IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Swift ciudat - Ajutor!

This topic is about Swift ciudat - Ajutor!, the author, DragosT, wrote about: Am un SS GLX din 2003. 1298 cmc, 16 valve OHC. As dori sfaturi/pareri/raspunsuri de la persoane avizate cu privire la intrebarile pe care le am acum s ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Swift ciudat - Ajutor!, Suzuki Swift 1.298 GLX 16v OHC
DragosT
post Nov 16 2008, 11:06 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 16-November 08
Member No.: 118.547



Am un SS GLX din 2003. 1298 cmc, 16 valve OHC. As dori sfaturi/pareri/raspunsuri de la persoane avizate cu privire la intrebarile pe care le am acum si cu cele viitoare.

1. Ce stiti despre motoarele g13BB cu 62 kw(asa e la mine in talon)?
2. Distributia e pe lant? asta se schimba, se unge, ce se face la el pentru mentenanta?
3. Ce jante ati reusit sa-i puneti? magazinul, denumirea, pretul? (am probleme cu distanta asta ciudata la prezoane 4x110 cred)
4. Ce piese after-market ati reusit sa montati pe motorul/modelul asta? gen: evacuare (serpi), admisie (kit), suspensii, discuri pe spate, bari anti-ruliu, stabilizatoare, bucse poliuretan/teflon, eleron, priza capota etc.
5. Exista bujii NGK cu 2 electrozi pentru acest motor? codul lor?
6. Exista vreun up-grade la fisele de bujii (sunt 2 bobine la 4 bujii; 2 conexiuni alectrice pana la bobine, din ele pleaca 2 fise scurte la 2 bujii si alte 2 fise putin mai lungi la celelalte 2)
7. Filtre de benzina? Unde se pun? exista? Cum se curata?
8. Injectoarele? Probleme cu ele? Unde le-ati curatat?
9. Ce probleme ati avut si cum le-ati rezolvat?
10. Urmeaza...

Rog sa se exprime cei in cunostinta de cauza (posesori de acest model ciudat de preferat...)

Ce am modificat/adaugat/scos pana acum la masina:
- scos curea servo-directie
- scos curea AC
- scos scut galerie
- scos miez catalizator
- scoasa toba mica si mare
- adaugat doar amortizorul de sunet (toba finala - inox, marca Power-Wolf; seamana cu una de motocicleta)
- scos filtru de aer original si carcasa, montat unul conic BMC pentru motoare pana in 1400 de cmc

Multumesc anticipat!

This post has been edited by DragosT: Nov 16 2008, 11:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LeonardSZK
post Dec 3 2008, 02:16 PM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 6-October 07
From: Pitesti
Member No.: 114.973



Nu este Swift ciudat, este Swiftul dinainte de 2005. O masina bine facuta, stabila (suspensii independente fata-spate), cu un consum excelent. Motorul se manifesta super intre 4.000 si 6.500 rpm.

2. Distributia este pe curea, se schimba la 105.000 km (manual de intretinere);
3. Jantele originale: 4,5x13 4x114,3 ET45 gaura centrala 60,1mm;
7. Filtrul de benzina este in partea din stanga (fata) a rezervorului de benzina;
8. No problem;


--------------------
2008 Suzuki SX4 1.6 GS 4WD Lagoon Turqoise
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DragosT
post Dec 9 2008, 09:26 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 16-November 08
Member No.: 118.547



QUOTE (LeonardSZK @ Dec 3 2008, 01:16 PM) *
Nu este Swift ciudat, este Swiftul dinainte de 2005. O masina bine facuta, stabila (suspensii independente fata-spate), cu un consum excelent. Motorul se manifesta super intre 4.000 si 6.500 rpm. PROBLEMA E CA E GREU DE IDENTIFICAT MOTORUL ASTA LA CEI CARE ADUC PIESE (APARE CA FIIND PE BALENO, SUBARU...).

