IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

sunt incepatoare vreau sa merg la bran !un sfat !

This topic is about sunt incepatoare vreau sa merg la bran !un sfat !, the author, ada27, wrote about: Buna seara , am un wv lupo , am carnet de 2 ani, masina tot de 2 ani , nu am condus zilnic , ca nu am avut nevoie , dar am 2000 km , am mers prin Bucu ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> sunt incepatoare vreau sa merg la bran !un sfat !
ada27
post Jun 19 2009, 12:47 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 10-February 09
Member No.: 119.240



Buna seara , am un wv lupo , am carnet de 2 ani, masina tot de 2 ani , nu am condus zilnic , ca nu am avut nevoie , dar am 2000 km , am mers prin Bucuresti, Pipera ,Saftica,Buftea ,dar cel mai mult am mers prin Bucuresti !!! whistling.gif
Acum trebuie sa merg in interes de servici la Bran ,un pic prin Brasov , apoi Bran , deci sa ma invart prin Brasov si Bran si retur !!!
Am ceva emotii ...ceva sfaturi , de la cei mai expetimentati ,va rog ! rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Watcher
post Jun 19 2009, 01:27 AM
Post #2


CFO
******

Group: Membri
Posts: 2.695
Joined: 10-September 04
From: Bucuresti
Member No.: 32.254



1) Este imposibil sa iei cu tine un sofer mai experimentat?
2) NU TE STRESA! fii atenta , constienta , dar nu stresata !
3) Daca ai condus pana la Saftica, la fel e si pana la Comarnic: sat 70kmph, afara 90. Mergi cuminte pe banda 1 si asta e.
4) Diferenta sensibila fata de ce ai condus pana acum va fi pe serpentine, unde: viteza 2 sau maxim 3, indiferent de turatii (ma rog, daca ajungi la redline schimba si 4), NU CALCI AMBREIAJUL IN CURBE, NU FRANEZI IN CURBA (franezi in linie dreapta inaintea curbei), schimbi viteza INAINTE de curba, cand iei curba o iei cu mainile pe volan si piciorul ridicat de pe acceleratie pana la jumatatea curbei, abia apoi accelerezi (cand vezi ce urmeaza).
Repet: foloseste frana de motor, NU SCOTI din viteza nici la vale nici in curbe. SI 'scos din viteza' inseamna si 'calcat ambreiajul'
5) foloseste frana de motor!

PS: Ca sa iti faci ochiul, cat timp mergi pe banda 1, urmareste situatii din trafic, in special incearca sa 'ghicesti' unde se va intalni masina X de pe sensul tau cu Y de pe sensul celalalt



--------------------
Avensis 2.2D4D, PatrolGR RD28TI, cu cutie manuala.
In cautare de masina spectaculoasa, veche si de toata ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Jun 19 2009, 08:08 AM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



- Foarte bune sfaturi, incearca sa le respecti. Dar am si eu o intrebare de ce ai intrat in sectiunea suzuki ignis si nu la WV ???

This post has been edited by danker62: Jun 19 2009, 08:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ada27
post Jun 19 2009, 05:20 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 10-February 09
Member No.: 119.240



QUOTE (Watcher @ Jun 19 2009, 01:27 AM) *
1) Este imposibil sa iei cu tine un sofer mai experimentat?
2) NU TE STRESA! fii atenta , constienta , dar nu stresata !
3) Daca ai condus pana la Saftica, la fel e si pana la Comarnic: sat 70kmph, afara 90. Mergi cuminte pe banda 1 si asta e.
4) Diferenta sensibila fata de ce ai condus pana acum va fi pe serpentine, unde: viteza 2 sau maxim 3, indiferent de turatii (ma rog, daca ajungi la redline schimba si 4), NU CALCI AMBREIAJUL IN CURBE, NU FRANEZI IN CURBA (franezi in linie dreapta inaintea curbei), schimbi viteza INAINTE de curba, cand iei curba o iei cu mainile pe volan si piciorul ridicat de pe acceleratie pana la jumatatea curbei, abia apoi accelerezi (cand vezi ce urmeaza).
Repet: foloseste frana de motor, NU SCOTI din viteza nici la vale nici in curbe. SI 'scos din viteza' inseamna si 'calcat ambreiajul'
5) foloseste frana de motor!

PS: Ca sa iti faci ochiul, cat timp mergi pe banda 1, urmareste situatii din trafic, in special incearca sa 'ghicesti' unde se va intalni masina X de pe sensul tau cu Y de pe sensul celalalt


Am treaba si merg in timpul saptamanii asa ca e imposibil sa merg cu cineva ....
Multumesc mult de sfaturi , eu am condus in Grecia pe serpentine , dar acolo era gol...
Evident ca aici in drumul asta ma tem de serpentine !!!
Dar inca o data multumesc mult !


QUOTE (danker62 @ Jun 19 2009, 08:08 AM) *
- Foarte bune sfaturi, incearca sa le respecti. Dar am si eu o intrebare de ce ai intrat in sectiunea suzuki ignis si nu la WV ???


Am postat aici din gresela , va rog sa ma iertati !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:20 AM