IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Distributie Seat Leon 2006

This topic is about Distributie Seat Leon 2006, the author, TybyD26, wrote about: Salutare, Sunt nou pe aici si m-ar interesa fff mult parerile vostre referitor la schimbatu distributiei. Am un Leon din 2006, luat de nou...in moment ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Distributie Seat Leon 2006, Trebuie sau nu schimbata?
TybyD26
post Jan 12 2010, 09:52 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



Salutare,

Sunt nou pe aici si m-ar interesa fff mult parerile vostre referitor la schimbatu distributiei. Am un Leon din 2006, luat de nou...in momentu actual are 34.000 km, putini, dar nu am folosit-o prea mult in primii 2,3 ani.In aprilie se fac 4 ani de cand am luat-o si, nu stiu daca trebuie sau nu sa schimb distributia. In cartea masinii, scrie ca se schimba la 4 ani, asta daca nu ai nr de km. Pe scurt, trebuie sa nu sa schimb distributia tinand cont de faptu ca am doar 34.000 km???

Multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 12 2010, 01:29 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Salut,

Nu ai specificat ce motorizare are Leonul tau.

Kitul distributie + pompa de apa (optional) + cureaua accesorii (recomandat) se schimba in fct de motorizare la minim 90.000km SAU la 4-5ani, ORICARE INTERVINE PRIMA.

Asadar, chiar daca ai km rulati putini, curelele tot imbatranesc... Din ce stiu, dupa 2004 sunt realizate din kevlar la VAG, ceea ce inseamna ca sunt mai rezistente, insa un risc asumat ramane un risc totusi...al tau, ca sofer. Poate ca mai apoti amana pana la anul - termen maxim, insa daca intre timp apare ghinionul sa se rupa in mers, atunci - in fct de nr supape - ai bucurii dintre cele mai neplacute cu reparatiile.

Nu vreau sa te sperii, dar o imagine corecta si completa trebuie sa ai pt a lua decizia cea mai buna. Eu unul as schimba-o din primavara incolo, inainte de drumuri mai lungi prin concediu...doar ca sa-mi iau de-o grija.

Cele bune iti doresc !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TybyD26
post Jan 12 2010, 01:33 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



QUOTE (DORU @ Jan 12 2010, 01:29 PM) *
Salut,

Nu ai specificat ce motorizare are Leonul tau.

Kitul distributie + pompa de apa (optional) + cureaua accesorii (recomandat) se schimba in fct de motorizare la minim 90.000km SAU la 4-5ani, ORICARE INTERVINE PRIMA.

Asadar, chiar daca ai km rulati putini, curelele tot imbatranesc... Din ce stiu, dupa 2004 sunt realizate din kevlar la VAG, ceea ce inseamna ca sunt mai rezistente, insa un risc asumat ramane un risc totusi...al tau, ca sofer. Poate ca mai apoti amana pana la anul - termen maxim, insa daca intre timp apare ghinionul sa se rupa in mers, atunci - in fct de nr supape - ai bucurii dintre cele mai neplacute cu reparatiile.

Nu vreau sa te sperii, dar o imagine corecta si completa trebuie sa ai pt a lua decizia cea mai buna. Eu unul as schimba-o din primavara incolo, inainte de drumuri mai lungi prin concediu...doar ca sa-mi iau de-o grija.

Cele bune iti doresc !


Salut,

Mersi pt sfaturi.Motorul este de 1.6 benzina. Ma gandeam si eu la o mica amanare, gen prin vara, nu neaparat in aprilie cand se fac 4 ani de cand am luat-o, asta ca sa nu risc prea mult. Ai spus ceva de cureaua de la accesorii, mi s-a spus ca ar fii ok sa schimb tot kit-ul de accesorii cand schimb si distributia, este necesar tot kit-ul sau doar cureaua cum ai spus u???

MErsi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 12 2010, 01:40 PM
Post #4


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Pt 1.6MPI se schimba la 90.000km recomandare PoRo si 120.000km in carte, daca nu ma insel.
Avand in vedere ca e benzinar aspirat, daca nu tragi de ea prea mult, o poti lasa pt inceputul verii.
Cureaua de accesorii e importanta, schimb-o odata cu distributia. Aceasta din urma contine cureaua distributie si rolele aferente. Eu as schimba tot, pe principiul A PREVENI COSTA MAI PUTIN DECAT A REPARA.
Pompa de apa o poti demonta si daca nu are scurgeri, o poti pastra in continuare. Nu costa mult la un service non-oficial, daca doresti, cand vei dori sa investesti in masina ta, o sa-ti recomand un service VAG unde merg eu si sunt f multumit si de lucrare si de costuri - decente bine pt capitala ! Din ce oras esti ?

This post has been edited by DORU: Jan 12 2010, 01:40 PM


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TybyD26
post Jan 12 2010, 01:41 PM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



QUOTE (DORU @ Jan 12 2010, 01:29 PM) *
Salut,

Nu ai specificat ce motorizare are Leonul tau.

Kitul distributie + pompa de apa (optional) + cureaua accesorii (recomandat) se schimba in fct de motorizare la minim 90.000km SAU la 4-5ani, ORICARE INTERVINE PRIMA.

Asadar, chiar daca ai km rulati putini, curelele tot imbatranesc... Din ce stiu, dupa 2004 sunt realizate din kevlar la VAG, ceea ce inseamna ca sunt mai rezistente, insa un risc asumat ramane un risc totusi...al tau, ca sofer. Poate ca mai apoti amana pana la anul - termen maxim, insa daca intre timp apare ghinionul sa se rupa in mers, atunci - in fct de nr supape - ai bucurii dintre cele mai neplacute cu reparatiile.

