bine (fara zgomot / nu misca levierul);

treapta 5: cupleaza si merge bine (fara zgomot / nu misca levierul).

In aceste conditii, ce-mi mai ramane sa va rog urmatorul lucru: imi puteti recomanda un service unde sunt mecanici specializati in cutii de viteze, in care sa am incredere ca lucreaza cu simt de raspundere? Daca regulamentul forumului interzice sa mi se raspunda in topic, astept raspuns pe pm. Multumesc.

This post has been edited by discovery: Feb 25 2017, 04:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:17 AM