2. Distributia este pe curea, se schimba la 105.000 km (manual de intretinere) AI ASA CEVA?;
3. Jantele originale: 4,5x13 4x114,3 ET45 gaura centrala 60,1mm MA GANDEAM LA UN UP-DATE;
7. Filtrul de benzina este in partea din stanga (fata) a rezervorului de benzina L-AM GASIT;
8. No problem;


Merci frumos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LeonardSZK
post Dec 9 2008, 11:49 AM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 6-October 07
From: Pitesti
Member No.: 114.973



Nu stiu de ce nu apare in cataloage motorul de 1.3 16v... angry.gif Daca nu iti trebuie o piesa de la motor poti lua de la Swift 1.3 8v (cel cu putere mai mica, care este in cataloage). Atentie la frane, conteaza mult daca este cu ABS sau nu!
Am avut manualul de intretinere (de utilizare), l-am primit cand am cumparat-o (second hand). Acum am alt Suzuki... biggrin.gif
Pentru jante, musai 4x114,3. Pentru gaura centrala diferita se folosesc adaptoare. Pentru alta dimensiune a jantei sau alt ET vezi ce diferente exista si cum iti "cade" pe masina. Poti "studia" aici

Drumuri placute! drive.gif


--------------------
2008 Suzuki SX4 1.6 GS 4WD Lagoon Turqoise
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciupnet
post Feb 6 2009, 12:06 AM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 6-February 09
Member No.: 119.204



salut!si eu am acelasi model de swift;1,3 16v din 2002.as vrea sa-i schimb discurile de frana,placutele si sabotii.dar intradevar e o problema cu motoru asta ca nu il gasesc magazinele de piese in programele lor de calculator.voi cum ati luat piese pt masinuta asta si de unde.multumesc mult!numai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DragosT
post Jan 27 2010, 12:32 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 16-November 08
Member No.: 118.547



De atata timp nu am gasit un magazin care sa furnizeze piese la modelul asta de masina, ba, mai rau, chiar si pentru unele lucruri minore gen chedere si brate de stergator e o adevarata epopee.

Ne ajuta si pe noi astia cu g13BB la motor si caroserie <2005 cu ceva adrese de magazine, virtuale sau nu, ceva locuri de procurat piese after-market etc.?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Jan 29 2010, 11:02 AM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



Ai un swift mai special,pt ca nu este fabricat in Ungaria.Motorul este specific pt Baleno,Jimny si Carry.Piesele pt motor,poti sa gasesti daca ceri doar dupa cod motor,insa piesele care sunt dupa serie sassiu sunt mai problematice...si foarte probabil vei avea probleme asemanatoare cu proprietarii Baleno.
Aceste masini,care nu au fost produse pt piata maghiara,sunt problematice pt ca piata aftermarket nu a tinut cont de ele...mai pe romaneste,nu gasesti piese noi si ieftine pt ea.
Cei cu Baleno,din Germania fac comenzi din cite am inteles,la preturi mai decente...pt ca la dealer daca ceri ,importul dureaza cam 2 luni si auzi preturi de sute de euro.

This post has been edited by trixi114679: Jan 29 2010, 11:03 AM


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LeonardSZK
post Feb 1 2010, 10:37 PM
Post #8


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 6-October 07
From: Pitesti
Member No.: 114.973



Nu este un Swift special, este acelasi Swift fabricat in Ungaria, cu motor euro3, G13BB. Este plina Ungaria de ele (@Trixi este vorba de motoarele fara delcou, au doua bobine de inductie deasupra bujiilor), dar nu si cataloagele vanzatorilor de piese auto. Acestia nu au decat versiunea in 8valve. Pentru piese care nu tin strict de motor se pot comanda de la modelul cu motor in 8v, cu putina atentie la an fabr. si sistemul de franare (cu ABS sau fara).

P.S. In Ungaria nu am avut probleme (sa nu gasesc) nici cu piese noi, nici cu piese second-hand.

This post has been edited by LeonardSZK: Feb 1 2010, 10:39 PM


--------------------
2008 Suzuki SX4 1.6 GS 4WD Lagoon Turqoise
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Feb 3 2010, 10:21 AM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



m-am exprimat gresit,nu vreau sa para ca sunt experta,pt ca la swifturi 1 nu ma pricep mai deloc. smile.gif
intr-adevar ,sunt multe in ungaria...dar daca nu gasesti un vanzator,care sa se priceapa foarte bine cum anume sa caute,patesti ca si colegul nostru,pt ca motoarele de cautare innebunesc daca cauti dupa an si motorizare.foarte probabil,din cauza asta nu prea s-au deranjat colegii nostri din tara sa il ajute pe Dragos.sa raminem la ideea,ca este putin mai deosebit,dar se rezolva incet.

de fapt,nici motorul swiftului 2 nu este fabricat in ungaria.cind vine vorba de piese de schimb,la motoarele destinate doar pt piata interna japoneza,sau piata sua intervin probleme.(costuri mari,oferta mica timp de livrare mare)


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 03:54 PM