IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

pompa apa

This topic is about pompa apa, the author, ciprianxxxxx, wrote about: Buna la toti...am un opel vectra b din 96 model 17TD motor x17TD isuzu si rezulta ca trebuie sai schimb pompa de apa...am cumparat eu pompa si as dori ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> pompa apa, schimbare pompa apa motor x17td
ciprianxxxxx
post Jan 30 2011, 09:50 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 30-January 11
From: valencia
Member No.: 131.130



Buna la toti...am un opel vectra b din 96 model 17TD motor x17TD isuzu si rezulta ca trebuie sai schimb pompa de apa...am cumparat eu pompa si as dori sa intreb daca e dificil de schimbat caci situatia financiara nu prea imi permite luxul de a merge la un service....din auzite am inteles ca nu e asa greu....astept sfatul vostru si daca cineva priceput citeste mesajul si se pricepe i multumesc anticipat pt ajutorul acordat....sanatate numai bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Seri
post Jan 31 2011, 10:39 AM
Post #2


Captain Obvious.
******

Group: Moderator
Posts: 1.312
Joined: 3-August 05
From: Oradea/Cluj
Member No.: 52.535



Trebuie sa dai jos cureaua de accesorii, rola de pe arborele cotit, capacul de la distributie, rolele intinzatoare de la distributie, cureaua de distributie si abia apoi pompa de apa. De asemenea trebuie sa te poti baga sub masina, iar accesul va fi dificil din cauza spatiului mic dintre motor si aripa dreapta.

E foarte importan atunci cand pui la loc cureaua sa nu dereglezi distributia. Pinioanele de la axa/axele cu came si de la arborele cotit au pe ele o liniuta trasata. Liniutele astea trebuie sa aiba toate aceeasi orientare, de exemplu toate sa fie in partea de sus, la ora 12 pe ceas.

Eu nu m-as baga la asa ceva singur. O mica greseala de reglaj iti poate distruge motorul. Chiar si cu un mecanic specializat in Dacii e mai bine decat singur.
Distributia cand ai schimbat-o ultima data?

This post has been edited by Seri: Jan 31 2011, 10:40 AM


--------------------
1994 Opel Astra F 1.8 GSi 125 cp
2004 Opel Astra G 1.6i 103 cp
2007 Opel Astra G 1.6i 105 cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:53 PM