Nu vreau sa te sperii, dar o imagine corecta si completa trebuie sa ai pt a lua decizia cea mai buna. Eu unul as schimba-o din primavara incolo, inainte de drumuri mai lungi prin concediu...doar ca sa-mi iau de-o grija.

Cele bune iti doresc !


PS: Stiu ca e vb de fiecare service in parte, dar ca idee, ca bani pt ceea ce am de schimbat, respectiv Kit distribuie + cel de accesorii ai idee cam la cat ar duce??? AM inteles ca e destul de mult!

Cele bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 12 2010, 01:44 PM
Post #6


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Daca vei schimba toate piesele, inclusiv manopera, nu vei plati mai mult de 200 euro acolo unde merg eu. thumbsup.gif
Exista factura si garantie, aspect de asemenea important.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TybyD26
post Jan 12 2010, 01:44 PM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



QUOTE (DORU @ Jan 12 2010, 01:40 PM) *
Pt 1.6MPI se schimba la 90.000km recomandare PoRo si 120.000km in carte, daca nu ma insel.
Avand in vedere ca e benzinar aspirat, daca nu tragi de ea prea mult, o poti lasa pt inceputul verii.
Cureaua de accesorii e importanta, schimb-o odata cu distributia. Aceasta din urma contine cureaua distributie si rolele aferente. Eu as schimba tot, pe principiul A PREVENI COSTA MAI PUTIN DECAT A REPARA.
Pompa de apa o poti demonta si daca nu are scurgeri, o poti pastra in continuare. Nu costa mult la un service non-oficial, daca doresti, cand vei dori sa investesti in masina ta, o sa-ti recomand un service VAG unde merg eu si sunt f multumit si de lucrare si de costuri - decente bine pt capitala ! Din ce oras esti ?



Sunt din Bucuresti. Ai dreptate,"A PREVENI COSTA MAI PUTIN DECAT A REPARA", de aceea daca-mi poti spune cam cat m-ar costa si la ce service m-as putea duce, raman dator biggrin.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TybyD26
post Jan 12 2010, 01:58 PM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



Mi se pare un pret bun pt tot ce am eu de facut, imi poti spune unde e acest service?

In caz ca ai idee, as mai avea o problema la masina(probabil OFF topic). De vreo 3 ani cam asa, imi sta martoru Check Engine aprins pe bord. Prima oara cand mi-a aparut, masina era in garantie(cu cateva luni inainte sa-mi expire), mi-au zis de la service ca nu are nik, au sters eroarea care a aparut dupa ceva timp(masina iesise din garantie). AM fost, au zis ca nu au ce face, k nu avea nik atunci etc. De atunci m-am tot plimbat pe la mai multe service-uri, am verificat-o cu VAG-Com-ul de vreo 5 ori, aceeasi eroare = cva legat de noxe, de eliminarea gazelor. Problema e ca nimnei nu m-a lamurit ce e de fapt, ce piesa sau unde e problema. Ba egr, ba sonda lamba, ba catalizatoru, ok asta stiam si eu. Dar cum aflu care e problema si daca e cva ce tre schimbat>????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 12 2010, 02:10 PM
Post #9


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Nu e OK ca eroarea respectiva s-a cronicizat. Daca esti din Bucuresti, ne-am putea vedea pt o diagnoza completa si aflam mai multe despre problemele masinutei, evident daca doresti. Cu aceeasi ocazie facem si o lista cu ce e de facut si iti dau detalii despre service-ul unde apelez si eu (cu specific VAG).

In privinta erorii cu Check Engine, pot fi mai multe cauze, toate insa se risipesc sau se confirma la un test complet:
- benzina de calitate indoielnica (destul de raspandita)
- EGR cu probleme (mai rar)
- sonda lambda cu probleme (s-au mai vazut cazuri)

Acum cum doctorul nu poate da un verdict sigur 100% la telefon, nici eu nu-mi asum acest risc biggrin.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TybyD26
post Jan 12 2010, 02:15 PM
Post #10


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 12-January 10
Member No.: 122.997



QUOTE (DORU @ Jan 12 2010, 02:10 PM) *
Nu e OK ca eroarea respectiva s-a cronicizat. Daca esti din Bucuresti, ne-am putea vedea pt o diagnoza completa si aflam mai multe despre problemele masinutei, evident daca doresti. Cu aceeasi ocazie facem si o lista cu ce e de facut si iti dau detalii despre service-ul unde apelez si eu (cu specific VAG).

In privinta erorii cu Check Engine, pot fi mai multe cauze, toate insa se risipesc sau se confirma la un test complet:
- benzina de calitate indoielnica (destul de raspandita)
- EGR cu probleme (mai rar)
- sonda lambda cu probleme (s-au mai vazut cazuri)

Acum cum doctorul nu poate da un verdict sigur 100% la telefon, nici eu nu-mi asum acest risc biggrin.gif


Da, daca ma poti ajuta cu o verificare, implicit cu o rezolvare a acestei probleme, ne putem vedea. Putem vb eventual inainte, pe mail sau la telefon ca sa stabilim detaliile. Faza e ca sunt fff interesat in rezolvarea acestei probleme, pana acum au fost doar presupuneri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 12 2010, 02:22 PM
Post #11


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Ti-am trimis MP.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:42 PM