IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

beculete bord

This topic is about beculete bord, the author, XXcatalin, wrote about: salut sunt proprietar cielo 1,5 sohc model din 99 de cateva luni. si recent s-au ars beculetele de la panoul de comenzi aer/trepte aeroterma si nu sti ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> beculete bord
XXcatalin
post Jan 29 2010, 06:57 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 10
Member No.: 123.530



salut
sunt proprietar cielo 1,5 sohc model din 99' de cateva luni. si recent s-au ars beculetele de la panoul de comenzi aer/trepte aeroterma si nu stiu cum sa montez altele. poate sa imi explice careva cum se desface panoul sau trebuie sa fac o vizita unui electrician pentru 2 beculete? tongue.gif
ms anticipat, toate bune
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RD-Woo
post Jan 29 2010, 07:05 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 17-June 09
From: Sud-Est
Member No.: 120.238



Blocul de climatizare la cielo se scoate relativ usor. Dupa ce desfaci consola de la bord va trebui sa desfaci si capacul ala din dreptul pasagerului din dreapta. Acolo o sa vezi un cablu care deschide si inchide robinetul (clapeta) de incalzire. Daca nu scoti acel cablu de acolo nu vei reusi sa scoti blocul de climatizare. Apoi, dupa ce tragi un pic de el, vei vedea niste conectori electric care trebuie desfacuti si dupa aia ajungi si la furtunele de care vorbeai. Alea sunt puse toate intr-o mufa care se scoate usor. Cat despre fasaitul pe care il auzi este exact de la comanda de dirijare a aerului. Ea este pneumatica. Cand ai tras de ea ai departat suportul din cauciuc dinauntru. Asta o vei putea rezolva abia dupa ce vei desface complet climatizarea. O solutie este sa folosesti un strat subtire de vaselina.
P.S. Nu incerca sa tragi tare de climatizare fara sa desfaci cablu.
Spor la treaba!
Attached File(s)
Attached File  DSC00813.JPG ( 111.22K ) Number of downloads: 61
Attached File  DSC00814.JPG ( 102.03K ) Number of downloads: 65
Attached File  untitled.JPG ( 29.88K ) Number of downloads: 58
 


--------------------
Pe'un picior de plai.. let's get high
Go to the top of the page
 
+Quote Post
XXcatalin
post Jan 29 2010, 07:30 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 10
Member No.: 123.530



multumesc foarte mult. si se gasesc becuri cu alte nuante ca in atasamentul tau ?biggrin.gif sau
inca o chestie daca se poate. de curand tata a pierdut telecomanda de la alarma. si cel care ne-a vandut masina nu stie mai nimic despre ce era montat pe masina. se poate sa cumpar o telecomanda universala ca la TV si reglata pe fregventa celei de pe masini? momental am scos siguranta de la alarma sa nu raman p'afara... sau montez alta alarma ?

ce sfaturi imi dai ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RD-Woo
post Jan 29 2010, 07:41 PM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 17-June 09
From: Sud-Est
Member No.: 120.238



QUOTE (XXcatalin @ Jan 29 2010, 07:30 PM) *
si se gasesc becuri cu alte nuante ca in atasamentul tau ?:


Montezi leduri in locul becurilor.. insa ai grija ca le trebuiesc rezistente..

QUOTE (XXcatalin @ Jan 29 2010, 07:30 PM) *
se poate sa cumpar o telecomanda universala ca la TV si reglata pe fregventa celei de pe masini?


Daca sistemul permite invatarea si altor telecomenzi, atunci poti
pune una de genul ala. pt asta iti trebuie functie valet.


--------------------
Pe'un picior de plai.. let's get high
Go to the top of the page
 
+Quote Post
XXcatalin
post Jan 29 2010, 08:04 PM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 10
Member No.: 123.530



am sa ma uit la ce model e montat si o sa ma documentez daca se poate. ms pentru pont
Go to the top of the page
 
+Quote Post
XXcatalin
post Jan 30 2010, 05:17 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 10
Member No.: 123.530



am revenit.imi pare rau dar nu'mi dau seama care capac din dreptul pasagerului din dreapta. ce e pe partea dreapta e dintr-o singura bucata cu restul plasticului care acopera toata plansa aia de bord. uite in atasament de partea aia zici? (imi cer scuze pentru calitatea proasta) si ai dreptate, blocul ala nu vrea sa iasa deloc.

la tine in poze nu vad ceva dat jos

This post has been edited by XXcatalin: Jan 30 2010, 05:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RD-Woo
post Jan 31 2010, 12:21 PM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 17-June 09
From: Sud-Est
Member No.: 120.238



Ai mesaj PM!


--------------------
Pe'un picior de plai.. let's get high
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xetiv
post Oct 21 2010, 09:52 PM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 21-October 10
Member No.: 129.759



QUOTE (RD-Woo @ Jan 29 2010, 07:05 PM) *
Blocul de climatizare la cielo se scoate relativ usor. Dupa ce desfaci consola de la bord va trebui sa desfaci si capacul ala din dreptul pasagerului din dreapta. Acolo o sa vezi un cablu care deschide si inchide robinetul (clapeta) de incalzire. Daca nu scoti acel cablu de acolo nu vei reusi sa scoti blocul de climatizare. Apoi, dupa ce tragi un pic de el, vei vedea niste conectori electric care trebuie desfacuti si dupa aia ajungi si la furtunele de care vorbeai. Alea sunt puse toate intr-o mufa care se scoate usor. Cat despre fasaitul pe care il auzi este exact de la comanda de dirijare a aerului. Ea este pneumatica. Cand ai tras de ea ai departat suportul din cauciuc dinauntru. Asta o vei putea rezolva abia dupa ce vei desface complet climatizarea. O solutie este sa folosesti un strat subtire de vaselina.
P.S. Nu incerca sa tragi tare de climatizare fara sa desfaci cablu.
Spor la treaba!



Te rog da-mi si mie un sfat.Am incercat sa schimb becurile de la climatizare incercand sa detasez panoul frontal pe care l-am cam fortat si binenteles nu am reusit.In schimb nu-mi mai merge incalzirea(aerul cald).Ce solutii imi dai? priselux@gmail.com Iti multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OGUL
post Dec 12 2011, 06:00 PM
Post #9


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 10-December 11
From: iasi-romania
Member No.: 136.624



multumesc pentru sfat la beculete multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:38 PM