IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reglare FARURI CEATA

This topic is about Reglare FARURI CEATA, the author, mrzmf, wrote about: Am constatat cu totii, cred, ca farurile de ceata vin reglate din fabrica a.i. sa ,,bata f jos, la max 4-5m in fata masinii. In conditii de ceata am o ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Reglare FARURI CEATA
mrzmf
post Oct 30 2008, 01:42 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 12-March 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.641



Am constatat cu totii, cred, ca farurile de ceata vin reglate din fabrica a.i. sa ,,bata" f jos, la max 4-5m in fata masinii. In conditii de ceata am observat ca sunt aproape total ineficiente.
De la LeonardSZK aflasem asta vara ca pot fi reglate. Ceea ce am si facut iar acum le pot folosi in conditii excelente.

Pentru ca toamna intalnim ceata frecvent pe drumurile noastre, va recomand reglarea farurilor de ceata astfel incat lungimea proiectiei pe asfalt sa fie egala cu cea a fazei scurte (la gol, adica butonul reglaj faza scurta pe 0 sau 1).

Reglajul se face relativ usor, cu ajutorul unei surubelnite mai lungi (15-20cm) si nu foarte late (0.4 -0.5mm) si a unei lanterne micute. Se introduce surubelnita in fantele mici circulare de sub fiecare far, se urmareste atent mecanismul cu ajutorul lanternei (atentie, nu este un surub de reglaj cu fanta, ci surubul de reglaj din PVC este perpendicular pe surubelnita si trebuie actionat ca intr-un sistem de valturi perpendiculare unul pe celalalt) si se regleaza rotind mai multe ture surubul de reglaj.
Attached File(s)
Attached File  foglampinstallationpagewz2.jpg ( 82.04K ) Number of downloads: 91
 


--------------------
Suzuki SX4 1.6l 107cp GS 4WD argintiu


RIDE THE WINDS OF CHANGE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yir
post Oct 30 2008, 06:08 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 222
Joined: 8-October 07
From: Bucuresti - Buzau
Member No.: 114.991



Poate ar fi mai bine sa nu fie reglate pe aceeasi lungime cu faza scurta din considerentul ca atunci cand masina e incarcata nu pot fi reglate din buton, rezultant o unda luminoasa nu prea prietenoasa cu ceilalti participanti la trafic...


--------------------
Suzuki Swift 1.5 GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mrzmf
post Oct 31 2008, 11:58 AM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 12-March 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.641



QUOTE (yir @ Oct 30 2008, 05:08 PM) *
Poate ar fi mai bine sa nu fie reglate pe aceeasi lungime cu faza scurta din considerentul ca atunci cand masina e incarcata nu pot fi reglate din buton, rezultant o unda luminoasa nu prea prietenoasa cu ceilalti participanti la trafic...


Salut! Am verificat si, cu masina incarcata, luminile de ceata la SX4 nu sunt deranjante pt. soferii din sens opus. SX4 este o masina care nu se lasa prea mult de fund in sarcina.

Daca raza farului de ceata ar fi, in sarcina, chiar paralela cu drumul (proiectie pe asfalt dincolo de faza lunga), si tot nu ar fi deranjante farurile, datorita pozitiei lor joase si focalizarii pe centru (sus-jos). Sigur ca niciodata nu as recomanda reglajul farurilor de ceata astfel incat raza lor sa fie oblica, in sus fata de paralela cu solul!
Daca veti observa, la SX4 farurile de ceata sunt f convergente, iar lumina se focalizeaza pe centru (sus-jos). Ea este difuza doar stanga-dreapta. Pe un perete este evidenta chestia asta.

Asadar, ca sa fiti impacati, puteti regla farurile de ceata si cu masina incarcata maxim. In acest caz proiectia farurilor de ceata pe un perete aflat in fata masinii nu trebuie sa fie la o inaltime mai mare de sol decat distanta de la far la sol. (sigur, conditia e ca terenul sa fie drept). Veti ajunge la acelasi rezultat.

This post has been edited by mrzmf: Oct 31 2008, 12:02 PM


--------------------
Suzuki SX4 1.6l 107cp GS 4WD argintiu


RIDE THE WINDS OF CHANGE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius_RG
post Jan 10 2010, 03:44 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 25-December 09
Member No.: 122.706



Am incercat si eu sa le reglez cu o surubelnita in parcare, dar n-am nimerit nici in ruptul capului acel surub cu pricina. Cred ca imi trebuie un fel de rampa ca sa vad mai bine pe acolo sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:26 PM