IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Help!-Fiat punto 2003 1.2 6- CP

This topic is about Help!-Fiat punto 2003 1.2 6- CP, the author, goran_catalin, wrote about: Va salut, Am si eu o problema,am achizitionat un punto de 1.2 8V 44 KW.De la inceput am avut ceva probleme cu ambreiajul si o bataie a motorului la tu ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Help!-Fiat punto 2003 1.2 6- CP, zgomot bataie rapida motor
goran_catalin
post Nov 7 2013, 11:37 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 10-February 10
Member No.: 123.884



Va salut,

Am si eu o problema,am achizitionat un punto de 1.2 8V 44 KW.De la inceput am avut ceva probleme cu ambreiajul si o bataie a motorului la turatii intre 1000 si 2000 intre treptele 1 si 2.Am schimbat kit-ul de ambreiaj si bineinteles si distributia.
Inca nu am reusit sa scap de bataia motorului.Am citit cu atentie acest forum si am crezut ca am si eu traversa indoita doar ca acesta cum nu are scut nu are nici acea traversa.
Acest zgomot de forfecare nu este unul foarte puternic ci este o bataie rapida (in functie de turatia motorului) care se aude cel mai tare in treapta 1 la accelerare si decelerare intre 1000 si 2000 RPM si foarte putin intreapta 2.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
goran_catalin
post Nov 12 2013, 08:56 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 10-February 10
Member No.: 123.884



QUOTE (goran_catalin @ Nov 7 2013, 11:37 AM) *
Va salut,

Am si eu o problema,am achizitionat un punto de 1.2 8V 44 KW.De la inceput am avut ceva probleme cu ambreiajul si o bataie a motorului la turatii intre 1000 si 2000 intre treptele 1 si 2.Am schimbat kit-ul de ambreiaj si bineinteles si distributia.
Inca nu am reusit sa scap de bataia motorului.Am citit cu atentie acest forum si am crezut ca am si eu traversa indoita doar ca acesta cum nu are scut nu are nici acea traversa.
Acest zgomot de forfecare nu este unul foarte puternic ci este o bataie rapida (in functie de turatia motorului) care se aude cel mai tare in treapta 1 la accelerare si decelerare intre 1000 si 2000 RPM si foarte putin intreapta 2.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi?

revin dupa analiza...............
am ridicat masina pe elevator si nu face zgomot atunci cand este in viteza si este ridicata....am lasat-o jos si a revenit bataia...
M-am gandit ca este zgomot de uzura din cutie asa ca am luat 2 l de ulei de cutie si un tratament special pentru transmisii si am facut schimbul.....nici un rezultat bataia nu a disparut...
imi raman doua variante:cap de planetara s-au cutia?
Sincer nu mai inteleg deoarece am primit 3 pareri de la 3 mecanici diferiti....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:24 PM